تشکیل کمیته مقابله با اخبار جعلی در مالزی

توریست مالزی – یک منبع در دفتر نخست وزیری مالزی گفت کمیته ویژه برای جلوگیری از انتشار اخبار جعلی ایجاد شده و قرار است این کمیته بزودی قانونی در این...توریست مالزی – یک منبع در دفتر نخست وزیری مالزی گفت کمیته ویژه برای جلوگیری از انتشار اخبار جعلی ایجاد شده و قرار است این کمیته بزودی قانونی در این زمینه به پارلمان این کشور ارائه کند.

به گزارش  ایرنا، رسانه های مالزی به نقل از بیانیه ‘سری آزالینا’ وزیر در دفتر نخست وزیری مالزی نوشتند: این کمیته در روز پنجم مارس(۱۴ اسفند) این قانون را به مجلس این کشور ارائه می کند. پیشتر نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی در سخنانی اظهار داشت : اخبار جعلی می تواند موجب ناراحتی و ایجاد نفرت در میان مردم شود.
روزنامه استار به نقل از آزالینا گزارش داد : قانون جدید لازم است، زیرا اخبار جعلی می تواند به طور بالقوه ثبات سیاسی کشور را تهدید کرده، نظم عمومی را تضعیف و امنیت ملی را مختل کند. آزالینا گفت که مالزی تنها کشوری نیست که با تصویب قوانین اقدامات لازم را برای مقابله با اخبارجعلی انجام می دهد.
طبق این بیانیه نمایندگانی از نیروی پلیس، دادستان کل، شورای امنیت ملی، کمیسیون ارتباطات و چند رسانه ای مالزی (MCMC)، وزارت ارتباطات و چند رسانه ای و بخش امور حقوقی (BHEUU) در اولین جلسه این کمیته که درهفته گذشته تشکیل شد، شرکت کردند. براین اساس قرار است این کمیته با اعضا و ذینفعان غیردولتی این موضوع نیز نشست و گفت وگو داشته باشد. البته این موضوع واکنش برخی فعالان مدنی را به همراه داشت که بازتاب رسانه ای پیدا کرد .
تارنمای مالای میل آنلاین به نقل از ‘ نالینی الومالای’ مدیر برنامه ماده ۱۹ در مالزی در واکنش به این موضوع گفت: اخبار جعلی نباید به عنوان بهانه ای برای سانسور در اظهارات استفاده شود. نالینی افزود: این موضوع حیاتی است که فضای مناسب برای آزادی بیان براساس استانداردهای بین المللی وجود داشته باشد و از اخبارجعلی نباید به عنوان بهانه ای علیه قوانین آزادی بیان استفاده شود. وی افزود: این کمیته باید به منظور درک درست از این موضوع گفت وگو هایی با ذینفعان مساله مانند فعالان مدنی، اصحاب رسانه ، روزنامه نگاران،شخصیت های دانشگاهی داشته باشد.
مالای میل آنلاین به نقل از ‘اریک پاولسن’، مدیر اجرایی نهاد مدنی انجمن وکلا برای آزادی نیز در این زمینه نوشت: دراین کمیته ویژه باید مصادیق مشخص ضد تبلیغ و خبر جعلی درآن مشخص شود. به نظر نمی رسد اقدام در این زمینه تا زمانی که مصادیق ان مشخص نشود، موفقیت آمیز باشد.باید دراین خصوص موارد ضد تبلیغ را تعیین کرد و دیدگاه دولت را در این زمینه شفاف مطرح ساخت.
وی با بیان اینکه در دموکراسی دیدگاه ها می تواند متفاوت باشدگفت : باید به مردم این حق داده شود که آنها اخبار جعلی را از اخبار قانونی و درست تشخیص دهند.


پاسخی ارسال کنید

*

*

1 × 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!