خیز اژدهای خفته به سوی سیاست خاورمیانه

توریست مالزی – شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین اعلام کرد این کشور متعهد شده است ۲۰ میلیارد دلار به شکل وام و ۱۰۶ میلیون دلار را به شکل کمک...
توریست مالزی – شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین اعلام کرد این کشور متعهد شده است ۲۰ میلیارد دلار به شکل وام و ۱۰۶ میلیون دلار را به شکل کمک مالی، برای رشد اقتصاد غیرنفتی به مجموعه‌ کشورهای عرب خاورمیانه کمک کند.
به گزارش یورونیوز، رئیس‌جمهوری چین که در جمع نمایندگان ۲۱ کشور عرب در پکن سخن می‌گفت افزود: «باید رو راست با هم تجارت کنیم، نه از تفاوت‌هایمان بترسیم و نه از مشکلات‌مان رو بگردانیم و در زمینه سیاست خارجی و راهبردهای توسعه به تفصیل گفتگو کنیم.» چین که برای تأمین انرژی با کشورهای خاورمیانه همواره در تجارت بوده است به تازگی تلاش می‌کند با تقویت روابط تجاری خود با کشورهای خاورمیانه مسیر نفوذ اقتصادی خود را از مرکز به سوی جنوب شرق آسیا هموارتر کند.
با این طرح چین بنا دارد ۱۵ میلیون دلار برای توسعه اقتصادی به فلسطین کمک کند و همزمان ۹۱ میلیون دلار نیز برای کمک به کشورهای سوریه، یمن، اردن و لبنان در نظر گرفته است. همچنین بناست همکاری‌های بانکی میان این کشورها با تشکیل یک بانک مشارکتی افزایش پیدا کند. این کمک‌ها طی برنامه‌ای برای «بازسازی اقتصادی» و «احیای صنایع» عرضه می‌شوند و همکاری در زمینه نفت و گاز و انرژی هسته‌ای و انرژی‌های پاک را هم در بر می‌گیرند.
از سوی دیگر چین که شهروندانش آن را اژدهای خفته می‌خوانند تا پیش از این به شکل سنتی از وارد شدن به مسائل سیاسی خاورمیانه پرهیز می‌کرده است ولی حالا تلاش دارد برای حل مناقشات درازمدت این منطقه وارد کار شود. برای مثال وی از «طرف‌های مربوط» در مناقشه فلسطین و اسرائیل خواست به توافق بین‌المللی در این زمینه احترام بگذارند وی خواستار آن شد که این مسأله به شکل درست حل و فصل شود تا از بروز ناآرامی در منطقه جلوگیری شود.
شی جین پینگ مدعی است که کشورش به سیاست «عدم مداخله» خود ادامه می‌دهد در حالیکه باور دارد اعطای کمک‌ مالی به کشورهای در حال توسعه می‌تواند با افزایش رشد و توسعه این کشورها، از تنش‌های سیاسی، مذهبی و فرهنگی در منطقه بکاهد. منتقدان می‌گویند اجرای سیاست مشابهی در خود این کشور، یعنی پشتیبانی اقتصادی و همزمان سختگیری‌های امنیتی، نتوانسته تنش میان اقلیت مسلمان ایغور و اکثریت قومی هان را در منطقه ناآرام غرب این کشور کاهش دهد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

13 − سیزده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^