ماهاتیر: زمان ازسرگیری روابط با کره شمالی فرا رسیده است

توریست مالزی – «ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی،گفت: زمان ازسرگیری روابط عادی بین این کشور و کره‌شمالی فرا رسیده است. به گزارش ایرنا، ماهاتیر به خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گفت:‌...
توریست مالزی – «ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی،گفت: زمان ازسرگیری روابط عادی بین این کشور و کره‌شمالی فرا رسیده است.

به گزارش ایرنا، ماهاتیر به خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گفت:‌ ما می‌خواهیم با همه کشورهای دنیا دوست باشیم. حتی کره شمالی می تواند با ما داد و ستد داشته باشد. ما تقابل و رویارویی را دوست نداریم.

ماهاتیر که به منظور شرکت در نشست کره جنوبی و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا(آسه آن) به پوسان کره جنوبی سفر کرده است، ضمن تاکید بر واقع بینی دیپلماتیک، از آمادگی کشورش برای بازگشایی سفارت مالزی در پیونگ یانگ کره شمالی گفت و با اشاره به قطع رابطه دو کشور پس از مرگ برادر ناتنی “کیم جونگ اون”، رهبر کره شمالی در فرودگاه کوالالامپور، خاطر نشان کرد، نسبت دادن قتل به این مرگ صرفا سوءظن بود و کشته شدن او تاثیری در امنیت مالزی نداشت.

ماهاتیر افزود: ما با مقامات کره شمالی دیدار و گفت وگو کردیم و درباره زمان مناسب مورد نظر ما برای گشایش سفارت با آنها گفت وگو خواهیم کرد.

برادر ناتنی کیم، ۱۳ فوریه ۲۰۱۷ در فرودگاه کوالالامپور منتظر سوار شدن به هواپیمای عازم ماکائو بود که دو زن در بخش پروازهای خروجی فرودگاه به او نزدیک شدند.

تصاویر دوربین های مدار بسته فرودگاه نشان می داد که یکی از این زن ها دستش را روی صورت آقای “کیم جونگ نام” گذاشت و سپس به همراه زن دیگر سپس صحنه را ترک کردند. حال کیم دقایقی بعد بد شد و در مسیر انتقال به بیمارستان درگذشت. بعدها معلوم شد علت مرگ او سم اعصاب “وی اکس” بود که یکی از سمی ترین مواد شناخته شده شیمیایی است.

اندکی پس از این اتفاق، سفیر کره شمالی در مالزی اعتبار تحقیقات پلیس این کشور را زیر سوال برد و همین امر باعث شد مالزی سفیر خود را از کره شمالی به کشور فراخواند، سفر اتباعش به کره شمالی را ممنوع و ورود بدون روادید برای اتباع این کشور به مالزی را لغو کند.

شروع روابط دیپلماتیک مالزی و کره شمالی به ۱۹۷۳ برمی گردد و در دوره اول نخست وزیری ماهاتیر(۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳) بسیار گسترش یافت.

پاسخی ارسال کنید

*

*

5 × سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!