ایران ایر، نخستین خط هوایی خاورمیانه به مالزی بوده است

گفتگو با جواد غفاری مدیریت ایران ایر در مالزی
بیش از ۵۰ سال از راه اندازی نخستین خط هواپیمایی ایران با نام ایران ایر یا هما می گذرد. این خط هواپیمایی در سالهای متمادی فعالیت خود، با وجود مشکلات پیش رو به ویژه تحریم های بین المللی، همواره خدمات خود را در سطح قابل قبولی به شهروندان ایرانی ارائه کرده است. ایران ایر فعالیت خود در مالزی را از ۲۵ سال پیش شروع کرده و با توجه به اینکه مالزی به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محبوب ایرانیان میباشد ، این کشور جایگاه ویژه ای برای ایران ایر دارد .

ایران ایر اخیرا وب سایت جدید خود را در مالزی نیز راه اندازی نموده است، وب سایتی که به نظر می رسد شیوه ارائه خدمات این خط هواپیمایی را بهتر می سازد. از این رو بر آن شدیم تا در گفتگویی با جواد غفاری، مدیر دفتر ایران ایر در مالزی، ویژگی های وب سایت جدید و دگرگونی های حاصل از آن در ارائه خدمات را بررسی کنیم.

جواد غفاری که سابقه ۲۸ سال خدمت را در ایران ایر دارد، با اشاره به قدمت حضور ایران ایر در مالزی گفت: پروازهای ایران ایر به مالزی از سال ۹۰ میلادی آغاز شده و اکنون حدود ۲۵ سال است که دفتر ایران ایر در مالزی به ارائه خدمات می پردازد. ما اولین خط هوایی بودیم که از منطقه خاورمیانه به مالزی پرواز برقرار کردیم و این نشان دهنده جایگاه ویژه مالزی به عنوان یک مقصد پروازی برای ایرانیان است. فعالیت‌های ایران ایر در مالزی با ۲ پرواز در هفته آغاز شد و با توجه به اشتراکات فرهنگی و مناسبات خوب دو کشور، این پروازها به ۳ پرواز در هفته افزایش یافت.

وی افزود: استقبال از پروازهای ایران ایر به حدی بود که تصمیم گرفته شد تا شمار پروازها به ۵ مورد در هفته افزایش پیدا کند و این ظرفیت هم در بازار هدف و هم در ایران ایر وجود داشت. برقراری ۵ پرواز در هفته به مدت ۱۰ سال ادامه داشت اما بعدها به تعداد پرواز اولیه بازگشت.

غفاری در خصوص توسعه فعالیت‌های ایران ایر در مالزی و همچنین همکاری با آژانس‌های مسافرتی ایرانی فعال در مالزی اظهار داشت: ما سعی کردیم تشکلی با حضور آژانس‌های ایرانی فعال در مالزی ایجاد کنیم. در این راستا چندین جلسه و گردهم‌آیی نیز با هدف همدلی و هم‌فکری برگزار کردیم. هدف ما این بود تا آژانس‌های مسافرتی در زمینه فروش بلیط خدمات بهتری را به مردم ارائه کنند. ما به ۱۰ آژانس ایرانی فعال در مالزی خدمات رزرویشن بلیط را عرضه کردیم. بدین ترتیب که آنها مستقیما به سیستم رزرویشن ایران ایر متصل شدند. بدین ترتیب آنها قادر خواهند بود تمامی خدمات ارائه شده توسط دفتر ایران ایر را راسا ارائه نمایند. البته برنامه ریزی ما فقط به کوالالامپور محدود نشد و به دلیل حضور دانشجویان ایرانی، دو دفتر را در شهرهای پنانگ و جوهور فعال کرده‌ایم که به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهند.

