استاد دانشگاه مالزی درباره وضعیت اماکن مقدس و تاریخی هشدار داد

توریست مالزی ــ سومین کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت با حضور اندیشمندانی از ایتالیا، ترکیه و مالزی برگزار شد. به گزارش ایسنا نوشت: توسعه پایدار در ارتباط با گردشگری...
توریست مالزی ــ سومین کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت با حضور اندیشمندانی از ایتالیا، ترکیه و مالزی برگزار شد.
به گزارش ایسنا نوشت: توسعه پایدار در ارتباط با گردشگری و معنویت رویکرد اصلی سومین دوره‌ این کنفرانس بود که از سوی اندیشمندان داخلی و خارجی به آن پرداخته شد. همچنین فرصتی فراهم آمد تا علمای دینی نگرش متفاوتی از گردشگری را برخلاف سابقه ذهنی جامعه بیان کنند.
پروفسور احمد متسوم از دانشگاه مالزی که برای نخستین بار به ایران سفر می‌کرد، به موضوع تاثیر گردشگری و معنویت در توسعه پایدار پرداخت و در این باره گفت‌: گردشگری معنویت از سال‌های دور وجود داشته و در برخی از کشورها مثل ایران به نوعی از گردشگری تبدیل شده که علت آن وجود اماکن مقدس بسیار در این کشور است، اما گردشگری معنوی تنها مبتنی بر زیارت نیست، چرا که معنای آن امروزه به انواع گردشگری بسط پیدا کرده است.
او در ادامه با نمایش تصاویری از آشفتگی در اماکن مقدس و تاریخی در برخی کشورها، گفت: یک مکان عبادی در هندوستان وجود دارد که سالانه ۱۲۰ میلیون زائر به آن مراجعه می‌کنند، گزارشاتی وجود دارد که نشان می‌دهد فقط در یک روز این عبادتگاه ۳۰ میلیون گردشگر داشته است. در بالی هم که مقصد محبوب گردشگران دنیا از نوع زیارتی و تفریحی است به خاطر هجوم گردشگران مشکلات زیادی از نظر زیست‌محیطی به وجود آمده است. کشور کامبوج هم به خاطر افزایش بازدیدکنندگان با تخریب آثار روبه‌رو شده است. باستان‌شناسان معتقدند مناطق تاریخی کامبوج به خاطر گردشگران انبوه و بهره‌برداری زیاد از منابع آبی زیرزمینی به زودی سقوط خواهد کرد.
وی اضافه کرد: رودخانه “گنگ” در هندوستان فقط در سه ماه از سال ۱۵۰ میلیون بازدیدکننده دارد. در یک روز فقط ۳۰ میلیون نفر برای انجام مراسم عبادی در این رودخانه استحمام می‌کنند تا روحشان پاک شود، در حالی که با این کار رودخانه را آلوده می‌کنند. مسؤولان هندی سردرگم هستند که این رودخانه را چگونه از انبوه زباله‌ها پاک کنند. ضایعات انسانی در جشن‌های کریسمس نیز معضلی شده است. در حج هم سه میلیون زائر عبادت می‌کنند و در مقابل ۱۰۰ میلیون بطری پلاستیکی زباله تولید می‌کنند. برای همین عربستان سعودی دستورالعمل “حج سبز” را تهیه کرده است.
این استاد دانشگاه گفت: گردشگری معنویت و توسعه پایدار باید مکمل همدیگر شوند. مقامات می‌گویند که هیچ ضابطه و دستورالعملی در این باره وجود ندارد، اما برای نجات آثار تاریخی، طبیعی و مقدس باید دستورالعمل‌های محدودکننده‌ای تهیه شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

هجده − 17 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!