تداوم توقف صدور ویزای پرتغال برای ایرانیان به “دلایل امنیتی”

توریست مالزی – پرتغال دلیل تداوم توقف صدور ویزا برای ایرانیان را “امنیتی” عنوان کرد. وزیر خارجه پرتغال اما گفت، این امر ربطی به “کیفیت روابط دوجانبه” ندارد. چهار...
توریست مالزی – پرتغال دلیل تداوم توقف صدور ویزا برای ایرانیان را “امنیتی” عنوان کرد. وزیر خارجه پرتغال اما گفت، این امر ربطی به “کیفیت روابط دوجانبه” ندارد. چهار ماه پیش یک کارمند ایرانی سفارت پرتغال در تهران مورد حمله قرار گرفته بود.
به گزارش دویچه وله، به نقل از رویترز، وزیر خارجه پرتغال در پارلمان این کشور حاضر شد تا به پرسش نمایندگان در مورد صحت خبر توقف صدور ویزا به شهروندان ایران پاسخ دهد. آقای سیلوا سپس ضمن تأیید خبر توقف صدور ویزا برای شهروندان ایرانی به “دلایل امنیتی”، اعلام کرد که در آینده در این رابطه به شکل “غیرعلنی” به نمایندگان توضیح خواهد داد.
وزیر خارجه پرتغال بدون ارائه توضیح درباره جزئیات تصمیم‌گیری مزبور و دلایل اتخاذ آن، از سخت‌گیری پرتغال در رابطه با سفر به این کشور خبر داد. یکی از نمایندگان پارلمان پرتغال که طراح پرسش از وزیر خارجه این کشور بوده، گفت: «ما که خبردار شدیم ویزا برای ایرانیان برای دو یا سه هفته متوقف شده، می‌خواستیم از صحت آن مطمئن شویم.»
وزیر خارجه پرتغال پس از جلسه با نمایندگان پارلمان این کشور به خبرنگاران گفت که توقف صدور ویزا برای شهروندان ایران ربطی به “کیفیت مناسبات دوجانبه” لیسبون و تهران ندارد.
آگوستو سانتوز سیلوا همچنین افزود: «این توقف موقت است و ما امیدواریم صدور روادید را به زودی از سر بگیریم.»
به گزارش رویترز، سفارت جمهوری اسلامی در لیسبون نیز از موضع‌گیری در خصوص تداوم توقف صدور ویزای پرتغال برای ایرانیان خودداری کرده است.
در این میان، وزارت خارجه پرتغال “بهبود امنیتی شرایط کاری بخش کنسولی” سفارتخانه این کشور در تهران را به عنوان دلیل توقف صدور ویزا برای ایرانیان عنوان کرده و اعلام کرده است که اتخاذ این تصمیم ماهیت سیاسی نداشته و ناشی از “ارزیابی شرایط امنیت عمومی در ایران” نیست.
سفارتخانه پرتغال در تهران نیز با تأیید اینکه “از فروردین تا الان هیچ تحولی در خصوص صدور روادید برای اتباع ایرانی صورت نگرفته”، به خبرگزاری فارس گفته است: «منتظر اعلام باشید.»
سفارت پرتغال در تهران روز ششم فروردین‌ماه گذشته اعلام کرده بود که “همه امور مربوط به روادید” در این سفارتخانه متوقف شده است. این تصمیم دو هفته پس از حمله به یک کارمند ایرانی این سفارتخانه در تهران گرفته شد.
این کارمند روز ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ در نزدیکی سفارتخانه پرتغال در تهران هدف تیراندازی یک موتورسوار مسلح به تفنگ ساچمه‌ای قرار گرفت. سپس وضعیت جسمانی این کارمند که مجروح شده و به بیمارستان منتقل شده بود، مساعد اعلام شد. پلیس ایران نیز دلیل این حمله را “اختلافات و خصومت شخصی” اعلام کرده بود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

20 + 6 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!