مزایای تحصیل در فرانسه

توریست مالزی – دولت فرانسه سالانه بالغ بر ۲۳درصد از بودجه ملی را صرف افزایش کیفیت در سیستم آموزشی کرده است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور،...
توریست مالزی – دولت فرانسه سالانه بالغ بر ۲۳درصد از بودجه ملی را صرف افزایش کیفیت در سیستم آموزشی کرده است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، فرانسه را به‌عنوان میزبان خود برگزیده‌اند. در این نوشتار به بررسی شرایط زندگی و هزینه‌های تحصیل در سرزمین مدیترانه‌ایِ فرانسه می‌پردازیم تا با اطلاعات کافی نسبت به چندوچون اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی فرانسه تصمیم بگیرید. در ابتدا به اختصار به مرور مزایای تحصیل در فرانسه می‌پردازیم:

شهرهای دانشگاهی فرانسه
۷۶ دانشگاه بسیار معتبر در این کشور دایر است که در شهرهای مختلف آن پراکنده شده‌اند. شش شهر برتر دانشجویی فرانسه عبارتند از:

بوردو: این شهر مرکز استان آکی‌آتن است که به عنوان یکی از ۱۱ قطب دانشگاهی اروپایی فرانسه شهرت دارد.
گرونوبل: این شهر با ۵۹.۲۰۰ دانشجو، قطب بزرگ علم و تکنولوژی به‌شمار می‌رود و مراکز آموزشی بزرگی در زمینه ریاضی، کامپیوتر، الکترونیک، فیزیک، مهندسی فرآیند و … را خود جای داده است.
لیل: این شهر از نظر تعداد دانشجو دومین شهر کشور محسوب می‌شود و میزبان ۷ درصد از جمعیت دانشجویی فرانسه است.
لیون: پیشینه پرفرازونشیب و موقعیت جغرافیاییِ استثنایی، نام این شهر را خارج از مرزهای فرانسه با عنوان پایتخت منطقه دون-آلپ پرآوازه کرده است. در این شهر مراکز آموزش بسیاری در زمینه پژوهش کلینیکی، زیست‌شناسی انسانی و … دایر است.
مارسِی: این شهر سومین منطقه تحصیلی و نخستین قطب صنعتی و خدماتی در جنوب فرانسه است که میاندار اروپا و منطقه مدیترانه محسوب می‌شود. مارسی که کلان‌شهر چندفرهنگی فرانسه است، هم‌‎چنین دومین قطب پژوهش دولتی این کشور برشمرده می‌شود.
پاریس: پرجمعیت‌ترین شهر فرانسه در کرانه‌های رود سن جا خوش کرده و قرن‌هاست که به‌عنوان پایتخت کشور فرانسه به جهان معرفی شده است. گلچین بی‌همتایی از موسسات و شبکه آموزش عالیِ ممتاز، هم‌چون مدرسه عالی پلی‌تکنیک، دانشگاه پی‌یر و ماری کوری و ۶۱ موسسه آموزشیِ رده اول جهان در این شهر مستقر شده‌اند.

معرفی دانشگاه‌های فرانسه
سیستم آموزشی حاکم در دانشگاه‌های فرانسه، شباهت بسیاری به ایران دارد. دوره کارشناسی ۳ تا ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲سال و دکتری ۳ سال زمان می‌برد. تا قبل از سال ۲۰۱۹، تحصیل در فرانسه برای تمامی مقاطع رایگان بود اما از این سال به بعد، مبلغی به عنوان شهریه در نظر گرفته شد. با این وجود، شهریه دانشگاه‌های فرانسه جزو کمترین و ارزانترین‌های دنیا محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فرانسه هر سال در ماه‌های سپتامبر و ژانویه صورت می‌گیرد.

متقاضیان تحصیل در فرانسه ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی هستند. به عبارت دیگر، تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان نیاز به مدرک TCF یا TEF با حداقل نمره B1 است. متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی نیز ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره ۶ هستند و این در حالی است که این دانشجویان الزامی به یادگیری زبان فرانسوی ندارند. اما از آن‌جایی که دانش زبان فرانسوی گزینه‌های پیش روی متقاضی را بیشتر می‌کند و هزینه ادامه تحصیل را کاهش می‌دهد، پیشنهاد ما شرکت در کلاس‌های زبان فرانسوی در خاک این کشور است.

