آداب غذا خوردن مردم مالزی

توریست مالزی – رژیم غذایی مردم مالزی مانند کشورمان ایران، در بخش ها و مناطق مختلف جغرافیایی متفاوت بوده و متناسب با مواد غذایی موجود و فرهنگ مردم آن...
توریست مالزی – رژیم غذایی مردم مالزی مانند کشورمان ایران، در بخش ها و مناطق مختلف جغرافیایی متفاوت بوده و متناسب با مواد غذایی موجود و فرهنگ مردم آن منطقه تهیه می شود. علاوه بر این، ترکیب فرهنگ های مناطق مختلف عطر و طعم های متفاوتی ایجاد کرده که در ادامه به هریک از آن اشاره می کنیم:

رژیم غذایی در بخش های مختلف مالزی
-مردم بخش شمالی مالزی معمولا از ادویه های تایلندی در غذاهایشان استفاده می کنند. در گذشته مردم جنوب کشور تایلند به شمال کشور مالزی مهاجرت کرده و با مردم این منطقه ازدواج کردند. در نتیجه بخشی از فرهنگ غذایی تایلندی وارد آداب و رژیم غذایی مردم مالزی شد و غذاهایشان عطر و طعم تایلندی به خود گرفت.
-بخش دیگری از مالزی که طعم و عطر غذاهایش تغییر کرده، استان نگری سمبیلان (Negri Sembilan) در غرب این کشور می باشد. استان نگری سمبیلان دارای ۹ منطقه است که هرکدام از آن ها حاکم جداگانه ای داشته و به صورت محلی اداره می شوند. حاکمان این استان در گذشته بر مهاجران مینانگ کابائو (Minangkabu) فرمانروایی می کردند. مردم سوماترای غربی شیره نارگیل را برای تهیه کردن غذاهایی که در آن از گوشت گاو نر یا گوشت گوساله استفاده می شد، بکار می بردند. همچنین از نوعی فلفل چیلی با نام cili padi در غذاهای خود استفاده می کردند. این فلفل به رنگ های سبز و قرمز بوده و بسیار تند بود. از این رو غذاهای سوماترایی ها طعمی تند داشت. کم کم این چاشنی ها و غذاها وارد رژیم غذایی استان نگری سمبیلان شده و تغییراتی در فرهنگ غذایی مردم مالزی به وجود آورد.
-ورود مردم کشور هند به مالزی نیز باعث شد تا بخش دیگری از آداب و رژیم غذایی مردم مالزی تحت تاثیر قرار گرفته و تغییراتی در آن ایجاد شود. زمانی که هند مستعمره دولت بریتانیا شد، تعدادی از هندی ها مجبور به کار در مالزی شدند. آن ها در بخش تولید و تهیه لاستیک کار می کردند. کارگران هندی بخشی از چاشنی ها و ترکیبات اصلی آشپزی خود را وارد فرهنگ غذایی مردم مالزی کرده و حتی روش های آشپزی را نیز تا حدی تغییر دادند. به عنوان مثال موادی مانند اکرا (نوعی بامیه)، بادمجان بنفش، شنبلیله، خردل قهوه ای و برگ کاری از جمله موادی بود که از آشپزی جنوب هند وارد مالزی شدند. این تغییرات در بخش های مختلف مالزی باعث شده تا رژیم غذایی این کشور متنوع تر شده و چاشنی ها و طعم های جدیدی به آن اضافه شود.

