تعامل محققان مالزی و ایران

توریست مالزی – دبیر انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) پیشنهاد داد: مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه ملی مالزی تأسیس شود راشیلا راملی در دیدار رایزن فرهنگی ایران در مالزی پیشنهاد...
توریست مالزی – دبیر انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) پیشنهاد داد: مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه ملی مالزی تأسیس شود

راشیلا راملی در دیدار رایزن فرهنگی ایران در مالزی پیشنهاد تأسیس مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه ملی مالزی را برای توسعه روابط علمی و دانشگاهی و فعالیت‌های مشترک بین دو کشور داد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی‌محمد سابقی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی ضمن بازدید از دانشگاه ملی مالزی، با راشیلا راملی، مدیر انستیتو مطالعات بین‌الملل (IKMAS) این دانشگاه دیدار و در خصوص همکاری‌های مشترک گفت‌وگو کرد.

 

راشیلا راملی در سخنانی، ضمن تشکر و قدردانی از رایزنی فرهنگی ایران در مالزی جهت دعوت و اعزام وی و دو تن از اساتید این مرکز به ایران در سال گذشته به منظور تبادل اساتید بین دو کشور، اظهار امیدواری کرد تجربیات و دستاورد این مبادلات زمینه را برای فعالیت‌های مشترک بیشتر از جمله تأسیس مرکز مطالعات ایران در این مؤسسه ایجاد کند.

مدیر انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) بر ضرورت تشکیل مرکز مطالعات ایران در زیر مجموعه مرکز مطالعات غرب آسیا (IKRAB) به عنوان اولین مرکز مطالعات ایران‌شناسی در مالزی تأکید کرد. وی همچنین، پیشنهاد داد: رایزنی فرهنگی ایران در مالزی از ترم آینده این دانشگاه می‌تواند اساتید ایرانی را برای سخنرانی علمی پیرامون موضوعات مرتبط با ایران در حوزه‌های مختلف در این مرکز اعزام کند.

راشیلا راملی با بیان وجود چهار مرکز مختلف تحت پوشش این انستیتو و وجود اساتید برتر پژوهنده در حوزه‌های غرب، غرب آسیا، جنوب شرق آسیا، آمریکای لاتین و وجود بودجه‌های تحقیقاتی، آمادگی این مرکز را برای همکاری با محققان ایرانی اعلام کرد. در ادامه این دیدار، صُفیان، معاون مدیر انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) در سخنانی به معرفی فعالیت‌ها و برنامه‌های این مرکز پرداخت و گفت: انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) یک مؤسسه تحقیقی و پژوهشی و تحصیلات تکمیلی در حوزه‌های علوم اجتماعی در دانشگاه ملی مالزی (UKM) است که در اول آوریل ۱۹۹۵ میلادی تأسیس شده است.

وی افزود: این مرکز در ۱۵ اوت ۲۰۱۳ میلادی با دو انستیتو مطالعات غرب و انستیتو مطالعات غرب آسیا ادغام شد و هم‌اکنون این انستیتو دارای چهار مرکز زیر مجموعه خود چون مرکز مطالعات آسیا (IKAS)، مرکز مطالعات غرب (IKON)، مرکز مطالعات غرب آسیا (IKRAB) و مرکز مطالعات آمریکای لاتین (IKAL) است.

معاون مدیر انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) با اذعان اینکه مرکز مطالعات آفریقا به زودی در این انستیتو افتتاح خواهد شد، گفت: در بخش مأموریت انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) بیان شده است که این انستیتو با شرکت در پژوهش‌های مشترک آموزشی و خدمات علمی در نظر دارد به عنوان یک مؤسسه ملی و جهانی جهت تحقیقات میان رشته‌ای به رسمیت شناخته شود. همچنین این مؤسسه با دعوت از اساتید و اندیشمندان مختلف نسبت به برگزاری سمینارهای علمی و پژوهشی در طول سال اقدام می‌کند.

صُفیان در ادامه سخنان خود، اظهار کرد: این مؤسسه پژوهشی و آموزشی با ارایه کمک هزینه‌های آموزشی در شش رشته فوق لیسانس و شش رشته دکتری و همچنین ارایه پروژه‌های تحقیقاتی از محققین و دانشجویان حمایت می‌کند. وی اظهار امیدواری کرد که این مرکز عنوان یک مرکز تحقیقاتی عالی در مطالعات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بتواند درک درستی از تحول تاریخی و معاصر با در نظر گرفتن منافع جامعه مالزی ایجاد کند.

 

برگزاری سمینار «تصوف پادزهر افراط‌گرایی» در مالزی


سابقی در سخنانی، با بیان برخی فعالیت‌های نمایندگی فرهنگی کشورمان و تجربه تشکیل مراکز مطالعات ایران‌شناسی در سایر کشورها، گفت: امیدواریم با توجه به سوابق قوی و فعالیت‌های مختلف انستیتو مطالعات بین‌الملل دانشگاه ملی مالزی و اظهار علاقه نسبت به تشکیل مرکز ایران‌شناسی در این مؤسسه، بتوان با مساعدت دو طرف زمینه راه‌اندازی و فعالیت مرکز مطالعات ایران را در مالزی ایجاد کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان ضمن استقبال از طرح تشکیل مرکز مطالعات ایران در IKMAS، نسبت به همکاری برای تأسیس و تشکیل مرکز مطالعات ایران قول مساعد داد تا آن را مورد بررسی قرار دهد و پیشنهاداتی برای آغاز به کار همکاری‌ها جهت تشکیل و برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی با حضور اساتید ایرانی داد.

اعزام دو تن از اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی مرکز به ایران برای استفاده از فرصت مطالعاتی، برگزاری سمینارهای مشترک علمی و فرهنگی و دعوت از اساتید ایرانی، برگزاری جلسات سخنرانی عمومی اساتید و کارشناسان ایرانی برای دانشجویان این مرکز، ترجمه و انتشار کتب مرجع و ادبیات و تاریخ ایران به زبان مالایی و انگلیسی با همکاری این مرکز، از دیگر پیشنهادات رایزن فرهنگی کشورمان است.

همچنین با پیشنهاد رایزن فرهنگی ایران در مالزی مقرر شد سمینار یک روزه‌ای با همکاری انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در مالزی با موضوع «تصوف پادزهر افراط‌گرایی» در ماه فوریه برگزار شود.

 

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

سیزده + ده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^