ائتلاف مخالفان، ماهاتیر محمد را بعنوان نامزد نخست وزیری معرفی کرد

توریست مالزی – ائتلاف سیاسی مخالفان دولت مالزی، ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین این کشور را به عنوان نامزد خود در انتخابات سراسری معرفی کرد. این انتخابات قرار است ماه...


توریست مالزی – ائتلاف سیاسی مخالفان دولت مالزی، ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین این کشور را به عنوان نامزد خود در انتخابات سراسری معرفی کرد. این انتخابات قرار است ماه اوت آینده برگزار شود.به گزارش صدا و سیما، بر اساس اعلام کارشناسان سیاسی، ماهاتیر و «وان عزیزه وان اسماعیل» همسر «انور ابراهیم»، دو نامزد ائتلاف «پاکاتان هاراپان Pakatan Harapan » برای احراز سمت نخست وزیری و معاونت وی خواهند بود.  «صفی الدین عبد الله» دبیر کل این ائتلاف در این باره اعلام کرد در صورتی که مخالفان دولت در انتخابات پیروز شوند، احزاب تشکیل دهنده این ائتلاف به سرعت فرآیندهای قانونی برای عفو «انور» را آغاز خواهند کرد. وی در ادامه گفت:‌”بنا بر این انور می تواند سریعا در دولت فدرال به ایفای نقش بپردازد، و حتی به عنوان نامزد هشتمین دور نخست وزیری معرفی شود.”
ائتلاف ماهاتیر-انور و تایید متقابل آنها توسط یکدیگر در حالی صورت می گیرد که اختلافات شدید این دو حزب سیاسی به مدت حدود دو دهه، عرصه سیاست در مالزی را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود. «انور» زمانی از چهره های تحت الحمایه ماهاتیر بود و یکی از سیاستمداران خوش آتیه مالزی محسوب می شد. اما انور چند سال پیش به فساد جنسی و فساد مالی متهم شد و از سمت خود به عنوان معاون نخست وزیر برکنار شد.
انور سپس رهبری یک ائتلاف مخالف دولت را به عهده گرفت و در سال ۲۰۱۳ به پیروزی های انتخاباتی چشمگیری دست پیدا کرد. ائتلاف «باریسان ناسیونال» نجیب در این سال، رای مردمی خود را از دست داد، اما پس از کسب اکثریت کرسی های پارلمان توانست همچنان در موضع قدرت باقی بماند. انور بار دیگر در سال ۲۰۱۳ در خصوص اتهامات جنسی محکوم و حبس شد. حامیان وی عقیده دارند هدف از طرح این اتهامات علیه انور، پایان دادن به فعالیت های سیاسی وی است.
نجیب نیز درگیر پرونده رسوایی مالی یک صندوق دولتی در مالزی است. بر اساس اعلام وزارت دادگستری مالزی، وی به اختلاس چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری از این صندوق متهم است.


پاسخی ارسال کنید

*

*

7 + سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^