بعد از حدود چهار ماه؛ نرخ ارز به روی تابلوی صرافی‌ها برگشت

توریست مالزی – بعد از حدود چهار ماه، حوالی ظهر (چهارشنبه ۱۷ مرداد) نرخ ارز بر روی تابلوی بعضی از صرافی‌های تهران برگشته و این صنف رسما فعالیت ارزی...
توریست مالزی – بعد از حدود چهار ماه، حوالی ظهر (چهارشنبه ۱۷ مرداد) نرخ ارز بر روی تابلوی بعضی از صرافی‌های تهران برگشته و این صنف رسما فعالیت ارزی خود را شروع کرده است.
به گزارش بی بی سی، با اعلام “ارز تک نرخی” توسط بانک مرکزی در اواخر فروردین ماه امسال (۱۳۹۷) صرافی‌ها عملا از چرخه مبادلات ارزی حذف شده بودند. آغاز معاملات صرافی‌ها در پی بخشنامه‌ای صورت گرفته که آخر وقت دیروز توسط بانک مرکزی ابلاغ شد. بر اساس گزارش‌ها از تهران نرخ دلار در حوالی ظهر چهارشنیه ۹۱۰۰ تومان (خرید) بر روی تابلوی بعضی از صرافی‌های تهران درج شده بود.
خبرگزاری کار ایران (ایلنا) البته گزارش داده با این وجود بعضی از صرافان فعالیت خود را هنوز از سر نگرفته‌اند و تابلوی اعلام نرخ آنها هنوز خاموش است. ایلنا همچنین گفته در بازار غیررسمی دلار بین۸۸۰۰ تومان تا ۹۲۶۰ تومان معامله می‌شود.
آغاز معاملات ارزی صرافی‌ها در پی سیاست جدید ارزی دولت است که دو روز پیش (دوشنبه ۱۵ مرداد) اعلام شد. بانک مرکزی در بخشنامه خود فعالیت صرافی‌ها را برای معاملات در بازار آزاد در ۲۳ بخش تعریف کرده مهمترین آنها ارائه ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی است.
قیمت‌گذاری ارز در صرافی‌ها تا یک درصد بالاتر از نرخ بازار ثانویه ارز است که بگفته عبدالرضا همتی، رئیس بانک مرکزی در این بازار نرخ بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و دولت تلاش می‌کند در آن دخالت نکند. آقای همتی همچنین گفته است نرخ ارز مسافرتی ۵ درصد بالاتر از قیمت ارز در بازار ثانویه است.
دولت ایران همچنین سه‌شنبه ۱۶ مرداد را تاریخ شروع اجرای سیاست‌های جدید ارزی و آغاز معاملات در صرافی‌ها اعلام کرد. در اولین روز اجرای سیاست‌های جدید ارزی ( سه‌شنبه ۱۶ مرداد) یک میلیون یورو با قیمت ۹۳۳۰ تومان و ۱۰۰ هزار دلار آمریکا با نرخ ۸۹۵۰ تومان در بازار ثانویه معامله شد. بر اساس دستورالعمل اخیر بانک مرکزی صرافی‌ها می‌توانند “حداکثر پنج درصد” از حواله‌های ارزی خریداری شده را تبدیل به ارز بصورت اسکناس کنند.
بر اساس این دستورالعمل “صرافی‌های مجاز معتبر موظفند حواله‌های ارزی خریداری شده از صادرکنندگان را در سامانه نیما راسا و یا به واسطه سایر صرافی‌های معتبر و بانک‌های عامل حداکثر ظرف مدت سه روز کاری به فروش رسانند.” نرخ فروش ارز صرافی‌ها حداکثر یک درصد بالای نرخ خرید در سامانه “نیما” و “سنا” اعلام شده است.
با اجرایی شدن سیاست‌ها جدید ارزی، افت قیمت سکه ادامه دارد و قیمت آن تا مرز سه میلیون تومان هم پیش رفته است. با سیاست‌‌های جدید دولت، خرید و فروش ارز که از اواخر فروردین ماه “قاچاق” اعلام شده بود دیگر جرم محسوب نمی‌شود.

گزارش ها از افزایش مجدد نرخ ارز و سکه در بازار غیررسمی
در حالی که در روزهای اخیر با اجرایی شدن سیاست‌های اخیر بانک مرکزی نرخ ارز و سکه فروکش کرده بود، گزارش‌ها از تهران حاکی است بعدازظهر (چهارشنبه ۱۷ مرداد) قیمت‌ها مجددا در بازار غیررسمی افزایش یافته است.
بر اساس گزارش‌ها نرخ دلار در بعدازظهرچهارشنبه به حدود ۱۰ هزار تومان و سکه (امامی) به بالای ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تومان رسید.
خبرگزاری دانشجویان ایران -ایسنا- در گزارشی گفته است: “هر قدر به ظهر نزدیک‌تر شد، افزایش قیمت در بازار مشهودتر بود و نهایتا دلار به ۹۷۰۰ تومان، یورو به ۱۱ هزار و ۲۰۰ و سکه تمام بهار آزادی به سه میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید.” این افزایش قیمت همزمان با تحویل سکه‌های طرح پیش‌‌فروش ودیعه‌ای بانک مرکزی بود.
بانک مرکزی در بخشنامه خود فعالیت صرافی‌ها را برای معاملات در بازار آزاد در ۲۳ بخش تعریف کرده مهمترین آنها ارائه ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی است. قیمت‌گذاری ارز در صرافی‌ها تا یک درصد بالاتر از نرخ بازار ثانویه ارز است که بگفته عبدالرضا همتی، رئیس بانک مرکزی در این بازار نرخ بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و دولت تلاش می‌کند در آن دخالت نکند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

دو × 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!