زلزله غرب ایران تیتر یک بسیاری از رسانه های جنوب شرق آسیا

رسانه های جنوب شرق آسیا و همچنین استرالیا و نیوزیلند اخبار مرتبط با زلزله غرب و شمال غرب ایران را به طور وسیع بازتاب دادند.
توریست مالزی – رسانه های جنوب شرق آسیا و همچنین استرالیا و نیوزیلند از روز گذشته اخبار مرتبط با زلزله ۷.۳ ریشتری که ساعت ۲۱:۴۸ شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ۹۶ غرب و شمال غرب ایران را به لرزه در آورد، به طور وسیع بازتاب دادند و حتی برخی از آنها این خبر را در صفحات اصلی تارنماهای خود منتشر کردند.

خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) از روز گذشته با انتشار اخبار تلفات این زلزله نوشت که بیش از ۲۰ روستا در استان کرمانشاه تحت تاثیر این زلزله قرار گرفته و آب و برق این مناطق نیز قطع شده است.

‘برناما’ همچنین نوشت: بیش از ۳۰ تیم امدادی عازم این منطقه شده و احتیاجات ضروری برای آسیب دیدگان از طریق بالگرد در اختیار آنها قرار داده می شود.

این خبرگزاری همچنین در خبری به نقل از وزارت امور خارجه مالزی و بر اساس اطلاعات به دست آمده از سفارت این کشور در تهران نوشت: هیچ مالزیایی در منطقه این زلزله که در فاصله ۶۸۰ کیلومتری غرب تهران در استان کرمانشاه رخ داد، نبوده است.

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین دولت و ملت مالزی ضمن بیان تسلیت با خانواده های بازماندگان قربانیان این زلزله با آنها ابزار همدردی کرده اند.

خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا) نیز در بخش اندونزیای زبان خود در خبری با اعلام تعداد قربانیان نوشت که این زلزله در مرز ایران و عراق رخ داد.

خبرگزاری رسمی اندونزی همچنین به نقل از برخی پیامهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نوشت که شهروندان هراسناک از خانه های خود به بیرون فرار می کردند.

خبرگزاری رسمی ویتنام (ونا) هم در بخش اخبار جهان خود با انتشار تصویری از خرابه های زلزله یکشنبه شب در مرز ایران و عراق نوشت گروههای امدادی در سرپل ذهاب و سایر نقاط استان کرمانشاه در حال جستجو برای نجات بازماندگان این زلزله هستند.

این خبرگزاری با ارائه آمار تلفات به نقل از مابع مختلف نوشت که این زلزله که بخشهایی از عراق را نیز لرزاند، در داخل ایران شهرهای مختلف از جمله تبریز را نیز به لرزه در آورد.

بر اساس این گزارش، در سال ۱۹۹۰ زلزله ۷.۴ ریشتری در ایران باعث کشته شدن حدود ۴۰ هزار نفر، زخمی شدن ۳۰۰ هزار نفر و بی خانمانی ۵۰۰ هزار نفر شد.

‘ونا’ همچنین نوشت، ۳۰ سال پس از این زلزله، زلزله دیگری شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران را لرزاند که بر اثر آن دستکم ۳۱ هزار نفر جان خود از دست دادند. پس از آن نیز ایران در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۲ دو زلزله دیگر را تجربه کرد که در هر یک از آنها به ترتیب ۶۰۰ و ۳۰۰ نفر کشته شدند.

روزنامه ‘بانکوک پست’ تایلند نیز اخبار این زلزله را مورد پوشش قرار داد و در خبری ضمن ارائه آخرین آمار تلفات این زلزله نوشت که زلزله سهمگینی به قدرت ۷.۳ ریشتر بخش غربی ایران را به لززه در آورد.

این روزنامه تایلندی با انتشار عکسی از ساختمان های تخریب شده سرپل ذهاب نوشت: بیشترین تلفات مربوط به شهر سرپل ذهاب در استان کرمانشاه در غرب ایران است که در کوه زاگرس واقع شده است.

شبکه خبر ‘ای.بی.سی’ استرالیا نیز در خبری با تیتر ‘زلزله ایران – عراق: ۴۵۰ کشته، هفت هزار زخمی در حالی که عملیات امداد ایرانیان رو به کاهش است’ نوشت: مقامات ایرانی بیان کرده اند که عملیات جستجو در برخی از مناطق زلزله زده در نزدیکی مرز عراق به پایان رسیده است.

این شبکه خبری نوشت، زلزله ۷.۳ ریشتری روستاها و شهرهای استان کرمانشاه شب یکشنبه در حالی که مردم در خانه هایشان خواب بودند، رخ داد.

بر اساس این گزارش، دستکم در ۱۴ استان ایران این زلزله احساس شده است.

تارنمای رادیو نیوزیلند نیز در خبری با عنوان ‘جستجو برای بازماندگان زلزله مرزی ایران و عراق’ نوشت تلاش زیادی پس از زلزله سهمگین نقاط کوهستانی ایران با مرز عراق که تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر کشته و هفت هزار نفر نیز زخمی شده اند، در حال انجام است.

این تارنمای خبری با این عنوان که تیم ها در تلاش برای نجات جان کسانی هستند که در آوار گرفتار شده اند، نوشت: اغلب قربانیان این زلزله از سرپل ذهاب در بخش غربی ایران و سایر نقاط استان کرمانشاه بودند.

رادیو نیوزیلند همچنین در چندین خبر مجزا آمار قربانیان این زلزله را بازتاب داد.

منبع: ایرنا

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^