ترند شدن هشتگ ‘مرز با ایران را ببندید’ / ویروس کرونا با مسافری از ایران به لبنان و کانادا رسید

توریست مالزی – خبرگزاری رسمی ترکیه از مکالمه تلفنی وزرای بهداشت ایران و ترکیه درباره شیوع بیماری کرونا در ایران خبر داد. به گزارش بی بی سی، فخرالدین کوجا...
توریست مالزی – خبرگزاری رسمی ترکیه از مکالمه تلفنی وزرای بهداشت ایران و ترکیه درباره شیوع بیماری کرونا در ایران خبر داد.

به گزارش بی بی سی، فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه، به این خبرگزاری گفت که با همتای ایرانی خود درباره راه‌های همکاری و اقدامات فوری بین دو کشور صحبت کرده است. این در حالی است که ترکیه اعلام کرده است که اقدامات پیشگیرانه ای را در مرز شرقی خود با ایران اجرا خواهد کرد.

به گزارش رسانه های ترکیه، مسئولان شهر وان در شرق ترکیه جلسه ای برای رسیدگی به اقدامات پیشگیرانه در مرز برگزار شده است و مقرر شد که یک تیم پزشکی مجهز به وسایل اندازه گیری درجه حرارت بدن و یک اتاق بهداشت در مرز ترکیه و ایران تشکیل شود. سالانه میلیون‌ها مسافر از طریق مرز زمینی از ایران وارد ترکیه می‌شوند.

درخواست کاربران ترکیه ای: ‘مرز با ایران را ببندید’ کاربران ترک زبان شبکه های اجتماعی هشتگی برای درخواست بسته شدن مرزهای ترکیه با ایران را به ترند توییتر تبدیل کردند.

هشتگ #IranSinirlariKapatilsin به معنای “مرز ایران را ببندید” به یکی از ترند های توییتر تبدیل شد. تا ظهر روز جمعه بیش از ۱۷ هزار بار از این هشتگ استفاده شد.

مسافر ایرانی در کانادا مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شد
شامگاه گذشته مسئول امور بهداشتی استان بریتیش کلمبیا در کانادا گفته است که یک زن سی ساله که از ایران به کانادا آمده مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شده و تحت مراقبت قرار گرفته است. این زن هفته گذشته از ایران به کانادا سفر کرده و مقامات بهداشتی مشغول بررسی مسافران هواپیما و تماس‌ها و معاشرت‌های او در این مدت هستند. به گفته این مقام کانادایی، ابتلای فردی که از ایران بازگشته یک مورد جدید است.

‏وزیر بهداشت کانادا در توییت خود از مردم خواسته است که اگر از کشوری به کانادا سفر می‌کنند که حتی یک مورد ابتلای به ویروس کرونا در آن تایید شده، از جمله از ایران، در صورت احساس کسالت از معاشرت با دیگران خودداری کنند و مراکز درمانی محلی را در جریان قرار دهند.

ویروس کرونا با مسافری از ایران به لبنان رسید
اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در لبنان تایید شده است. فرد مبتلا یک زن ۴۵ ساله لبنانی است که پس از بازگشت از سفر به قم، در ایران، در بیمارستانی در لبنان بستری شده است. به گفته وزارت بهداشت لبنان دو مورد مشکوک دیگر هم تحت مراقبت هستند.

فردی که در لبنان مبتلا به این ویروس تشخیص داده شده قرنطینه شده و تحت مراقبت‌های لازم است. شهر قم، که گفته شده زن لبنانی مبتلا به ویروس کرونا به آنجا سفر داشته، اولین جایی بود که مقام‌های ایران ابتلا و مرگ بیماران بر اثر این ویروس را در آن تایید کردند.

یک عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که بنا به شواهد موجود انتقال ویروس کرونا در ایران از شهر قم شروع شده و به شهرهای دیگر هم سرایت کرده است.

عراق پروازهایش را به حال تعلیق درآورد
مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران گفت: «طبق تأکید وزارت بهداشت عراق، فعلا امکان انتقال مسافران ایرانی به کشور عراق وجود ندارد و پروازهای ایران به عراق فقط برای جابجایی اتباع عراقی انجام می‌شود.»

وی ادامه داد: «در نامه وزیر بهداشت عراق هم قید شده است که اتباع عراقی مقیم ایران می‌توانند با رعایت شرایط قرنطینه وارد عراق شوند، اما در مقصد، قرنطینه و معاینه می‌شوند.»

وی اظهار کرد: «همچنین طبق نامه وزارت کشور عراق، صدور ویزا فعلا برای ایرانیان متوقف شده است.»

منشا این بیماری کارگران چینی بوده اند که در شهر قم کار می کنند
مینو محرز،‌ عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خبرگزاری ایرنا گفت: “بر اساس گزارش‌های موجود انتقال ویروس کرونا از قم شروع شده و با توجه به تردد و سفر مردم اکنون به بسیاری از شهرهای کشور از جمله تهران، بابل، اراک، اصفهان، رشت و شهرهای دیگر رسیده و ممکن است در همه شهرهای ایران وجود داشته باشد.”

او گفت که “اپیدمی ویروس کرونا در ایران شروع شده و با توجه به ابتلا چند نفر در قم که با چینی ها ارتباط نداشته اند، معلوم است که ویروس کرونای جدید در کشور چرخیده است.”

او به احتمال اینکه “منشا این بیماری کارگران چینی بوده اند که در شهر قم کار می کنند و به چین تردد داشته اند” اشاره کرد و گفت: “به نظر می رسد ویروس چرخیده و به افرادی که اکنون شناسایی شده اند رسیده است و چون این افراد ضعیف تر بوده اند به علت شدت بیماری به بیمارستان آمده اند.”

او تاکید کرد که مراقبت و آموزش عمومی برای کنترل این بیماری “یک ضرورت جدی است و باید کمپین آموزش همگانی در رسانه های کشور به طور جدی شکل بگیرد.”

پاسخی ارسال کنید

*

*

6 + 7 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!