006

غفاری با بیان اینکه ایران ایر در نرخ گذاری بلیط‌ها همواره دیدگاهی منصفانه به ویژه برای دانشجویان داشته، گفت: تحلیل های ما در نرخ گذاری بلیط‌ ها، به تناسب نرخ ها با فصل های مختلف انجامید. با توجه به حضور پررنگ دانشجویان ایرانی در مالزی، تلاش کردیم تا نرخ‌های متعادل تری به آنها ارائه کنیم و از همین رو در ۴ سال گذشته بیشترین تنوع نرخ را داشته‌ایم. همچنین جهت کاهش مشکلات اداری برای صدور بلیط دانشجویی نیز اقداماتی کردیم که مهمترین آن حذف نامه از سفارت ایران در مالزی بود. پیش از این، دانشجویان باید برای استفاده از بلیط دانشجویی نامه ای از سفارت ایران در مالزی ارائه می کردند. ما این بخش را حذف کردیم و همچنین تلاش کردیم تا این تسهیلات را برای خانواده‌های دانشجویان نیز فراهم کنیم. کمک دیگر ایران ایر به دانشجویان، مربوط به محدودیت صدور بلیط دانشجویی به تعداد یکبار در سال بود. با حذف این محدودیت، اکنون دانشجویان می‌توانند به میزان نامحدود از این تخفیفات استفاده کنند.

مدیر ایران ایر مالزی در خصوص امکانات جدید این خط هواپیمایی و راه‌اندازی وب‌سایت جدید گفت: با توجه به افزایش نقش اینترنت در اطلاع رسانی، ارائه ی اطلاعات به صورت حضوری در هر شرکتی، امری نامتناسب با روزآمدی قلمداد می شود. تا پیش از راه اندازی وب سایت جدید، ما تمامی اطلاعات را در هنگام حضور مسافران در دفتر ایران ایر و یا در تماس تلفنی به آنان ارائه می کردیم، اما اکنون آنان می توانند کلیه اطلاعات لازم را در وب سایت مشاهده نمایند.

در این وب‌سایت قسمتی برای رزرو آنلاین است یعنی همان رزرو آنلاینی که در وب‌سایت شرکت‌های معتبر بین‌المللی وجود داد. در این بخش مسافران می‌توانند درخواست رزرو بلیط خود را ثبت نمایند. پس از تکمیل مراحل ثبت، ایمیلی به کارمند بخش فروش ما ارسال می‌شود و او نیز پاسخ مسافر را در اسرع وقت می‌دهد. هر زمان که فرد در وب‌سایت اقدام به رزرویشن کند به طور خودکار نام کاربری و گذرواژه‌ای به او اختصاص داده می‌شود که با آن می‌تواند وارد وب‌سایت شده و از خدمات ما بهره ببرد.

وی افزود: تنها مساله‌ای که وجود دارد بحث پرداخت آنلاین است که در حال حاضر این امکان وجود ندارد و ما در این خصوص در حال مذاکره با بانک‌های عامل مالزی هستیم. تا برطرف شدن این مشکل مسافران می‌توانند پس از رزرو بلیط ، مبلغ آن را در بانک و یا آنلاین واریز کرده و رسید آن را برای تائید و صدور بلیط برای ما ارسال کنند

وی در خصوص دیگر خدمات دفتر ایران ایر در مالزی گفت: گذشته از وب‌سایت مزبور، صفحه فیسبوک ایران ایر مالزی نیز موضوعات مختلف از جمله قیمت‌ بلیط‌ها و پروموشن‌ها را به اطلاع هم مهینان می رساند. شبکه اطلاع رسانی ما محدود به مسافران در مالزی نیست و ایرانیان مقیم دیگر کشورهای منطقه از جمله اندونزی، فیلیپین، استرالیا، سنگاپور و حتی ژاپن نیز می توانند از این شبکه اطلاع‌رسانی استفاده ‌کنند، با ما در ارتباط باشند و از خدمات ما بهره مند شوند. بسیاری از ایرانیان در این کشورها برای رفتن به ایران از پروازهای ما از مالزی به تهران استفاده می‌کنند و ما در این خصوص همکاری لازم را انجام می‌دهیم.

019

غفاری در رابطه با خدمات بار ایران ایر اظهار کرد : بحث بار به دو شکل صورت می‌گیرد. یکی باری است که همراه با مسافر ارسال می‌شود و میزان آن در بلیط مشخص شده و دیگری باری است که به صورت جداگانه ارسال می‌شود. در بخش ارسال بار جداگانه ساختار مالزی و قوانین آن به گونه‌ای است که مسافران نمی‌توانند به طور مستقیم با ایرلاین‌ها برای جابجایی بار مکاتبه کنند و باید این کار از طریق شرکت های واسط یا همان نماینده ها صورت بگیرد. نماینده ها بار را از مسافر تحویل گرفته و امور مختلف از جمله بسته بندی را انجام داده و آن را برای انتقال به ما تحویل می‌دهند و ما نیز بار را به ایران منتقل می‌کنیم.

