برنامه های دولت ماهاتیر برای مبارزه با فساد مالی

توریست مالزی – دولت جدید مالزی دو چالش اصلی این کشور را فساد مالی و بدهی های کلان این کشور می داند و از این رو مبارزه با فساد...
توریست مالزی – دولت جدید مالزی دو چالش اصلی این کشور را فساد مالی و بدهی های کلان این کشور می داند و از این رو مبارزه با فساد و پرداخت بدهی ها را سرلوحه هدف گیری های اقتصادی خود قرار داده و برنامه های های هدفمندی را در این زمینه اجرا کرده است.
به گزارش ایرنا ، ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزی در تازه ترین اقدام پس از شرکت در جلسه مقابله با فساد مالی دولت اعلام کرد همه اعضای هیات دولت از شخص وی تا معاونان، همه وزیران، معاونان وزیر و شخصیت های عالی رتبه کابینه باید میزان دارایی های خود را اعلام کنند و همچنین هیچ نوع هدیه ای از دیگران غیر از گل و غذا دریافت نکنند.
دولت پاکاتان هاراپان با افتتاح یک صندوق ملی همچنین از همه مردم مالزی برای پرداخت این بدهی ها درخواست کمک کرده است. از سوی دیگر گروههای مختلف مردمی نیز تاکنون مشارکت خوبی در کمک به این صندوق داشته اند.
ماهاتیر محمد روز دوشنبه هفته جاری پس از شرکت در نشست مقابله با فساد اعلام کرد که همه اعضای کابینه تنها هدیه ای که می توانند از دیگران دریافت کنند غذا و گل است و اگر به طور مثال یک مرسدس بنز( خودرو خارجی) و یا پروتون ( خودرو داخلی) به عنوان هدیه به آنها پیشنهاد شود باید از پذیرش آن خودداری کنند.
مهمترین موضوع فساد مالی در مالزی که بعد از روی کار آمدن دولت جدید در مالزی مورد پیگیری های مستمر قرار دارد فساد مالی در صندوق دولتی توسعه مالزی واحد ( وان ام دی بی) مرتبط با نخست وزیرپیشین این کشور است. اگرچه نجیب با حضور در دادگاه به طور رسمی به فساد مالی و پولشویی در صندوق دولتی ‘شرکت توسعه مالزی واحد’ (وان ام دی بی(تفهیم اتهام شد، اما وی این اتهامات را از خود رد کرده و این دادگاه را فرصتی برای شفافیت نام وی از این اتهامات دانسته است. برخی از هواداران نجیب رزاق ۶۵ ساله نیز با راه انداختن صندوقی اقدام به جمع آوری کمک های مالی برای ارائه وثیقه ۳۳۷ هزار میلیون دلاری به دادگاه وی کرده اند.
براساس گزارش رسانه های آسیایی وی هفته گذشته با قرار وثیقه یک میلیون رینگیتی در دادگاه از بازداشتی که ۲۴ ساعت قبل از محکمه قضایی در آن قرار داشت، آزاد شد که تاکنون نیمی از آن پرداخت شده و مابقی آن نیز باید پرداخت شود.
دولت ماهاتیر محمد از نخستین روز کاری خود با اقدامات هدفمند مختلف سعی دارد تا همزمان بدهی های سنگین این کشور را مدیریت و پرداخت کند و از سوی دیگر با هر نوع فساد مالی در دولت این کشور مقابله کند و روزنه های فساد در این عرصه راببندد. در این روند ماهاتیر محمد در اولین مصوبه دولتش اعلام کرد که حقوق اعضای کابینه اعم از شخص وی سایر وزیران و معاونان ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.’سلطان محمد پنجم’ پادشاه مالزی در واکنش به گزارش دولت جدید این کشور مبنی بر بدهی صدها میلیارد دلاری این کشور ، اعلام کرد حقوق وی برای کمک به رفع مشکلات مالی کشور نیز ۱۰ درصد کاهش می یابد.
سلطان محمد پنجم از ایالت کلانتان مالزی در همراهی با دولت ماهاتیر و رفع مشکلات مالی مردمش، با پیشنهاد کاهش ۱۰ درصدی حقوق خود تا پایان دوره سلطنت وی در سال ۲۰۲۱ برای کمک به دولت ماهاتیر محمد در رفع مشکلات مالی کشور موافقت کرد.
دولت جدید همچنین تمام قراردادهای اقتصادی ادوار پیشین را را مورد بررسی و ارزیابی های جدید قرار داده و اعلام کرده است. در چارچوب این موضوع مالزی قرارداد اجرای خط آهن با یک شرکت چینی را به ارزش ۲۰ میلیارد دلار متوقف کرد.
این طرح راه آهن در واقع متعلق به شرکت ‘ایست کوست ریل وی’ مالزی است که ۶۸۸ کیلومتر مسیر را شامل می شود و بخش های شرقی شبه جزیره مالزی را به مسیرهای کشتیرانی در غرب متصل می کند. اقدامات و برنامه ریزی های مالی دولت ماهاتیر تاکنون با بازخوردهای مثبتی در میان افکار عمومی این کشور و جریان رسانه ای این کشور همراه شده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

18 − دوازده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!