یکی از موارد ضروری برای دریافت پذیرش بیشتر دانشگاه‌های فرانسه، آشنایی با زبان فرانسوی و ارائه مدرک زبان معتبر است. دوره‌های زبان فرانسوی که در این کشور برگزار می‌شوند، مسیر ورود به دانشگاه‌ها را هموار کرده‌است. در این دوره‌ها این امکان برای دانشجویان خارجی فراهم می‌آید که در محیطی فرانسوی زبان، به یادگیری زبان بپردازند و فرآیند آموزش خود را تسریع کنند.
از مزایای شرکت در دوره‌های زبان فرانسه می‌توان به اجازه کار دانشجویی به صورت نیمه‌وقت و امکان بهره‌مندی از امکانات کمک‌هزینه مسکن دولت فرانسه در حین تحصیل اشاره کرد.
دوره‌های زبان فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی به صورت فشرده و ۲۰ ساعت در هفته برگزار می‌شود. این دوره‌ها از سه ماه تا یک سال یا حتی بیشتر زمان می‌برد. هزینه دوره‌های زبان فرانسه بسته به نوع و طول دوره، موسسه‌ ارائه‌دهنده و … متفاوت است؛ اما به‌طور میانگین می‌توان هزینه سالیانه‌ای حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو برای دوره زبان فرانسه تخمین زد.
در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارید، می‌توانید پس از گذراندن دوره زبان در این کشور، از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش بگیرید و ادامه تحصیل دهید. در این صورت، برای تمدید ویزا می‌توانید در همان کشور فرانسه اقدام کنید و نیازی به بازگشت به ایران نیست.
متقاضیان پذیرش تحصیلی کانادا پس از اتمام دوره زبان در فرانسه، شانس بالاتری برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی کانادا خواهند داشت.
تعداد کالج های زبان در فرانسه بسیار زیاد است؛ این مؤسسات از امکانات آموزشی خوبی بهره برده‌اند و دوره‌های متنوعی در سطوح مختلف ارائه می‌دهند. هم‌چنین بسیاری از مؤسسات، گواهی FLE دارند و برگزارکننده آزمون‌های معتبر زبان فرانسه مانند DELF و DALF هستند. در کنار این کالج‌ها، چندین دانشگاه نیز دوره زبان فرانسوی را در این کشور برگزار می‌کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه
دوره‌های کارشناسی در فرانسه ۳ سال به طول می‌انجامد و دانشجویان موظف به گذراندن ۶ نیمسال تحصیلی و ۱۸۰ واحد درسی در این بازه زمانی هستند. تدریس در مقطع کارشناسی عمدتا به زبان فرانسه صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل دانشجویان جهت ورود به این دوره‌ها ملزم به ارائه مدرک B2 زبان فرانسه می‌شوند. به‌طور میانگین می‌توان شهریه سالانه این دوره‌ها را حدود ۲,۷۷۰ € یورو تخمین زد.
نکته جالب توجه تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه این است که دانشجویان در طول دوره تحصیل می‌توانند از کمک هزینه‌هایی مانند حمل‌ونقل شهری رایگان، کمک هزینه اسکان و دریافت کارت بیمه دانشجویی برخوردار شوند. باید توجه داشت که مانند بیشتر کشورهای مطرح در زمینه ارائه پذیرش دانشجویی بین‌المللی، دانشجویان فرانسه نیز در حین تحصیل اجازه کار تمام‌وقت ندارند، اما به صورت پاره‌وقت و حداکثر ۲۰ ساعت در هفته می‎توانند مشغول به کار شوند. در این صورت دانشجو می‌تواند ماهانه حدودا ۸۰۰ یورو درآمد داشته باشد و قسمتی از هزینه‌های زندگی و تحصیل را پوشش دهد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه
در اکثر دانشگاه‌های فرانسه بعد از پایان تحصیلات کارشناسی و ارائه مدرک آن، دو مقطع تحصیلی متوالی برای کارشناسی ارشد پیش روی دانشجو قرار می‌گیرد؛ دوره اول مستر۱ و دوره بعدی مستر۲ نام دارد. پس از هر یک از این دوره‌ها که یک تا دو سال به طول می‌انجامد، بسته به نوع رشته و دانشگاه، دوره کارآموزی نیز برگزار می‌شود.

