مبارزات قدرت مالزی چشم انداز اقتصاد را در معرض خطر قرار می دهد

توریست مالزی – تحولات سیاسی مالزی، چشم انداز اقتصادی نامطلوب و ایجاد نارضایتی در بین مردم و افزایش هزینه های زندگی را به همراه داشته است. به گزارش استار...
توریست مالزی – تحولات سیاسی مالزی، چشم انداز اقتصادی نامطلوب و ایجاد نارضایتی در بین مردم و افزایش هزینه های زندگی را به همراه داشته است.

به گزارش استار مالزی، ائتلاف حاکم روز دوشنبه در میان مبارزات قدرت میان نخست وزیر ۹۴ ساله تون دکتر ماهاتیر محمد و انور ابراهیم فروپاشید. عدم قطعیت سیاسی در حال متوقف کردن سیاست های اقتصادی است، از جمله بسته ای که قرار بود در تاریخ ۲۷ فوریه توسط دکتر ماهاتیر برای مقابله با شیوع کرونا ویروس Covid-19 داده شود.

اونگ کیان مینگ، معاون وزیر تجارت گفت: اکنون این مجموعه از مشوق های اقتصادی به موقع اعلام نمی شوند، همانطور که در کابینه قبلی تصویب نشده است. ‘نتیجه این است که کمکهایی که به بسیاری از صنایع می شد اکنون به طور نامحدود به تأخیر می افتد.’

حتی قبل از شروع ویروس و مختل شدن جریان تجارت و گردشگری و وقوع بحران سیاسی فعلی، نارضایتی اقتصادی به تدریج در مالزی رو به رشد بود. مردم به طور مرتب از افزایش هزینه های زندگی شکایت دارند و اطلاعات رسمی را که تورم را در پایین ترین سطح خود در یک دهه نشان می دهد، قبول ندارند.

احمد مارتادا محمد، استاد Universiti Utara Malaysia کداح گفت: ‘بسیاری از مسائل وجود دارد که برای مردم مشکل ساز است، به خصوص هزینه های زندگی، بیکاری ، تورم.’ موضوعاتی که در حال حاضر مورد توجه کافی دولت قرار نگرفته است. ‘ بسیاری از مردم ‘می بینند که هر وقت به بازار می روند قیمت کالاها بالا می رود ، قدرت خرید کمتر می شود و جوانانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، نمی توانند شغل مناسبی پیدا کنند و از بیکار بودن شکایت می کنند.’

مصرف کننده علی رغم بالا بردن حداقل دستمزد، پرداخت یارانه سوخت و لغو مالیات کالاها و خدمات تا سال ۲۰۱۹ در حالت رکود اقتصادی بوده است. بالارفتن هزینه های مصرف کننده می تواند رشد اقتصادی – که قبلاً در یک دهه کم بود را نابود کند و حمایت عمومی از دولت جدید را از بین ببرد.

براساس بررسی ۵ سپتامبر تا ۱۰ اکتبر توسط EMIR Research (یک اندیشکده مستقل مستقر در کوالالامپور.) ، هزینه نیازهای اساسی، خانه  و فقدان فرصت شغلی، فساد و سوء استفاده از قدرت در دولت پیشین یکی از دغدقه های مالزیایی ها بوده است.

در یک نظرسنجی که در نوامبر توسط Elsevier Inc منتشر شده است، ۸۲.۳٪ از پاسخ دهندگان گفتند که هزینه های زندگی در حال افزایش است و آنها معمولاً بیشتر درآمد ماهانه خود را  صرف غذا می کنند – ۴۰% به طور حاد این افزایش قیمت را  احساس می کنند.

براساس گزارش بانک جهانی ، هزینه واقعی زندگی بسته به مکانی که شخص در آن زندگی می کند، تقریباً ۷۰ درصد متفاوت است. براساس محاسبات، یک خانوار در روستای صباح باید ماهانه حدود ۴،۳۰۰ رینگت درآمد کسب کند تا به همان استاندارد زندگی برسد که در روستای کلانتان با ۳،۰۰۰ رینگت به آن رسیده است.

خانه ها برای بسیاری از مالزیایی ها غیرقابل خرید هستند، بانک جهانی تخمین می زند که دستمزدها از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ –  ۵۹٪ افزایش یافته، در حالی که قیمت خانه ها ۸۷٪ افزایش یافته است.

دولت جدید باید به این فشارها پاسخ دهد و همچنین به تهدیدهای فوری از کروناویروس بپردازد. اقتصاددانان کاهش رشد اقتصادی برای  ۲۰۲۰ برای مالزی را پیش بینی کرده اند.

گرت چرم ، اقتصاددان شرکت Capital Economyics Ltd. در لندن، گفت: ‘عدم اطمینان سیاسی برای اقتصاد بسیار بد است ،’ به دلیل وسعت صنعت گردشگری و روابط نزدیک مالزی با زنجیره های تأمین چینی و  گسترش کرونا ویروس، مالزی و  کشورهای منطقه به شدت ضربه خورده اند. ‘- بلومبرگ

پاسخی ارسال کنید

*

*

هشت + 20 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!