اعتراض ایرانیان و ایران شناسان به حذف نام خلیج فارس در موزه توکیو

توریست مالزی – تغیر نام خلیج فارس به خیلج یا خلیج عرب از دهه ۶۰ میلادی، در برخی از کشورهای عربی و از سوی ملی‌گرایان عرب شروع شد. حتی...توریست مالزی – تغیر نام خلیج فارس به خیلج یا خلیج عرب از دهه ۶۰ میلادی، در برخی از کشورهای عربی و از سوی ملی‌گرایان عرب شروع شد. حتی در نقشه‌هایی که در کشورهای عربی در دهه ۵۰ میلادی یا پیشتر منتشر شده، نام خلیج فارس بکار رفته است. ایرانیان و ایران شناسان ژاپن به اقدام موزه ملی توکیو، در استفاده از نام خلیج به جای خلیج فارس در نقشه‌هایی که به نمایش گذاشته شده است، اعتراض کردند. این مساله در زمان برپایی نمایشگاه ویژه عربستان سعودی، رخ داد و نام خلیج در نقشه‌هایی که از سوی این موزه برای بازدید علاقه‌مندان در معرض نمایش رار داده شده است، به چشم می‌خورد.
به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری صدا و سیما ایرانیان مقیم توکیو به نشانه اعتراض به این اقدام در حال تهیه نامه و دادخواستی انتقادی هستند تا مراتب اعتراض خود را نسبت به این مساله به گوش مسئولان موزه ملی توکیو برسانند.

خلیج فارس در طول تاریخ و از سده‌های پیشین به این سو به همین نام خوانده شده است. این نام را حتی می‌توان در نقشه‌هایی که توسط استرابو و بطلیموس، تاریخ‌نگاران، جغرافیدانان و اخترشناس یونان باستان کشیده شد، مشاهده کرد.
نقشه متعلق به قرن ۱۸ میلادی به زبان فرانسوی که در آن نام خلیج فارس نوشته شده است

نام خلیج فارس در نقشه ایران که در قرن ۱۸ میلادی ترسیم شده به چشم میخورد

آبراهام اورتلیوس، جغرافیدان و نقشه‌نگار فلامان در قرن ۱۶ میلادی در ترسیم نقشه ایران و عراق از خلیج فارس نام برده‌ است

 

با این حال، به دنبال شدت یافتن احساسات ملی‌گرایانه در کشورهای عربی در دهه ۶۰ میلادی، در برخی از کشورهای عربی و از سوی میهن‌پرستان عرب واژگانی چون «خلیج»، «خلیج عربی» و «خلیج بصره» بجای خلیج فارس بکار رفت. اما با مراجعه به نقشه‌هایی که در کشورهای عربی در دهه ۵۰ میلادی یا پیشتر منتشر شدند، می‌توان نام خلیج فارس را یافت.
 
 


پاسخی ارسال کنید

*

*

دو × 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^