روند تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
مقطع فوق لیسانس نوع مستر۱ حدود یک سال زمان نیاز دارد؛ در این بازه زمانی دانشجویان باید ۱۲۰ واحد درسی را پاس کنند. دوره‌ی مستر۲ خود به دو گرایش پژوهشیRecherché و حرفه‌ایProfessionnel تقسیم می‌شود؛ تنها دانشجویان گرایش اولRecherché می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع دکترا ادامه دهند؛ درحالی‌که کارشناسی ارشد حرفه‌ای برای افرادی مناسب است که به تخصص حرفه‌ای برای کار خود نیاز دارند. میانگین شهریه سالانه این دوره‌ها ۳,۷۷۰€ یورو است.

اگر قصد ادامه تحصیل برای مقطع دکترا را دارید، تنها در صورت گذراندن مستر نوع دو و گرایش Recherché این مجوز به شما داده می‌شود. درنتیجه باید در نوع پذیرش دانشگاهی خود برای این مقطع توجه داشته باشید.

کار در حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
همانند دانشجویان مقطع کارشناسی، دانشجویان مقطع ارشد نیز می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو در هفته حقوق دریافت کنند. پروسه پیدا کردن کار دانشجویی با توجه به میزان تسلط شخص به زبان فرانسوی، تجربه کافی، ویژگی‌های شخصیتی و… متفاوت است. دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیلات خود می‌‎توانند کار تمام‌وقت داشته باشند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

تحصیل در مقطع دکتری فرانسه
یکی از نکات قابل توجه در مورد دوره دکترا در فرانسه این است که طول این دوره ۳ تا ۴ سال است و تنها شامل پژوهش و کارهای تحقیقاتی می‌شود. میانگین شهریه دوره دکترا سالانه تنها ۳۸۰€ یورو است.

از آن‌جایی که تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه شغل به حساب می‌آید، در زمان تحصیل در این مقطع حقوق دریافت می‌کنید. در نتیجه باید برای ویزای کار اقدام کنید! در حال حاضر برای دانشجویان مقطع دکترا ماهانه ۱۷۰۰ یورو حقوق تعلق می‌گیرد.
البته مبلغی از این حقوق ماهانه بابت مالیات کسر می‌شود. کشور فرانسه برای جذب دانشجویان نخبه در این مقطع، اقدام به برگزاری دوره‌های تخصصی دکترا به زبان انگلیسی نیز نموده است و کلیه این دوره‌ها به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود.این میزان حقوق دریافتی در این دوره نسبت به هزینه‌های زندگی در این کشور رقم بالایی محسوب می‌شود.

علاوه‌بر این مبلغ، کمک‌هزینه‌های تحصیلی قابل توجهی نیز به دانشجو اعطا می‌شود. دانشجوی این مقطع نیز مانند مقاطع پایین‌تر، با کارت دانشجویی می‌توانند به‌صورت رایگان از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند. دانشجویان تا ۶ ماه بعد از اتمام تحصیلات در تمامی مقاطع فوق فرصت دارند تا کاری مناسب و تمام‌وقت پیدا کنند یا در مقاطع بالاتر به تحصیل بپردازند. دانشجویان مقطع دکترا نیز پس از اتمام دوره، می‌توانند به عنوان محقق در دانشگاه مشغول به کار شوند یا دوره‌های پست‌داک را بگذرانند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه
تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه ۶ سال به‌طول می‌انجامد. تنها شرط تحصیل در رشته پزشکی در این کشور قبول شدن در آزمون ورودی است. سال اول دوره پزشکی با دیگر رشته‌های پزشکی مرتبط است؛ پس از این دوره که سال اول پزشکی محسوب می‌شود، آزمونی برگزار می‌شود و کسب نمره لازم از این آزمون مجوز شرکت در سال تحصیلی دوم است.
اگر متقاضی نمره خوبی از آزمون مربوطه کسب نکند، فرصت دوباره برای شرکت در آزمون و دوره یک‌ساله را دارد. این فرصت ۲بار به دانشجو داده می‌شود و اگر برای بار دوم هم نمره قانع‌کننده را کسب نکند، ملزم به تغییر رشته خواهد بود. پس از دوره تحصیلی پزشکی، نوبت به دوره کارآموزی ۳ ساله می‌رسد. به‌عبارتی دیگر، دانشجوی فارغ‌التحصیل از دانشگاه پزشکی، ملزم به گذراندن دوره کارآموزی در بیمارستان‌ها و مراکز خدمات درمانی در کنار یک پزشک متخصص خواهد بود.

