سلطان ایالت پاهانگ مالزی خواستار برخورد غیرافراطی با «شیعه» شد

توریست مالزی – سلطان یکی از ایالت‌های مالزی خواستار برخورد غیرافراطی با مسئله شیعه در این کشور شد. به گزارش شفقنا به نقل از malaysianinsight.com؛ تنگکو عبدالله سلطان احمدشاه...
توریست مالزی – سلطان یکی از ایالت‌های مالزی خواستار برخورد غیرافراطی با مسئله شیعه در این کشور شد.
به گزارش شفقنا به نقل از malaysianinsight.com؛ تنگکو عبدالله سلطان احمدشاه پادشاه ایالت پاهانگ در مالزی در اظهارنظری در مورد شیعه خواستار برخورد غیرتندروانه با قائلان به این مذهب شد و گفت: با اینکه شیعیان در مالزی در برخی اعتقادات اسلامی با اکثریت سنی مذهب کشور دارای اختلافات و تفاوت‌هایی هستند، اما باید با حداکثر احتیاط با این اقلیت برخورد کرد.
سلطان احمد شاه همچنین گفت: در برخورد با مسئله گسترش شیعه در مالزی باید رویکردی احتیاط‌آمیز، بدون افراط و همراه با حُجب در پیش گرفت و از رفتارها و سیاست‌های افراطی پرهیز نمود. وی تاکید کرد در برخورد با شیعیان و مسئله شیعه در مالزی نباید با نیت و قصد نادرست وارد شد.
گفتنی است اطلاعات چندان دقیقی از شیعیان مالزی در دست نیست دکتر هادی انصاری در مورد شیعیان مالزی می گوید:
«از جمعیت شیعیان مالزی آمار دقیقی در دست نیست و تعداد آنها بین ۱۰ تا ۵۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود. دولت مالزی بنا به دلائلی که جنبه جلوگیری از تفرقه مسلمانان را دارد، از تبلیغ تشیع و فعالیت شیعیان در این کشور جلوگیری می‌کند. شیعیان مالزی متشکل از سه گروه اثناعشری، آقاخانیه و بهره ها هستند. مثلاً در مورد ایالت سلانگور می‌توان گفت بر اساس آنچه که در صفحه ۳۴ قانون اساسی این ایالت آمده است: مذهب شیعه در این ایالت در ۱۹۹۱ در کنار مذاهب حنفی، مالکی، حنبلی جزو مذاهب رسمی این ایالت بوده است».
دولت مالزی نسبت به شیعیان حساسیت دارد و از فعالیت آنها جلوگیری می‌کند، وزارت کشور مالزی استفاده از کتب شیعی را خلاف قانون می‌داند و مجازات استفاده کنندگان آنها را تا سه سال حبس اعلام کرده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک + سیزده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!