جشنواره فرهنگ و هنر خوشنویسی اسلامی ایران و مالزی گشایش یافت

جشنواره فرهنگ و هنر: خوشنویسی اسلامی هنرمندان ایران و مالزی با حضور سفیر ایران در مالزی گشایش یافت.
توریست مالزی – ‘جشنواره فرهنگ و هنر: خوشنویسی اسلامی هنرمندان ایران و مالزی’ روز چهارشنبه با حضور ‘مرضیه افخم’ سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور و خوشنویسان قرآنی دو کشور در موزه هنرهای اسلامی مالزی گشایش یافت.

در این جشنواره که به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور و موزه هنرهای اسلامی مالزی در کوالالامپور برگزار شده است تا دوم تیر ماه ادامه می یابد.

در این جشنواره علاقه مندان به هنر خوشنویسی اسلامی در مالزی و ایران می توانند از سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی این حوزه بهره برده و اساتید و کارشناسان ایران و مالزی در بخش خوشنویسی به تبادل تجربیات و دستاوردهای خود می پردازند.

سمینار تخصصی هنر خوشنویسی اسلامی در نخستین روز این جشنواره در موزه هنرهای اسلامی مالزی برگزار و استاد ‘حمیدرضا قلیچ خانی’ خوشنویس، مدرس و محقق ایرانی در سخنانی به سیر ‘خط معاصر ایرانی’ و معرفی ویژگی های خط نستعلیق در دوره های تاریخی مختلف ایران به ویژه از دوران صفوی و پس از آن پرداخت.

وی در بررسی این سیر آثاری از اساتید این هنر در نسل های پیشین از جمله حسین زنده رودی، محمد احصایی، رضا مافی و جلیل رسولی را برای شرکت کنندگان در سمینار نمایش داد.

وی در ادامه برترین های این هنر را از چهار نسل گذشته تاکنون معرفی کرد و به تاسیس انجمن خوشنویسان ایران که از سال ۱۹۵۰ فعالیت خود را با اساتیدی همچون حسن میرخانی، حسین میرخانی، مهدی بیانی، علی اکبر کاوه و ابراهیم بوذری آغاز کرده بود، اشاره کرد.

‘امیر ذکرگو’ استاد ایرانی دانشگاه اسلامی مالزی در ادامه این نشست به موضوع ‘سبک های خطاطی اسلامی: تحول صوت به شکل’ پرداخت و به معرفی نظریه ای تحت عنوان ‘نظریه ارتباط بین سبک کتابت و بیان’ اشاره کرد.

وی گفت: هنگامی که یک متن از یک کشور به کشور دیگر می رود دچار تحول می شود و تغییر شکل می دهد، اما ‘بیان’ همواره قابل تشخیص است.

وی در ادامه با ذکر مثالی گفت: فردی که به زبان خارجی صحبت می کند در صورتی که این زبان، زبان مادری اش نباشد، اگر به محل زندگی وی آشنایی داشته باشیم می توان هویت فرد را تشخیص داد.

استاد ایرانی دانشگاه اسلامی مالزی با اشاره به اینکه هنر خوشنویسی با خارج از شدن از مرزها دچار تحولاتی شده است، به عنوان نتیجه گیری گفت: کلمه، روح زبان است، زبان بصورت صوتی و بصری بیان می شود و عوامل متعددی باعث می شود نوشتن خط، عناصر فرهنگی را در خود جای دهد.

در ادامه این جشنواره ‘رز ماهواتی احمد زکاریا’ از مالزی نیز در خصوص ‘تذهیب نسخه خطی در مالزی’ و ‘نور ازلین حمیدون’ در باره ‘خط اسلامی در مالزی’ به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

برگزاری کارگاه آموزشی خط نستعلیق، خط نقاشی و نگارگری ایرانی از دیگر برنامه‌های این جشنواره فرهنگ و هنر ایران و مالزی است.

در این برنامه، محمد‌علی قربانی، از اساتید خوشنویسی ایران در یک جلسه به معرفی خط نستعلیق و در جلسه ‌ای دیگر، ‘ندا ذوقی’ و ‘محمد طریقتی’ از هنرمندان نگارگری ایرانی به معرفی هنر تذهیب و ‘حجت رنجبر’ به معرفی تکنیک‌های خط نقاشی به هنرآموزان مالایی خواهند پرداخت.

بخش چهارم این جشنواره برپایی ‘نمایشگاه خوشنویسی و نگارگری هنرمندان ایرانی در کوالالامپور است.

در این نمایشگاه، آثار محمد علی قربانی، علی طاووسی، سهراب مرزبان، حجت رنجبر و ذکرگو و هنرمندان نگارگر محمد طریقتی و ندا ذوقی هنرمندان ایران در بحش خوشنویسی و نگارگری به نمایش گذاشته خواهد شد.

منبع: ایرنا

پاسخی ارسال کنید

*

*

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^