وی افزود: کسانی که از طریق نماینده ها اقدام به ارسال بار می‌کنند باید پس از رسیدن بار به مقصد چند روز صبر کرده و پس از آن برای انجام امور گمرکی و ترخیص بار به فرودگاه مراجعه کنند. این امر البته مشکلات زیادی را برای مسافران به همراه دارد. ما این موضوع را بررسی کردیم و متوجه مشکلات پدیدآمده برای هم میهنان شدیم. از همین رو تسهیلات جدیدی را ارائه کردیم که با استفاده از آن مسافران می‌توانند به میزان نامحدود از ما ووچرهای اضافه بار خریداری کنند. در این روش، هر چه میزان بار آنها بیشتر باشد قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند. باری که مسافران از این طریق می‌توانند جابجا کنند، محدودیت وزنی ندارد اما اندازه و حجم آن نباید زیاد باشد. به عنوان مثال ما می‌توانیم تلویزیون را از این طریق جابجا کنیم، اما انتقال باری به اندازه یخچال از این طریق ممکن نیست و باید با نماینده ها در این خصوص هماهنگ شود.

این طرح به ویژه از سوی دانشجویان با استقبال خوبی روبرو شده است. راحتی و مزیت این طرح این است که مسافر بار خود را به هنگام دریافت کارت پرواز در فرودگاه به ما تحویل می‌دهد و به محض رسیدن به فرودگاه مقصد نیز می‌تواند بار خود را بدون دردسر تحویل بگیرد. مسافران باید برای استفاده از این خدمات از ما ووچرهای اضافه بار خریداری کنند. باید به این نکته اشاره کنم که این خدمات در هیچیک از بخش‌های دیگر شبکه پروازی ایران ایر ارائه نمی‌شود.

غفاری در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص آمار جابجایی مسافر بین ایران و مالزی گفت: ایران ایر در میان شرکت‌های ایرانی و حتی برخی از شرکت‌های خارجی بیشترین آمار جابجایی مسافر را داشته است. ما سال‌های گذشته بطور متوسط بین ۶۰ تا ۷۰ هزار مسافر را در طول سال جابجا می‌کردیم که آمار چشمگیری است. البته آمار جابجایی مسافر ما طی چند سال گذشته کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی داشته است که این امر با توجه به کاهش شمار پروازها صورت گرفته است.

وی در خصوص اینکه ایران ایر مالزی در چه دوره‌ای بیشترین تعداد مسافر را داشته، گفت: بیشترین جابجایی مسافر ما مربوط به فصول تعطیلات ایران است. بازار ما با توجه به تقویم ایران تقویت می‌شود و بیشترین میزان مسافر را در ایام نوروز و فصل تابستان داریم. تا یکی دو سال پیش آمار جابجایی مسافران ایران ایر بسیار بالا بود، اما اکنون نسبت به دو سال قبل شاهد کاهش چشمگیری هستیم.

او در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال افزایش تعداد پروازها بین تهران و کوالالامپور و همچنین برقراری پرواز به شهرهای دیگر ایران گفت: با توجه به ظرفیت بازار و میزان ایرانیانی که در مالزی هستند فعلا افزایش پروازها در دستور کار ما قرار ندارد. برای برقراری پرواز به شهرستان‌ها نیز هنوز برنامه‌ای نداریم.

مدیر ایران ایر مالزی همکاری این خط هوایی با دیگر ایرلاین‌های ایرانی فعال در مالزی را بسیار دوستانه توصیف کرده و گفت: همه ایرلاین‌های ایرانی فعال در مالزی برای ما قابل احترام هستند و ما روابط خوبی با هم داریم و به یکدیگر تا جای ممکن کمک می‌کنیم. همه ما در یک راستا حرکت می‌کنیم و آن هم رفاه مردم است.

