درخواست نهادهای مردمی مالزی برای ارسال کمک های جهانی به ایران

توریست مالزی – دو سازمان مردم نهاد مالزیایی با ابراز همدردی با دولت و مردم ایران به خاطر قربانیان سیل های اخیر در برخی استان های کشور و محکوم...
توریست مالزی – دو سازمان مردم نهاد مالزیایی با ابراز همدردی با دولت و مردم ایران به خاطر قربانیان سیل های اخیر در برخی استان های کشور و محکوم کردن تحریم های واشنگتن علیه تهران، خواستار ارسال کمک های کشورهای مختلف جهان به سیل زدگان ایران شدند.
به گزارش ایرنا، سازمان اسلامی شورای مشورتی مالزی (ماپیم) و مجلس العلمای جنوب شرق آسیا (شورا) با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند: وقوع سیل های گسترده در برخی استان های ایران در ماه مارس سال جاری میلادی سبب ایجاد خرابی های گسترده در این استان ها به ویژه استان خوزستان شده است .
در این بیانیه با اشاره به اینکه سیلاب منجر به ایجاد تخریب های وسیع در روستاها و زیرساخت های استان های سیل زده شده است از کشورهای جهان خواستند تا کمک های امدادی خود را به سیل زدگان در ایران ادامه دهند.
در این بیانیه که به امضای « محمد عزمی عبدالحمید» رئیس سازمان اسلامی شورای مشورتی مالزی و ‘ داتوک ویرا عبدالغنی شمس الدین ‘ رئیس مجلس العلمای جنوب شرق آسیا ‘ شورا ‘ رسیده ، آمده است براساس آمار اعلام شده تاکنون ۷۰ نفر از مردم در اثر وقوع این سیل ها جان خود را ازدست داده و تبعات آن قریب به ۴۰۰ هزار نفر را در مناطق سیل زده درگیر کرده است.
دراین بیانیه به نقل از آمارهای ارائه شده تاکید شده ، ۲۰۰ پل و ۴۰۰ کیلومتر از جاده های مناطق سیل زده از بین رفته اند و بیش از ۲۰۰ روستا در این مناطق بشدت آسیب دیده اند.
دو سازمان با نفوذ ماپیم و شورا در بیانیه خود همچنین از کشورهای اسلامی خواستند تا کمک های فوری انسان دوستانه را برای صدها هزار نفر از سیل زدگان ایرانی ارسال کنند.
این دو سازمان مردم نهاد اعلام کردند: ما تحریم های تحمیلی علیه ایران توسط آمریکا را محکوم می کنیم . این تحریم ها حتی مانع از دسترسی ایران به کمک های امدادی شده است.
ماپیم و شورا در بیانیه خود تاکید کردند: محدودیت های اعمال شده علیه ایران توسط تحریم های آمریکا نقض صریح حقوق بشر بوده و برخلاف توافقات بین المللی است که اقدام یکجانبه یک کشور علیه کشور دیگر در زمینه دسترسی به کمک های امدادی را غیرقانونی می داند.
این سازمان های مدنی مالزیایی اعلام کردند: تحریم های آمریکا مانع از دسترسی های ایران به تجهیزات و بالگرد برای عملیات امداد رسانی در مناطق آسیب دیده شده درنتیجه ایران از دسترسی به لوازم و تجهیزات امدادی مورد نیاز برای عملیات امداد و نجات سیل زدگان که می تواند توسط دیگر کشورها تامین شود، محروم شده است.
عزمی عبدالحمید و عبدالغنی شمس الدین در بیانیه مشترک خود تاکید کردند: جهان نمی تواند اجازه دهد ایران به تنهایی با بلایای طبیعی بدون ارائه کمک های بین المللی امدادی روبه رو شود، همان گونه که ایران به کشورهای دیگر هنگام بروز بلایای طبیعی کمک کرده است.
کمک به ایران باید به عنوان نشانه ای از همبستگی انسانی کانالیزه شود. تخریب های ایجاد شده بر اثر سیل های اخیر در ایران بسیار بزرگ و بی سابقه بوده است و بازسازی زیرساخت های تخریب شده صدها میلیون دلار هزینه دارد.
این سازمان های مردم نهاد مالزیایی تاکید کردند: ایران هدف قدرت های امپریالیستی غرب قرار گرفته و به همین دلیل کشورهای اسلامی باید در قبال این موضوع سکوت نکرده و کمک های خود را به سیل زدگان این کشور سرازیر کنند.
این دو سازمان تاکید کردند: کشورهای جهان باید ایران را در ارائه کمک های امدادی به منظور مقابله این حوادث طبیعی کمک کنند و رویکرد سازمان همکاری اسلامی نیز در کمک کردن نباید گزینشی باشد، هنگامی که بسیاری از مردم ایران بشدت متاثر از بلایای طبیعی شده اند.
علاوه براین ، ماپیم و شورا به عنوان دو سازمان مردم نهاد با نفوذ مالزیایی از دولت این کشور خواستند تا ابتکار عمل در میان کشورهای اسلامی را برای ارسال کمک های امدادی به عنوان نشانه ای از برادری اسلامی و اتحاد امت مسلمان به دست گیرد .

پاسخی ارسال کنید

*

*

10 − 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!