همانند رشته پزشکی، تحصیل در رشته دندانپزشکی در فرانسه نیز ۶ سال طول می‌کشد؛ با این تفاوت که بعد از دو سال اول، یک آزمون شبیه به کنکور ورودی (آزمونی موسوم به PACES) برگزار می‌شود.
بعد از قبولی در این آزمون، یک دوره ۳ ساله آغاز می‌شود و پس از آن دوره یک‌ساله مربوط به شاخه تخصصی در مرحله آخر برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که به‌طور مشخص تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور تنها به زبان فرانسوی صورت می‌گیرد و تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی امکان پذیر نیست. طول دوره‌های تحصیلی پزشکی در فرانسه به شرح زیر است :

نوع تخصص طول دوره
پزشک عمومی ۴ تا ۶ سال
دامپزشکی ۶ سال
دندانپزشکی ۵ تا ۶ سال
داروسازی ۵ تا ۶ سال
پرستاری ۳ تا ۴ سال
فیزیوتراپی ۳ تا ۴ سال
پزشکی ۳ تا ۶ سال

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی فرانسه
برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های فرانسه مدارک مشخصی باید گردآوری شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:
تمامی مدارک تحصیلی مستندات و مدارک عنوان شده در سوابق کاری CVمدرک زبان فرانسه TCF, DELF, DALF انگیزه‌نامه۲ توصیه‌نامه از ۲ استاد در رشته مربوطه (به زبان انگلیسی/فرانسوی)پروژه تحقیقی یا پروپوزال در ۳ صفحه برای مقطع دکترامتقاضیان ادامه تحصیل در کشور فرانسه باید پیش از رسیدن به خاک این کشور، نامه تمکن مالی ارائه دهند. مبلغ تمکن مالی باید به اندازه هزینه‌های یک سال تحصیل و زندگی در فرانسه باشد.
اگر متقاضی پس از دوره تحصیل قصد دارد در کشور فرانسه مشغول به کار تمام وقت شود، یادگیری زبان فرانسوی برای او ضروری است. علاوه‌بر این، متقاضی باید دوره تحصیلی را با نمرات قانع‌کننده گذارنده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند. در این صورت متقاضی باید بعد از یافتن شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

هزینه‌های زندگی در فرانسه
هزینه های تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی در اکثر رشته‌ها بین ۲ تا ۴ هزار یورو در سال متغیر است. از طرفی در طول دوران تحصیل در فرانسه، کمک‌های مالی و تخفیفات متنوعی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. هم‌چنین در صورت واجد شرایط بودن، می‌توان برای بورس تحصیلی نیز اقدام کرد و هزینه‌ها را کاهش داد.

اما برای هزینه زندگی باید ماهانه عددی در حدود ۱۲۰۰ یورو در نظر گرفت. البته این مبلغ مربوط به شهر پاریس است که هزینه‌های بالایی برای زندگی دارد. زندگی در سه شهر بزرگ فرانسه یعنی نیس، لیون و مارسی ماهانه حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو هزینه دارد و برای زندگی در دیگر شهرهای این کشور باید حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در نظر داشت. هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ فرانسه به شرح زیر است:

پاریس: بین ۱۰۵۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماهنیس: بین ۷۰۰ تا ۹۲۰ یورو در ماهلیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین ۶۵۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه
برای سایر شهرهای فرانسه نیز می‌توانید با مبلغی کمتر از ۶۰۰ یورو در ماه زندگی کنید.

همان‌طور که گفته شد، دانشجویان بین‌المللی همانند دانشجویان فرانسوی اجازه دارند در طی دوران تحصیل تا ۹۶۴ ساعت در سال کار کنند و طبق قانون کار در فرانسه در سال ۲۰۱۸، حداقل دستمزد (خالص) ساعتی ۹.۸۸ یورو است.
با یک حساب کتاب ساده به این نتیجه می‌رسیم که به عنوان دانشجو سالیانه بیش از ۹۵۰۰یورو با کار پاره‌وقت می‌توان درآمد کسب کرد.