ادویه جات و چاشنی ها
کشور مالزی دارای آب و هوا و موقعیت جغرافیایی خاصی است که باعث رشد گیاهان و سبزیجات مختلف در این کشور شده است. مردم مالزی از ترکیب این گیاهان و ریشه های خوراکی برای تهیه سس ها و چاشنی های مختلفی استفاده می کنند تا غذاهایشان را خوشمزه تر و خوش عطرتر نمایند. از این رو غذاهای مالزیایی یکی از پرادویه ترین غذاهای دنیا محسوب می شود.
یکی از معروف ترین سس های مالزی در فرهنگ غذایی مردم مالزی، سس سامبال (Sambal) است. برای تهیه سس سامبال ابتدا موادی چون شکر، آب لیمو، پیاز، سیر، موسیر، پیاز ، زنجبیل، جوانه برنج یا گندم، سس ماهی، گوجه فرنگی و انواع فلفل های تند را باهم ترکیب کرده و در روغن سرخ می کنند. سپس آن را بر روی گوشت یا مرغ پخته شده می ریزند تا طعم بگیرد.
سس سامبال بلکان (Sambal Blacan) سس دیگری است که برای طعم دادن سبزیجات، گوشت یا مواد غذایی دریایی از آن استفاده می شود. برای تهیه سامبال بلکان، برگ های لیموی کفیر، برگ های لاکسا (LAKSA)، ریشه جوز، زردچوبه، جوانه های گل زنجبیل وحشی و برگ های کاج یا صنوبر را باهم ترکیب کرده و با استفاده از ادویه ای با نام بلکان به آن طعمی تند می دهند. لیموی کفیر (Kaffir Lime) نوعی میوه از خانواده لیموست که در کشورهای جنوب شرقی آسیا رشد می کند.
نارگیل یکی از میوه های بومی کشورهای گرمسیری است که در مالزی نیز به وفور یافت می شود. مردم مالزی از تمامی بخش های میوه نارگیل استفاده می کنند. آن ها از گوشت نارگیل برای پخت کیک های سنتی و از شیره آن برای تهیه انواع چاشنی های خوش طعم استفاده می کنند. ترکیب شیره نارگیل یا سانتان، خامه و ادویه کاری، یک ترکیب فوق العاده ای را ایجاد می کند که عطر و طعمی بی نظیر به غذا می دهد. علاوه بر این شیره نارگیل یک نوشیدنی لذیذ و پرطرفدار در مالزی است که فواید بسیاری نیز برای بدن دارد. ماکالا، بزرگترین مرکز تجاری ادویه جات و چاشنی های مالزی در قرن ۱۵ است که در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شهر کوالالامپور قرار دارد. ادویه جاتی مانند زیره، رازیانه، گشنیز، هل، میخک، تخم بادیان، چوب دارچین، شنبلیله، درخت جوز، تخم درخت خردل از جمله مواردی هستند که در ماکالا خرید و فروش می شوند.

غذاهای دریایی، برنج و سبزیجات
در بخش های ساحلی مالزی بیشتر غذاهای دریایی دیده می شوند. برای تهیه این غذاها در فرهنگ غذایی مردم مالزی بیشتر از ماهی های مرکب، میگو، خرچنگ استفاده می شود. برای ترد شدن و خوشمزه تر شدن غذاهای دریایی، مردم این منطقه مواد را در ترکیبی خاصی از گیاهان و چاشنی ها می خوابانند و سپس آن ها را می پزند.
سبزیجات نیز اغلب به صورت سرخ شده، خام یا نیم پز مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد نیز سبزیجات در سس خوابانده شده و سپس پخته می شوند.
برنج نیز از جمله مواد غذایی است که در رژیم غذایی مردم آسیای جنوبی، جایگاه ویژه ای داشته و یکی از اصلی ترین مواد در سبد غذایی آن ها محسوب می شود. مردم این مناطق برنج را در وعده های غذایی ناهار و شام به همراه مواد دیگر نوش جان می کنند.

آداب غذا خوردن مردم مالزی
مردم مالزی، انسان های ساده و خونگرمی هستند و این ویژگی کاملا در رژیم غذایی و آداب غذاخوردن آن ها نیز مشخص است. هنگامی که جشن یا مراسمی برگزار می شود، مرد و زن، پیر و جوان دست بکار شده و هرکدام گوشه ای از کار را به دست می گیرند و در تهیه غذا با یکدیگر همکاری می کنند. دختران و زنان روستایی مواد غذایی را شسته و تمیز می کنند و مردان مشغول پاک کردن گوشت و مرغ و تکه کردن آن ها می شوند. این کار گروهی شور و نشاط خاصی به جمع می بخشد و صمیمیت بین آن ها را به نمایش می گذارد.
مردم مالزی غذا خوردن را نیز به صورت گروهی انجام می دهند. آن ها برنج را به همراه گوشت یا مرغ، سبزیجات و چاشنی ها در یک ظرف بزرگ ریخته و در مرکز میز غذاخوری خود قرار می دهند. سپس چند نفر به دور این ظرف جمع شده و غذا می خورند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید آن ها اغلب غذای خود را با دست می خورند و از قاشق و چنگال برای این کار استفاده نمی کنند.
برای غذا خوردن در فرهنگ غذایی مردم مالزی مقداری از برنج با تکه ای گوشت یا مرغ را در کف دست خود قرار داده و با انگشت شست آن را به سمت دهان هدایت می کنند. فشار دادن انگشت از پشت، از ریختن برنج از بین انگشتان جلوگیری می کند. شاید این کار در دید شما کمی سخت به نظر بیاید، اما با کمی تمرین شما نیز به راحتی می توانید با دست غذا بخورید. این سبک غذا خوردن نه تنها در مالزی، بلکه در اغلب کشورهای آسیای جنوبی نیز رواج دارد.
اگر از بزرگترهای خود بپرسید خواهید دید که در گذشته در اغلب نقاط کشورمان نیز غذا به صورت گروهی و با دست خورده می شد. البته در حال حاضر نیز در برخی روستاهای کشورمان این شیوه غذا خوردن همچنان وجود دارد.

منبع: همگردی

پاسخی ارسال کنید

*

*

5 × 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!