صدور حکم اعدام در سنگاپور بعد از برگزاری دادگاه در زوم

توریست مالزی – سنگاپور به شدت در مورد مواد مخدر غیرقانونی سخت‌گیری می‌کند. این کشور از جمله در سال ٢٠١٣، ۱۸ نفر را اعدام کرد که جرم ١١ نفر...
توریست مالزی – سنگاپور به شدت در مورد مواد مخدر غیرقانونی سخت‌گیری می‌کند. این کشور از جمله در سال ٢٠١٣، ۱۸ نفر را اعدام کرد که جرم ١١ نفر آنها در ارتباط با مواد مخدر بود.


به گزارش بی بی سی، در سنگاپور یک مرد در محاکمه‌ای که از طریق اپلیکیشن زوم صورت گرفت، به مجازات مرگ محکوم شد.

سنگاپور به دلیل شیوع ویروس کرونا در این کشور محدودیت‌های مربوط به ماندن در خانه را اعمال کرده و به همین دلیل دادگاه‌ها حضوری برگزار نمی‌شود. پونیتان گناسان، ٣٧ ساله، روز جمعه حکم محکومیتش را دریافت کرد. او با اتهام دست‌داشتن در معامله مواد مخدر در سال ٢٠١١ روبه‌رو بود. این نخستین پرونده در سنگاپور با چنین حکم محکومیتی است که از راه دور بررسی و در مورد آن حکم صادر شده است.

گروه‌های حقوق بشر می‌گویند که صدور مجازات مرگ در زمانی که جهان درگیر شیوع ویروس کرونا است، اقدامی “زشت و ناپسند” است. بیشتر جلسات دادگاه‌ها در سنگاپور حداقل تا اول ژوئن، ماه میلادی آینده، به تعویق افتاده است. قرار است در این تاریخ محدودیت‌های اعمال‌شده مربوط به ماندن در خانه پایان یابد. در پرونده‌هایی که رسیدگی سریع به آنها ضروری تشخیص داده شده، دادگاه از راه دور انجام شده است.

پیتر فرناندو، وکیل آقای گناسان، گفت که موکلش برای این حکم، درخواست تجدیدنظر داده است. در این کشور قاچاق مواد مخدر تا همین اواخر یکی از چهار جرمی بود که برای آن صدور حکم اعدام اجباری بود ولی با تغییرات اخیر، حالا قاضی‌ها می‌توانند در شرایط خاصی آن را به حبس ابد کاهش دهند.

گروه‌های حقوق بشر می‌گویند روند این محاکمه‌ها بسیار پنهانی است و صرفا فروشندگان خرده‌پا و افراد سطح پایین در قاچاق مواد مخدر را هدف قرار می‌دهد و کمک چندانی به جلوگیری از ورود مواد به این کشور نمی‌کند. اما صدور چنین احکامی به ندرت در رسانه‌های سنگاپور پوشش داده می‌شود. نظرسنجی‌ها به طور مداوم نشان می‌دهد که بیشتر مردم این کشور به نوعی از صدور مجازات اعدام حمایت می‌کنند. بعید است صدور حکم اعدام از طریق زوم هم با مخالفت عمده‌ای از سوی مردم سنگاپور روبه‌رو شود.

کرستن هان، روزنامه‌نگار سنگاپوری، می‌گوید با برگزاری محاکمه از طریق زوم، خانواده متهم فرصت حضوریافتن در کنار او، صحبت با او و گرفتن دست‌هایش را از دست دادند.

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل هم گفته است: “در زمانی که دنیا درصدد نجات جان مردم از ویروس کرونا است، صدور حکم اعدام اقدامی زشت و منزجرکننده است.”

فیل رابرتسون، قائم‌مقام رئیس سازمان دیدبان حقوق بشر هم گفت: “این مساله تکان‌دهنده است که دادگاه و بازپرس‌ها آن‌قدر بی‌توجه هستند که نتوانستند ببینند مردی که با مجازات مرگ روبرو است، حق دارد در دادگاه حضور داشته باشد و با شاکیان خود رودررو شود.”

سنگاپور اولین کشوری نیست که از طریق محاکمه از راه دور، حکم اعدام صادر می‌کند. دیدبان حقوق بشر حکم مشابهی را هم که اوایل این ماه در نیجریه صادر شد، محکوم کرده است. یک مرد نیجریه ای به نام اولالکان حمید به جرم کشتن مادر ۷۶ ساله کارفرمایش، به اعدام از طریق چوبه دار محکوم شد. او گفته که مقصر مرگ این زن نبوده است.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید اعدام “یک مجازات غیرقابل جبران، غیرانسانی و ظالمانه است و باید به آن پایان داده شود.”

پاسخی ارسال کنید

*

*

10 − هشت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!