افزایش ۴۰ درصدی روابط تجاری ایران و مالزی پس از سفر روحانی

وزیر ارتباطات ایران گفت از زمانی که رئیس جمهوری به مالزی سفر کرد، روابط تجاری ما 40 درصد گسترش یافته است.
توریست مالزی – وزیر ارتباطات ایران گفت از زمانی که رئیس جمهوری به مالزی سفر کرد، روابط تجاری ما ۴۰ درصد گسترش یافته است.

واعظی در نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و مالزی افزود: امروز ما سندی را درباره کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مالزی امضا کردیم.

وی گفت: این هیات از روز دوشنبه وارد تهران شده‌اند که از دیروز کار خود را شروع کردند و به توافقات خوبی نیز رسیدند.

واعظی افزود: ما امروز با مصطفی محمد وزیر صنایع و تجارت خارجی مالزی که مسئولیت کمیسیون مشترک را دارد مذاکرات بسیار سازنده و خوبی داشتیم ضمن اینکه وی صبح امروز از کارخانه داروسازی ضد سرطان بازدید کرد که در این کارخانه بصورت شراکتی  ۷۰درصد طرف ایرانی و ۳۰ درصد طرف مالزیایی فعالیت می کنند و قرار است چهار ماه دیگر محصولاتش تولید شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از طرف دیگر با گروهی از فعالانی که روی غذاهای حلال برای صادرات کار می کنند مذاکرات خوبی داشتند.

وی افزود: در جلسه امروز نیز روی موافقت نامه ترجیحی با هم توافق کردیم تا این مذاکرات ادامه پیدا کند و دو شرکت نفتی مالزی یکی پتروناس و دیگری گروه البخاری که هر دوی آنها دو میدان نفتی را مطالعه می کنند یادداشت تفاهمی را امضا کردند که در واقع یکی از زمینه های خوب همکاری با مالزی است.

واعظی گفت: همچنین ما در این نشست در ارتباط با همکاری های تجاری صحبت کردیم که خوشبختانه از زمانی که آقای رییس جمهور به مالزی سفر کردند ، روابط تجاری ما ۴۰ درصد گسترش پیدا کرده و اکنون حجم روابطمان به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.

وی افزود: امروز در این نشست به توافق رسیدیم که این حجم کافی نیست و باید برنامه ریزی کنیم تا چند برابر شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه روسای بانک مرکزی دو کشور ایران و مالزی در این نشست به توافقات خوبی رسیدند گفت: با امضای این سند می‌توانیم روابط بانکی را نیز افزایش دهیم.

وی افزود: از سوی دیگر درخصوص روغن پالم نیز توافق کردیم و درحوزه‌ های حمل و نقل ، گردشگری ، ICT نیز زمینه خوبی برای همکاری وجود دارد که می توانیم کارهای خوبی انجام دهیم و امیدواریم در آینده روابط دو کشور در همه زمینه‌ ها افزایش یابد بویژه که زمینه خوبی برای همکاری ایران و مالزی وجود دارد .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به وقفه ۱۰ ساله بین فعالیت‌‌های ایران و مالزی اشاره کرد وگفت: آخرین کمیسیون مشترک بین دو کشور ۱۰ سال پیش انجام شده بود اما با اقداماتی که در سال‌های گذشته صورت گرفت و سفر رییس‌ جمهور و وزیر امور خارجه دو کشور ، امروز شاهد امضای سند همکاری بودیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

پاسخی ارسال کنید

*

*

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^