مهمترین واژه سال ۲۰۱۹ میلادی از نظر آکسفورد کدام است؟

توریست مالزی – ترکیب «اضطرار اقلیمی» از سوی سازمان واژه‌نامه‌های آکسفورد به عنوان عبارت سال ۲۰۱۹ میلادی برگزیده شد. به گزارش یورونیوز، این سازمان روز دربارهٔ گزینش این واژه...
توریست مالزی – ترکیب «اضطرار اقلیمی» از سوی سازمان واژه‌نامه‌های آکسفورد به عنوان عبارت سال ۲۰۱۹ میلادی برگزیده شد.

به گزارش یورونیوز، این سازمان روز دربارهٔ گزینش این واژه نوشت که «اضطرار اقلیمی» (climate emergency) زمانی مفهوم مبهمی داشت، اما پس از استفادهٔ بسیار از آن در سال جاری، اکنون این ترکیب به یکی از مهم ترین واژه‌ها در میان انگلیسی‌زبانان بدل شده است.

آکسفورد اضطرار اقلیمی را چنین تعریف می‌کند: «وضعیتی که در آن اقدامی فوری نیاز است تا تغییرات اقلیمی کاهش یافته یا متوقف گردد و از زیان‌های جبران‌ناپذیرِ زیست‌محیطیِ‌ حاصل از آن پیشگیری شود.»

سازمان واژه‌نامه‌های آکسفورد همچنین اعلام کرد استفاده از ترکیب فوق در سال جاری، نزدیک به یازده (۱۰.۷۸۹) درصد از سال گذشته بیشتر بوده است.

دیگر ترکیب‌های مشابه نظیر «بحران اقلیمی» و «اقدام اقلیمی» نیز در فهرست نهایی واژهٔ سال ۲۰۱۹ آکسفورد قرار داشتند.

اوایل ماه جاری میلادی پژوهش تازه‌ای با پشتوانهٔ نظری ۱۱ هزار دانشمند از سراسر جهان منتشر شد که هشدار می‌داد زمین با اضطرار اقلیمی روبرو است.

آکسفورد از سال ۲۰۰۴ میلادی یک واژه یا عبارت پربسامد و تأثیرگذار را به عنوان واژهٔ سال بر می‌گزیند. واژه‌های برگزیدهٔ سالهای گذشته عبارت بودند از:

«سمی» (toxic) در سال ۲۰۱۸
«جوان‌لرزه» (youthquake) در سال ۲۰۱۷
«پساحقیقت» (post-truth) در سال ۲۰۱۶

پاسخی ارسال کنید

*

*

شانزده − شش =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!