افسر امنیتی روسیه مسئولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای مالزی ایرلاین را پذیرفت

توریست مالزی – یک مقام پیشین سرویس امنیت ملی روسیه (اف‌اس‌بی) می‌گوید مسئولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای پرواز ام‌اچ۱۷ مالزی بر فراز خاک اوکراین در سال ۲۰۱۴ را می‌پذیرد. به...
توریست مالزی – یک مقام پیشین سرویس امنیت ملی روسیه (اف‌اس‌بی) می‌گوید مسئولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای پرواز ام‌اچ۱۷ مالزی بر فراز خاک اوکراین در سال ۲۰۱۴ را می‌پذیرد.

به گزارش یورونیوز، در ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۴ یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی با ۲۹۸ سرنشین بر در شرق اوکراین هدف موشک قرار گرفت و سرنگون شد. شورشیان جدایی طلب که کنترل بخشی از شرق اوکراین را در اختیار دارند، شلیک موشک به سوی هواپیما را رد می‌کنند. روسیه، حامی اصلی این جنگجویان هم هرگونه دخالت در این ماجرا از سوی نیروهای تحت امر و تحت حمایت خود را تکذیب می‌کند.

ایگور (استرلکوف) گیرکین، افسر پیشین اف‌اس‌بی در سال ۲۰۱۴ فرمانده شورشیان جدایی‌طلب اوکراین بود. تیم تحقیقات بین‌المللی درباره این پرونده که در لاهه هلند مستقر است آقای گیرکین و سه نفر دیگر را غیابا متهم به عاملیت این جنایت کرده است. آقای گیرکین تابعیت روسیه را دارد و در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان وزیر دفاع جمهوری خودخوانده خلق دونتسک رهبری شبه‌نظامیان این منطقه را بر عهده داشت.

تایمز بریتانیا با انتشار گزارشی اعلام کرد آقای گیرکین می‌گوید به‌عنوان فرمانده محلی نیروهای شبه‌نظامی شرق اوکراین، در این ماجرا مسئولیت غیر مستقیم دارد. با این حال، او هرگونه شلیک از سوی شورشیان جدایی طلب اوکراین به سوی هواپیمای مسافربری را تکذیب کرده است.

آقای گیرکین با پذیرش مسئولیت اخلاقی سقوط هواپیما گفت: «من صرفا به‌عنوان یکی از مشارکت کنندگان در عملیات نظامی شرق اوکراین احساس مسئولیت می‌کنم.» وی درباره تاثیر احتمالی پذیرش مسئولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای مالزی بر متهم شدن روسیه، توضیحی نداد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

هجده − هشت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!