اعزام دائم دانشجو به خارج در دوره‌های تخصصی علوم پزشکی ‘متوقف’ شده است

توریست مالزی – وزارت بهداشت ایران اعزام “دائم” دانشجو به خارج برای تحصیل در دوره‌های تخصصی علوم پزشکی را متوقف کرده اما “اعزام کوتاه مدت” با وجود محدودیت‌های ارزی...
توریست مالزی – وزارت بهداشت ایران اعزام “دائم” دانشجو به خارج برای تحصیل در دوره‌های تخصصی علوم پزشکی را متوقف کرده اما “اعزام کوتاه مدت” با وجود محدودیت‌های ارزی ادامه دارد.
به گزارش بی بی سی، دکتر حمید اکبری مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت ایران گفت: “اعزام دانشجو برای دوره‌های بلند مدت در رشته‌های تخصصی علوم پزشکی به طور کامل متوقف شد. در واقع این وضعیت از سال‌های گذشته روند کاهش را داشته است اما با ایجاد رشته‌های تخصصی در دانشگاه‌ها داخل کشور، این اعزام در سال جاری کاملاً متوقف شده است.”
دکتر اکبری گفت “محدودیت‌های ارزی” سبب شده موارد اعزام دانشجو برای دوره‌های کوتاه مدت کاهش پیدا کند اما علی‌رغم “محدودیت اعتبار” این اعزام‌ها همچنان ادامه دارد هر چند هزینه آن برای دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش یافته است.
ارز اختصاصی بانک مرکزی برای این اعزام‌های کوتاه همان ارز نیمایی است و “ارزی با قیمت پایین‌تر در اختیار دانشگاه‌ها قرار نمی‌گیرد.”
ایران سالها است که برای تربیت پزشک عمومی و متخصص، داروساز و دندانپزشک نیازی به اعزام دانشجو ندارد و حتی در برخی شاخه‌های این علوم، با مازاد فارغ‌التحصیل روبرو است.
اما کمبود ارز دانشجویی و بالا رفتن قابل توجه نرخ ارز برای کسانی که با هزینه شخصی در دانشگاه‌‎های خارج از ایران در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند ممکن است مشکل‌ساز شود.
به گفته دکتر بابک قرائی مقدم جراح مغز و اعصاب در تهران، کشور نیازی به صرف بودجه برای تربیت نیروی متخصص در رشته‌های علوم پزشکی ندارد بنابراین در شرایط “بحران ارزی” دولت لازم است با “حساب و کتاب” ارز تخصیص دهد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

7 − 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!