028

وی در پاسخ به پرسشی در باره مزایای ایران ایر نسبت به دیگر خطوط هوایی ایرانی فعال در مالزی گفت: هواپیماهای ایران ایر از نوع بوئینگ ۷۴۷ چهار موتوره هستند و بیشتر بودن تعداد موتورها به معنی امنیت بیشتر هواپیما است. هواپیماهای ما از نوع SPاست و یکی از قابلیت‌های این نوع هواپیماها ارتفاع پروازی بالای آنهاست و از این نظر پروازهای ما در تکان‌های هوایی و لرزش‌هایی که وجود دارد به ویژه در منطقه خلیج بنگال دچار مشکل نمی‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های ما شبکه پروازی وسیع داخلی و خارجی است که راحتی مسافران را به همراه دارد. به عنوان مثال اگر مسافری قصد دارد از مالزی به شهرهای دیگر و حتی کشورهای دیگر پرواز کند به راحتی می‌تواند با شبکه پروازی وسیع ایران ایر این کار را انجام دهد و پس از رسیدن به تهران با پرواز دیگر ایران ایر به مقصد اصلی خود پرواز کند. در همین حال بر اساس تحقیقات میدانی که انجام دادیم مسافران از کادر پروازی و سرویس غذای ما رضایت زیادی داشتند.

وی در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر عملکرد ایران ایر و قدیمی بودن هواپیماهای این شرکت اظهار کرد: سال‌های متمادی است که تحریم‌ها وجود دارند، اما ایران ایر با اتکا به خدای متعال و نیروی انسانی متعهد و متخصص، فعالیت‌های خود را بدون وقفه انجام داده و کوشیده پروازهای به موقع و با کیفیتی را ارائه دهد. هواپیما وسیله بسیار حساسی است و تمامی قطعات آن دارای زمانبندی مصرف هستند و کلیه شرکت‌ها از جمله ایران ایر این استانداردها را رعایت می‌کنند. ممکن است مدل ساخت هواپیما مربوط به ۳۰ سال پیش باشد اما قطعات آن همواره بروز بوده و به موقع تعویض می‌شوند. ایران ایر هر ساله توسط استاندارد اروپا مورد بررسی و ممیزی قرار می‌گیرد و هر سال هم عملکرد آن در حوزه‌های مختلف اداری و عملیاتی مورد تائید قرار می‌گیرد. ما تنها ایرلاین ایرانی هستیم که موفق به اخذ این گواهینامه می‌شویم و این امر به دلیل زیرساخت‌های قوی و نیروی انسانی متعهد و ماهر ماست.

وی تشریح کرد: قطعات مورد نیاز هواپیماهای ما به موقع تامین و تعویض می‌شوند و هیچ مشکلی در این خصوص نیست. علاوه بر این تمامی هواپیماهای ما در فرودگاه تهران کاملا مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت وجود هرگونه نقصی اجازه پرواز به آنها داده نمی‌شود. علاوه بر این کشورهایی که از آنها عبور می‌کنیم مشخصات کامل هواپیما و وضعیت آنها را دارند و در صورت وجود مشکل اجازه پرواز بر فراز آسمانشان را نمی‌دهند.

مدیر ایران ایر در مالزی در ادامه سخنانش به همکاری صمیمانه و نزدیک مالزیایی‌ها در بخش‌های اداری و عملیاتی اشاره کرد و گفت: نکته جالب و ستودنی در کار کردن با مالزیایی‌ها این است که آنها کارها را به صورت تیمی انجام می‌دهند. آنها همچنین از استانداردها و ضوابط به خوبی پیروی می‌کنند و در بخش مارکتینگ نیز بسیار خبره هستند.

غفاری در خصوص مقایسه دو فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور و امام خمینی اظهار کرد: این دو فرودگاه با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. فرودگاه KLIA از استانداردها و امکانات پیشرفته‌ای برخوردار است، اما فرودگاه امام نیز با توجه به زیرساخت‌هایش عملکرد خوبی داشته و آینده روشنی در انتظار آن است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش به موضوع دستگیری ایرانیان در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور اشاره کرده و گفت: خوشبختانه آمار قاچاق مواد مخدر بسیار کاهش پیدا کرده است و طی ۴ سال گذشته که من اینجا بودم یک مورد قاچاق مواد مخدر هم در پروازهای ایران ایر وجود نداشته است.

غفاری در خاتمه در باره مهمترین شخصیت هایی که با ایران ایر مالزی پرواز کرده‌اند، گفت: شخصیت‌های مختلفی از ایران و مالزی با ایران ایر پرواز کرده‌اند که از مهمترین آنها می‌توان به ماهاتیر محمد اشاره کرد که چند بار با ایران ایر پرواز داشته است.

022023

پاسخی ارسال کنید

*

*

نه + 7 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!