جشنواره فیلم زنان ایرانی در آلمان؛ معرفی زن شرقی به دنیای غرب

توریست مالزی – اولین جشنواره فیلم زنان ایرانی در شهر کوبلنتس آلمان برگزار می‌شود. فیروزه اصولی برگزارکننده این جشنواره، فرح اصولی مشاور او و رخشان بنی‌اعتماد میهمانان ویژه این...
توریست مالزی – اولین جشنواره فیلم زنان ایرانی در شهر کوبلنتس آلمان برگزار می‌شود. فیروزه اصولی برگزارکننده این جشنواره، فرح اصولی مشاور او و رخشان بنی‌اعتماد میهمانان ویژه این جشنواره‌اند.

به گزارش دویچه وله، در افتتاحیه این جشنواره فیلم “گیلانه” از رخشان بنی‌اعتماد نمایش داده شد. این فیلم که به گفته فیلمساز “در ستایش صلح و علیه جنگ” است در سال ۱۳۸۴ ساخته شده است.

فیروزه اصولی برگزارکننده این جشنواره در توضیح چرایی انتخاب این فیلم به عنوان فیلم اول جشنواره به دویچه‌وله گفت: «به نظر من درست است که گیلانه یک فیلم قدیمی است ولی جنگ الان همه جا هست و خیلی کشورها در آتش آن می‌سوزند، هیچ فرقی نمی‌کند که این مادر [در فیلم گیلانه] در سوریه باشد یا عراق یا هر جای دیگر، این مادر در هر شرایط همین مادر است. فکر کردم شاید با این شروع یک تاثیر دیگری گذاشته شود.»

“گیلانه” داستان مادری است که تنها پسرش در آخرین روزهای جنگ ایران و عراق قطع نخاع می‌شود و او ۱۵ سال تمام از پسرش که توانایی حرکت ندارد در یک خانه روستایی در گیلان پرستاری می‌کند.

رخشان بنی‌اعتماد در سخنانش پس از نمایش این فیلم تاکید کرد که این فیلم علیه جنگ و تباهی آن است. او گفت: متاسفانه در تاریخ تنها آغاز و پایان جنگ ثبت می‌شود و اثراتی که جنگ تا سالها و بلکه تا پایان عمر نسل درگیر در جنگ، بر روح و روان و جسم آنها می‌گذارد در هیچ جای تاریخ ثبت نمی‌شود. من قصد داشتم این بخش را نشان دهم.

به گفته فیروزه اصولی اولین جشنواره فیلم زنان ایران، آغاز راهی است که قرار است چهره دیگری از زنان شرقی را به دنیای غرب نشان دهد. او می‌گوید: هدف من این است که جشنواره‌ای در مورد زنان شرق درست کنم. منتها چون با ایران و خانم بنی‌اعتماد آشنایی داشتم خیلی راحت‌تر بود که این جشنواره را با ایران شروع کنم. برای من مهم است که چهره‌ای واقعی از زنان ایرانی نشان داده شود چون آن چیزی که غرب از شرق درباره این زنان می‌شناسد واقعیت ندارد. زنان ما در مدل خودشان بسیار قوی هستند و بسیار کارهای کاربردی کرده‌اند.

رخشان بنی‌اعتماد اصولا زیاد در جشنواره‌های خارجی شرکت نمی‌کند اما شرکت در این جشنواره را پذیرفته است. او درباره علت پذیرفتن دعوت شرکت در این جشنواره، می‌گوید اولا اینکه موضوع جشنواره فیلم‌هایی درباره زنان بوده و اینکه در این باره فیلم‌هایی از یک فیلمساز مرد هم در جشنواره به نمایش درمی‌آید، در قبول دعوت از سوی او نقش مهمی داشته است. به گفته خانم بنی‌اعتماد، این تنها فیلم‌سازان زن نیستند که درباره موضوعات مربوط به زنان فیلم می‌سازند بلکه بسیاری از فیلم‌سازان مرد هم در این باره فیلم ساخته‌اند و نباید آنها را نادیده گرفت. از طرف دیگر قرار است در این جشنواره از سال آینده تصویر زن شرقی چه توسط فیلمسازان مرد و چه زن به جامعه غرب معرفی شود و این برای من وجه مهمی بود که به نظر من نشانه‌گیری بسیار دقیق و هوشمندانه‌ای بود.

در مراسم افتتاحیه اولین جشنواره فیلم زنان ایران، پروفسور “مارگیت تایس شولتز” مسئول بخش فرهنگی شهر کوبلنتس سخنرانی کرد و از تلاش فیروزه اصولی برای برپایی این جشنواره که به گفته او می‌تواند “پلی بین شرق و غرب” باشد تقدیر کرد. اجرای موسیقی زنده ایرانی توسط سه نوازنده ایرانی بخش دیگری از مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم زنان بود.

این جشنواره با نمایش آثاری از خسرو سینایی، مهوش شیخ‌الاسلامی، نگار آذربایجانی، شیرین برق‌نورد و مونا زندی حقیقی تا روز سه‌شنبه ۳۱ اکتبر در شهر کوبلنتس آلمان ادامه دارد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

شانزده − 7 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^