امیدواری دیپلمات‌های اروپایی به مذاکرات “اصلاح ‌برجام”

توریست مالزی – دیپلمات‌های ارشد سه کشور اروپایی برای برطرف کردن نگرانی آمریکا در مورد برجام راهی واشنگتن شده‌اند. یک دیپلمات‌ اروپایی به رویترز گفته که به پیشرفت مذاکرات...
توریست مالزی – دیپلمات‌های ارشد سه کشور اروپایی برای برطرف کردن نگرانی آمریکا در مورد برجام راهی واشنگتن شده‌اند. یک دیپلمات‌ اروپایی به رویترز گفته که به پیشرفت مذاکرات خوش‌بین است. نگرانی اما در مورد موضع ترامپ هنوز برطرف نشده است.
خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های ارشد اروپایی از “پیشرفت در مذاکرات اصلاح برجام میان اروپا و آمریکا” خبر داده است. هیئتی از دیپلمات‌های ارشد سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه که در مذاکرات برجام حضور داشتند، با برایان کوک، مدیرکل سیاست‌گذاری وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، مذاکره می‌کنند. آنها که نشستی در واشنگتن داشتند، تلاش می‌کنند راهی برای عملی کردن خواست رئیس‌جمهور آمریکا در مورد “اصلاح برجام” پیدا کنند.

یکی از دیپلمات‌ها که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفته است به پیشرفت این مذاکرات خوش‌بین است. او گفته است: «برداشت ما این بود که پیشرفت خوبی داریم و در جهت برطرف کردن نگرانی‌های رییس جمهور آمریکا حرکت می‌کنیم.»

 

“سرسختی ترامپ”

همزمان یک دیپلمات دیگر اروپایی در گفتگو با خبرگزاری رویترز از موضع ناروشن رئیس‌جمهور آمریکا ابراز نگرانی کرده است. او به خبرگزاری رویتزر گفته است: «حتی اگر آلمان، بریتانیا و فرانسه به توافقی دست پیدا کنند، روشن نیست که رئیس‌جمهور آمریکا آن را بپذیرد.» او تأکید کرده که اگر دونالد ترامپ تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید نکند شرایط  به سرعت وخیم خواهد شد چون ایران از برجام خارج می‌شود.


این دیپلمات اروپایی به رویترز گفته است که آنها در حال تهیه سه سند برای برطرف کردن ایرادهای واردشده به برجام از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هستند. او بدون اشاره به جزییات این اسناد، تأکید کرده است: «اگر کشورهای اروپایی بتوانند اطمینان امریکا را نسبت به ماهیت غیرنظامی برنامه اتمی ایران جلب کنند، می‌توانیم به یک توافق قابل‌قبول دست یابیم.»


او هشدار داده است که نمی‌توان دست به اقدامی زد که در چارچوب برجام نباشد، چون به عکس آنچه ‌که آمریکایی‌ها می‌خواهند تبدیل می‌شود و ایران می‌تواند با خروج از برجام ظرف چند هفته به بمب‌اتمی دست پیدا کند.

رئیس‌جمهور آمریکا خواستار گنجانده شدن برنامه موشکی ایران در برجام و دسترسی بی قید و شرط بازرسان بین‌المللی به همه تأسیسات نظامی و اتمی ایران است. دونالد ترامپ همچنین خواستار لغو بخشی از برجام است که به ایران اجازه می‌دهد پس از ده سال فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی خود را از سر گیرد.

رئیس‌جمهور آمریکا باید هر ۹۰ روز یک‌بار تمدید تعلیق تحریم‌های ایران را تأیید کند. دونالد ترامپ تا پایان این مهلت که ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) سر می‌رسد، به کشورهای اروپایی و کنگره آمریکا فرصت داده است تا ایرادهای مطرح شده از طرف او یا “نقض‌های برجام” را برطرف کنند. دونالد ترامپ “نقض‌ها”ی موجود را “وحشتناک” خوانده و تهدید کرده که در صورت برطرف نشدن آنها از تمدید تعلیق تحریم های ایران خودداری می‌کند.

ایران مخالف هرگونه تغییر در برجام است و تهدید کرده که درصورت نقض برجام توسط آمریکا، از این توافق خارج می‌شود و برنامه اتمی خود را از سرمی‌گیرد.پاسخی ارسال کنید

*

*

9 + سیزده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!