فرجام ارز مسافرتی و دانشجویی

توریست مالزی – بانک مرکزی با حذف سهمیه یکهزار یورویی ارز مسافری بر مبنای نرخ رسمی(۴ هزار و ۲۰۰ تومانی)، به صرافی ها اجازه داده به هر مسافر ایرانی...
توریست مالزی – بانک مرکزی با حذف سهمیه یکهزار یورویی ارز مسافری بر مبنای نرخ رسمی(۴ هزار و ۲۰۰ تومانی)، به صرافی ها اجازه داده به هر مسافر ایرانی ۵ هزار یورو ارز مسافری به نرخ بازارثانویه بفروشند. همچنین صرافی ها حق ندارند به هر فرد ایرانی سالانه بیش از ۱۰ هزاریورو بفروشند.
به گزارش یورونیوز، همچنین وزارت علوم و فناوری اطلاعات نیز افتتاح پرونده جدید برای پرداخت ارز دانشجویی را متوقف کرده و مطابق اطلاعیه بانک مرکزی، از این پس فروش ارز دانشجویی نیز بر پایه نرخ بازار ثانویه و از طریق صرافی‌ها صورت خواهد گرفت.
بانک مرکزی ایران همزمان با بازگشت تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه این کشور، بسته‌ای ارزی را با هدف بازگرداندن ثبات به بازار ارز ایران و حذف رانت ارز تک نرخی ۴ هزار و ۲۰۰ تومان دولتی به اجرا گذاشته است. مطابق این بسته ارزی، نرخ رسمی تنها برای واردات کالاهای اساسی تخصیص می‌یابد و سایر نیازهای کشور باید با ارز کشف نرخ شده در بازار ثانویه و بر اساس عرضه ارز صادراتی و تقاضای وارداتی تامین شود.
طی سه ماهی که از خروج یکجانبه آمریکا از برجام می گذرد، نرخ دلار در بازار آزاد ایران با رشد حدود ۱۰۰ درصدی تا ۱۲ هزارتومان نیز صعود کرده و اکنون بانک مرکزی و همزمان با بازگشت تحریم‌ها امیدوار است با اجرای بسته ارزی جدید ضمن رسمیت بخشیدن به افزایش نرخ ارز از حدود ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به حدود ۹ هزارتومان از جهش غیررسمی آن جلوگیری کند.

دلسردی صرافی‌ها
برخی از فعالان بازار آزاد تهران دلیل معکوس شدن روند قیمتی در بازار را آزادسازی فعالیت صرافی در قالب محدودیت‌های کاری بالا عنوان می‌کنند. به اعتقاد آنها، در حالی که بانک مرکزی با ارائه بسته ارزی جدید وعده آزادسازی قیمت و فعالیت صرافی‌ها را داده بود ولی انتشار دستورالعمل فعالیت دوباره صرافی‌ها که از حدود چهارماه پیش متوقف شده بود، محدودیت‌های کاری بسیار بالایی دارد.
بر اساس این دستورالعمل، صرافی‌های قانونی می‌توانند حواله ارزی صادرکنندگان را از بازار ثانویه خریداری کنند و حداکثر با ۱ درصد افزایش قیمت، طرف ۳ روز به فروش برسانند. صرافی‌ها تنها می‌توانند ۵ درصد حواله خریداری شده را به صورت اسکناس به فروش برسانند.
محدودیت‌های اعمال شده در روند کاری صرافی‌ها موجب شده تا بسیاری از صرافی‌ها از آغاز دوباره فعالیت رسمی خود امتناع کنند و تابلوهای آنها همچنان خالی از قیمت ارز باشد. تحت تاثیر این اتفاق معاملات بازار آزاد ارز تهران همچنان خارج از چارچوب مد نظر بانک مرکزی و در قالب مبادلات بازار سیاه انجام می‌شود که زمینه را برای رشد دوباره قیمت‌ها فراهم کرده است. معدود صرافی هایی که تابلو نرخ های خود را روشن کرده اند، تنها قیمت خرید ارز را در آن درج کرده‌اند و فروش ارز ندارند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!