اولین ابتلا به کرونا در میانمار و لائوس ثبت شد

توریست مالزی – روزنامه استریت تایمز سنگاپور در گزارشی از یانگون اعلام کرد که دولت میانمار با شناسایی دو مورد ابتلا به بمیاری مرگبار کرونا، برای اولین بار مجبور...
توریست مالزی – روزنامه استریت تایمز سنگاپور در گزارشی از یانگون اعلام کرد که دولت میانمار با شناسایی دو مورد ابتلا به بمیاری مرگبار کرونا، برای اولین بار مجبور شد که به وجود ویروس کووید -۱۹ در این کشور اعتراف کند.

به گزارش ایرنا، براساس این گزارش، وزارت بهداشت این کشور که تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا را شناسایی نکرده بود، اواخر وقت دیشب با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نخستین مورد ابتلا به این ویروس مرگبار یک مرد ۳۶ ساله بود که شب گذشته از آمریکا به کشور باز گشته است. این وزارتخانه همچنین افزود که دومین مورد نیز یک شهروند ۲۶ ساله میانماری است که او نیز از انگلیس به کشور باز کشته و نتیجه آزمایش هردوی آنها مثبت بوده است.

در این بیانیه آمده است که با ۲۱۴ موردی که در این کشور مورد آزمایش قرار گرفتند فقط همین دو نفر به این ویروس مبتلا بودند اما با این وجود بررسی های بیشتر برای شناسایی افراد دیگر به ویژه از میان افرادی که با این دو نفر ارتباط داشتند همچنان ادامه دارد. براساس این گزارش، بعد از صدور این بیانیه بود که مردم این کشور از همان دیشب با هجوم به فروشگاه های ۲۴ ساعته تلاش می کنند اقلام مصرفی خود را برای آینده پیش خرید کنند.

کشور میانمار ۵۴ میلیونی با کشور چین که خواستگاه این ویروس بود ۲ هزار ۱۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. با این وجود، فیل رابرتسون، از گروه بین المللی حقوق بشر هفته گذشته با انتقاد از دولت میانمار برای مواجهه با ویروس کرونا گفته بود که مقامات این کشور تاکنون در بیان اهمیت امنیت بهداشتی این بیماری مهلک با شهروندان میانماری صادق نبوده اند. چون دولت این کشور تاکنون موضعی جدی در برابر این بیماری نگرفته است و به دلایل اقتصادی و سیاسی سعی کرد مردم را از خطرات این بیماری در بی خبری کامل قرار دهد.

با این وجود، چندی پیش بود که یکی از مقامات ارشد شهر “ماندلی”، دومین شهر بزرگ میانمار اعلام کرده بود که در صورت مشاهده اولین مورد از بیماری کووید-۱۹ یا کرونا در این کشور همه جشنواره‌های ملی این شهر و در واقع کل کشور لغو خواهد شد. باتوجه به روند بازگشت کارگران (عمدتا غیرقانونی) میانماری از چین و کره جنوبی نگرانی‌ها از شیوع این بیماری بشدت افزایش یافته است. در میانمار آزمایشگاه و تجهیزات تشخیص کرونا وجود ندارد و بیشتر تست ها به تایلند ارسال می‌شوند.

میانمار باتوجه به فرار رسیدن سال نو سنتی خود (۱۰ تا ۱۸ آوریل) درگیر برگزاری جشنواره های متنوعی است که گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جلب می کند. این مقام مسئول با اشاره به شیوع کرونا در برخی کشورها از جمله در چین، ایران، کره جنوبی و ایتالیا گفت که اگر ما هم دقت نکنیم، ممکن است مثل برخی کشورهای جهان بشدت درگیر این بیماری شویم.

روزنامه «میانمار تایمز» این کشور نیز هفته گذشته به نقل از اتحادیه گردشگری این کشور با اعلام این که دولت میانمار خود را برای قرنطینه یا بازگرداندن گردشگران ۴ کشور اروپایی ایتالیا، آلمان، انگلیس و فرانسه و نیز ایران و یا قرنطینه کردن آنها آماده کرده است گفت که این ۵ کشور که از زمان شیوع کووید-۱۹ بیشترین میزان تلفات را داشته‌اند از جمله کشورهایی هستند که طی این مدت بیشترین گردشگران را به میانمار فرستاده اند.

این اتحادیه با صدور بیانیه ای با اعلام اینکه ممکن است نام کشورهای بیشتری به لیست کشورهای ممنوعه برای ورود به میانمار بیافزاید به نقل از یک موسسه مسافرتی نوشته بود که حدود ۲۰ گردشگر از کشورهای اسپانیا، فرانسه، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی در فرودگاه بین‌المللی یانگون میانمار از هواپیما پیاده شدند اما از قرنطینه شدن امتناع کردند و تصمیم به ترک این کشور گرفتند.

اولین ابتلا به کرونا در لائوس ثبت شد
اتحادیه رسانه های دولتی تایلند (ام سی او تی) در گزارشی از وینتیان به نقل از وزارت بهداشت لائوس اعلام کرد که اولین مورد از ابتلای به ویروس کووید-۱۹ در این کشور جنوب شرق آسیا ثبت شده است.

براساس این گزارش، وزارت بهداشت لائوس اعلام کرد که تاکنون نتیجه آزمایشات پزشکی دو تن از شهروندان این کشور برای تعیین ویروس کرونا مثبت بوده است. این وزارتخانه امروز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نخستین مورد ابتلا به کرونا که شناسایی شد یک مرد ۲۸ ساله است که در هتلی در وینتیان کار می کند. براساس این بیانیه، دومین مورد نیز یک خانم ۳۶ ساله شهروند پایتخت است که در بخش گردشگری این کشور به عنوان راهنمای تورهای خارجی فعالیت می کند. این بیانیه حاکی است که هر دو مورد مبتلا به کرونا که در بیمارستان تحت تدابیر امنیت بهداشتی شدید قرار دارند، پیشتر سفر خارجی داشته و با شهروندان دیگر کشورهای جهان تماس نزدیک داشتند.

در حالیکه خبرها حاکی از گسترش شیوع ویروس کرونا در جهان است، مقامات بهداشتی لائوس تاکنون اعلام می کردند که هیچ موردی از ابتلا به این ویروس را شناسایی نکرده اند. سازمان بهداشت جهانی چند روز پیش به کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا در مواجهه با ویروس کرونا هشدار داد و از آن‌ها درخواست کرد تا اقدامات شدیدتری اتخاذ کنند.

کشورهای میانمار و لائوس تا قبل از این اعلام می کردند که تاکنون موردی از ویروس مشاهده نشده که این باعث نگرانی نسبت به پنهانکاری در مورد اعلام موارد ابتلا شده بود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

هفده + سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!