خط آهن سریع السیر میان مالزی و سنگاپور

نخست وزیر مالزی برای امضای قرارداد راه آهن سریع السیر مالزی - سنگاپور به سنگاپور سفر کرد.
توریست مالزی- نجیب تون رزاق نخست وزیرمالزی روز دوشنبه به سنگاپور سفر کرد تا در هشتمین نشست دو جانبه رهبران سنگاپور- کوالالامپور شرکت کند و همچنین قرار داد ساخت خط آهن سریع السیر میان دو کشور به امضا رسد.

به گزارش ایرنا قراراست نخست وزیر مالزی دراین سفر دو روزه به سنگاپور با’ لی هسین لونگ’ نخست وزیر این کشور دیدار و در زمینه روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای وبین المللی گفت و گو داشته باشد.

طبق گزارش وزارت امور خارجه سنگاپوردراین سفر همچنین قرارداد دوجانبه ساخت راه آهن سریع السیر ایالت جوهوربارومالزی به سنگاپور به امضای ‘خا بون وان’ وزیر حمل و نقل سنگاپور و’عبدالرحمان دهلان’ وزیر دفتر نخست وزیری مالزی خواهد رسید.

قراراست خط آهن سریع ایالت جوهور مالزی به سنگاپورتا سال ۲۰۲۴ میلادی فعالیت خود را آغاز کند.

جوهور یکی از شهرهای مالزی و مرکز ایالت «جوهور» این کشور است. این شهر مرزی ، بین مالزی و سنگاپور قراردارد و دروازه جنوبی کشور مالزی به سنگاپور به شمار می‌آید. روابط تجاری بین مالزی و سنگاپور موجب شده جوهور بارو(باهرو) به عنوان یکی از مهمترین نقاط مالزی به شمار آید.

گفته می شود در این پروژه قراراست حدود ۱۰ هزارمسافر درهرساعت میان دومبدا ترمینال های مسافربری’چاگار بوکیت جوهور’ در جنوب مالزی و’وودزلندز نورث’ در جنوب شرق سنگاپور جابه جا شوند.

مسئولان دو کشور ابراز امیدواری کردند این خط آهن منجر به توسعه اقتصاد های بومی دو کشور ، گسترش مناسبات اقتصادی در جنوب شرق آسیا و افزایش روابط مردم دوکشور شود.

سلطان ایالت جوهور مالزی پیشتر گفته بود که این راه آهن ، خط مستقیمی در روابط مالزی سنگاپور و پلی میان مردم منطقه ایجاد می کند.

مالزی دارای ۱۳ ایالت و سه منطقه فدرالی است.

علاوه براین در جریان سفر نخست وزیر مالزی به سنگاپور ، دو پروژه دیگر اقتصادی به ارزش ۱۱ میلیارد دلار میان مسئولان دوکشور برای توسعه سرمایه گذاری مشترک در منطقه اقتصادی و گردشگری خلیج ‘مارینا’ درسنگاپور و ‘دونو’در اوفین روچور به امضا می رسد.

این سفر قراربود روز ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۲ آذر۹۶) انجام شود که به دلیل شرکت نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی در اجلاس ویژه سازمان همکاری اسلامی در ترکیه در مورد مساله قدس به تعویق افتاده بود.

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

5 × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!