ایران بیش از هزارجلد کتاب به دانشگاههای جنوب شرق آسیا اهدا کرد

توریست مالزی- رایزنی علمی ایران در شرق آسیا از اهدای یک هزار و ۲۰۰ جلد کتاب نفیس ادبی، تاریخی و فرهنگی در مورد ایران به دانشگاه ها و مراکز...
توریست مالزی- رایزنی علمی ایران در شرق آسیا از اهدای یک هزار و ۲۰۰ جلد کتاب نفیس ادبی، تاریخی و فرهنگی در مورد ایران به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی سه کشور مالزی، اندونزی و برونئی در جنوب شرق آسیا خبر داد.

به گزارش ایرنا، دکتر ‘عباس قنبری باغستان’ رایزن علمی ایران در شرق آسیا افزود: این کتابها متعلق به شعرا و مفاخر ادبی ایران در حوزه های مختلف تاریخی ، فرهنگی و ادبی کشور به دو زبان به نگارش درآمده است. این آثار نفیس ایرانی به کتابخانه های مرکزی دانشگاههای بزرگ و مراکز پژوهشی- تحقیقاتی مالزی در ماههای بهمن و اسفند ۹۶ در سراسر این کشور اهدا شده است.
قنبری گفت : کتابخانه های دانشگاههای ‘یوام’، ‘یوپی ام’، ‘یوکی ام’، ‘یواس ام’، ‘یو تی ام’ ،’موسسه بین المللی مطالعات پیشرفته اسلامی(IAIS)’، ‘مرکز مطالعات پیشرفته در مورد اسلام، تمدن و علم دانشگاه یو تی ام'(کاسیس) ، ‘دانشگاه یو آی تی ام’ شاه عالم و ‘دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی’ از مراکز علمی مالزی بودند که این کتاب ها رو دریافت کردند.
به گفته وی،همچنین پیشتر، حدود ۵۰۰ جلد کتاب نفیس ادبی؛ تاریخی و فرهنگی مربوط به ایران به کتابخانه های دانشگاه های اصلی کشورهای اندونزی و برونئی دارالسلام در جنوب شرق آسیا اهدا شده است. ‘دانشگاه اندونزی’، ‘دانشگاه شریف هدایه’، ‘دانشگاه محمدیه شعبه جاکارتا’ و ‘وزارت امور دیانت اندونزی’از جمله مراکزی بودند که این آثارفرهنگی- تاریخی را دریافت کردند. کتابخانه های مرکزی دانشگاه بین الملل اسلامی برونئی دارالسلام، دانشگاه یو بی دی (برونئی دارالسلام) نیز دریافت کننده این آثار بودند.
قنبری گفت: توزیع این کتاب ها با همکاری نمایندگان دانشجویان ایرانی در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی مختلف در کشورهای مالزی، اندونزی و برونئی و با هدف تقویت روابط علمی- فرهنگی انجام شد که مورد استقبال کتابخانه های این مراکز علمی نیز قرار گرفت.
دیوان حافظ، بوستان و گلستان سعدی، پرده نای (مولوی)، کیمیای سعادت(غزالی) ۱و۲، شاهنامه فرودسی، رستم و سهراب، پهلوان جهان(برگزیده شاهنامه فردوسی)، سیصد و شصت و پنج روز (در صحبت مولانا)، شاهکار نگارگری ایران ، رباعیات حکیم عمر خیام و چندین عنوان دیگر از جمله آثار نفیس فرهنگ و هنر ایرانی بودند که در کتابخانه های دانشگاهها و مراکز علمی کشورهای جنوب شرق آسیا قرار گرفتند.
این کتاب ها را پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی وابسته به معاونت فرهنگی- اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اهدا کرده است.


پاسخی ارسال کنید

*

*

1 + هشت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!