جنگ تجاری ترامپ علیه جنوب شرق آسیا، مالزی و ۲۰ کشور دیگر

توریست مالزی – تازه‌ترین آمارهای تجاری آمریکا نشان می‌دهد که درآمدهای چند ده میلیارد دلاری دولت این کشور از محل تعرفه‌های جدید بر چین همچنان ادامه دارند. این جریان...
توریست مالزی – تازه‌ترین آمارهای تجاری آمریکا نشان می‌دهد که درآمدهای چند ده میلیارد دلاری دولت این کشور از محل تعرفه‌های جدید بر چین همچنان ادامه دارند. این جریان درآمدی به‌رغم آن است که به تازگی دو کشور برای حل تنش‌های تعرفه‌ای خود به توافق تجاری اولیه رسیده‌اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، بر اساس گزارش‌ها، از فوریه ۲۰۱۸، زمانی که جنگ‌تجاری میان آمریکا و چین آغاز شد تا پایان ۲۰۱۹، وزارت خزانه‌داری آمریکا بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار درآمد تعرفه‌ای داشته است. در همین راستا، ترامپ چند کشور را نظیر چین، سنگاپور، کره‌جنوبی و برزیل از فهرست امتیازدهی به کشورهای در حال توسعه خارج کرد تا با دست بازتری اعمال تعرفه علیه واردات آنها به آمریکا را کلید بزند.

به گزارش خبرگزاری «بیزینس اینسایدر» این افزایش درآمدی در حالی است که غول‌های اقتصادی دنیا توانستند در اکتبر گذشته فاز نخست توافق تجاری را امضا کنند، توافقی که در ماه ژانویه نهایی شد. در حالی که بخش عمده تعرفه‌هایی که دو طرف در خلال جنگ‌تجاری خود وضع کرده‌اند به قوت خود باقی است، اما به موجب این توافق برخی نرخ‌های تعرفه‌ کاهش یافته‌اند. در این رابطه قرار است تا زمان توافق اقتصادی گسترده‌تر، مذاکرات تجاری دو طرف ادامه یابد. بریان کوهل، رئیس ائتلاف «کشاورزان برای تجارت آزاد» در این رابطه می‌گوید: «نباید اشتباه کنیم، چرا که جنگ تجاری به همان اندازه ماه دسامبر فعال است. فاز اول توافق تجاری، به تنش‌های تعرفه‌ای میان دو طرف پایان نداده است. در حال حاضر کشاورزان و کسب‌وکارهای آمریکایی به آرامش واقعی نیاز دارند.»

هر چند دونالد ترامپ مدعی است عمده بار تعرفه‌های او به دوش دولت چین است، اما شواهد نشان می‌دهد بخش اصلی این تعرفه‌ها را کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان آمریکایی می‌پردازند. بر این اساس، وزارت خزانه‌داری این کشور در آخرین بیانیه خود اعلام کرده است دولت در ماه دسامبر از محل تعرفه‌ها بالغ بر ۴/ ۶ میلیارد دلار درآمد جمع‌آوری کرده است. در تهیه این گزارش مشترک، از آمارهای محاسبه‌شده توسط اداره آمریکا استفاده شده است.

دیگر خبر تجاری روزهای اخیر تصمیم دولت ترامپ برای ایجاد تغییر در معافیت‌های کلیدی قوانین تجارت آزاد آمریکا است. به موجب این تصمیم، دولت آمریکا در اعمال تعرفه‌ بر صادرات برخی از کشورهای درحال‌ توسعه همچون چین، هنگ‌کنگ، هند و سنگاپور به آمریکا، آزادتر خواهد بود. بر اساس خبری که سازمان نماینده تجاری آمریکا منتشر کرد دولت این کشور فهرست داخلی خود از کشورهای درحال‌توسعه و کمتر توسعه‌یافته را برای تقلیل آستانه تحقیق درخصوص اعمال تعرفه بر واردات آنها کوچک‌تر خواهد کرد، تحقیقاتی که در رابطه با اعمال یارانه‌های صادراتی برای این کشورها که موجب صدمه به صنایع آمریکایی می‌شوند صورت می‌گیرند. در صورت نهایی شدن این تصمیم، دولت آمریکا امتیازات ویژه‌ خود را برای تجارت با برخی کشورهای درحال‌توسعه که به گفته آنها به مرحله توسعه‌یافتگی رسیده‌اند، حذف خواهد کرد.

این کشورها شامل آلبانی، آرژانتین، ارمنستان، برزیل، بلغارستان، چین، کامبوج، کاستاریکا، گرجستان، مالزی، مولداوی، مونته‌نگرو، مقدونیه شمالی، رومانی، سنگاپور، آفریقای جنوبی، کره‌جنوبی، تایلند، اوکراین و ویتنام می‌شوند. به اعتقاد «سازمان نماینده تجاری آمریکا» ایجاد تغییر در امتیازدهی به برخی کشورها ضروری است، چرا که این قوانین تجاری که تاریخ تصویب آنها به سال ۱۹۹۸ برمی‌گردد، دیگر منسوخ شده‌اند.

به گزارش «روزنامه صبح چین جنوبی»، توسعه یافته نامیدن این گروه از کشورهای در حال توسعه تغییری جدی در سیاست‌های تجاری با قدمت بیش از دو دهه‌ای آمریکا محسوب می‌شود. به موجب این تغییر برخی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان جهانی ممکن است هدف تعرفه‌ای دولت آمریکا قرار گیرند. به‌علاوه این اقدام به نوعی می‌تواند بیانگر ناامیدی دونالد ترامپ از اقتصادهای بزرگی همچون چین و هند باشد که در جریان تجارت خود با آمریکا به خاطر اینکه «سازمان تجارت جهانی» آنها را در زمره اقتصادهای درحال‌توسعه قرار داده است از قوانین امتیازدهی بهره می‌برند.

در این رابطه دونالد ترامپ در سفری که در آغاز سال میلادی به داووس داشت مدعی شد این سازمان رفتار عادلانه با آمریکا ندارد. او در این رابطه گفت: «به چین به‌عنوان یک اقتصاد درحال‌توسعه نگاه می‌شود. هند نیز یک اقتصاد درحال‌توسعه محسوب می‌شود. ما به چشم اقتصادهای درحال‌توسعه به آنها نگاه نمی‌کنیم. پس من می‌توانم بگویم ما هم جزو کشورهای درحال‌توسعه هستیم.»

هدف از «سازمان تجارت جهانی» برای در نظر گرفتن قوانین امتیازدهی برای اقتصادهای درحال‌توسعه این است که به کشورهای ضعیف‌تر برای کاهش فقر، ایجاد اشتغال و یکپارچگی با اقتصاد جهانی کمک شود. بر اساس قوانین این سازمان در صورتی که میزان یارانه‌ دولت‌ها کمتر از یک درصد از ارزش باشد، کشورها باید تحقیقات خود پیرامون این موضوع را لغو کنند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × 5 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!