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه
پس از دریافت پذیرش از مقطع موردنظر، نوبت به اقدام جهت ویزای تحصیلی می‌رسد؛ بر اساس مدت اقامت دانشجو در فرانسه، دو نوع ویزا صادر می‌شود:

۱- ویزای کوتاه مدت تحصیلی شینگن (Visa de court séjour pour etudes)
این ویزا مجوز اقامت به مدت سه ماه را به دانشجو می‌دهد و برای افرادی که در دوره‌های کوتاه‌مدت مانند دوره‌های زبان ثبت‌نام کرده‌اند، مناسب است. البته باید توجه داشته باشید که این ویزا غیرقابل تمدید است.
نوع دیگری از ویزای کوتاه مدت نیز وجود دارد که برای سفر به فرانسه جهت شرکت در آزمون ورودی برخی از دانشگاه‌ها صادر می‌شود. درصورت قبولی متقاضی در آزمون، مجاز به دریافت یک مجوز اقامت قابل تمدیدِ یک‌ساله خواهید شد. یکی از کوتاه‌ترین مسیرها برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه، دریافت پذیرش دوره‌های زبان فرانسه در کالج‌های زبان و دانشگاه‌های مورد تأیید سفارت فرانسه است.

۲- ویزای بلند مدت تحصیلی شینگن (Visa de long séjour pour etudes)
اگر طول دوره تحصیل بیش از ۶ ماه باشد، پس از دریافت پذیرش باید برای ویزای بلندمدت تحصیلی اقدام کرد. از سال ۲۰۱۳ تا به امروز، مدت اعتبار این نوع ویزا تا پایان دوره تحصیل خواهد بود که مجوز اقامت شما در فرانسه محسوب می‌شود. این ویزا برای موارد زیر صادر می‌شود:

سه سال برای مقطع کارشناسی دو سال برای مقطع کارشناسی ارشدچهار سال برای مقطع دکترا
ویزای بلندمدت شینگن فرانسه که همان مجوز اقامت است VLT-TS نام دارد. در این حالت پس از ورود به خاک فرانسه، فرم رسمی را که توسط کنسولگری ایران صادر شده است، باید برای اداره مهاجرت و ادغام فرانسوی OFII ارسال کنید. پیشنهاد می‌شود گواهی پزشکی نیز ضمیمه این فرم شود. در این مرحله باید مبلغ ۵۸ یورو برای تمبر مالیاتی پرداخت کرد. البته برخی از دانشگاه ها با OFII قرارداد دارند و به آسانی می‌توان تمام این مراحل را در دانشگاه طی کرد و اطلاعات موردنیاز را از دانشگاه محل تحصیل گردآوری کرد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه
همان‌طور که پیشتر گفته شد، ویزای بلندمدت تحصیلی فرانسه برای افرادی صادر می‌شود که پذیرش دانشگاه‌های فرانسه در مقاطع مختلف را دریافت کرده‌اند. در این صورت مراحل دیگری پیش روی متقاضی قرار دارد:

تشکیل پرونده ویزای بلند مدت دانشجویی مصاحبه و تحویل مدارک و پرداخت ۲۰۰ یورو به عنوان هزینه مصاحبه تحویل اصل مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه و پرداخت ۷۵ یورو به شرکت VFSتحویل گرفتن پاسپورت از VFS
در صورت متاهل بودن، متقاضی می‎تواند پس از اخذ پذیرش از دوره زبان یا دوره‌های دانشگاهی، درخواست ویزای همراه کند که در این صورت برای متقاضی ویزای تحصیلی و برای همراه، ویزای توریستی صادر می‌شود.

از آن‌جایی که تحصیل در دوره زبان یا دوره‌های آکادمیک فرانسه نیاز به پایان رساندن دوره پیش‌دانشگاهی و ۱۲سال تحصیل مدرسه دارد؛ در این صورت متقاضی باید ۱۸ سال تمام داشته باشد. در نتیجه پدر و مادر «همراه» محسوب نمی‌شوند و امکان دریافت ویزای همراه برای پدر و مادر وجود نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که ویزای همراه برای متقاضی تحصیل در فرانسه، مجوز کار نیست! به‌عبارتی دیگر، همراه متقاضی تحصیل در فرانسه اجازه کار ندارد.

منبع: سایت نیلگام

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهار × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!