نخست وزیر مالزی خواستار بازنگری در پیمان تجاری ترانس پاسیفیک شد

توریست مالزی – نخست وزیر مالزی ضمن مخالفت با پیمان تجاری ترانس پاسیفیک، خواستار بازنگری اساسی در این قرارداد بین‌المللی شده است.  به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از...

توریست مالزی – نخست وزیر مالزی ضمن مخالفت با پیمان تجاری ترانس پاسیفیک، خواستار بازنگری اساسی در این قرارداد بین‌المللی شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در سخنانی تاکید کرد: پیمان تجاری ترانس پاسیفیک به ضرر اقتصادهای کوچکتر مثل مالزی است و باید مورد بازنگری قرار گیرد.وی در مصاحبه با روزنامه نیکی ژاپن گفت: پیمان تجاری ترانس پاسیفیک در شکل فعلی به ضرر اقتصادهای کوچکتر مثل مالزی است. این پیمان تجاری که شامل ژاپن و کاناداست باید سطح توسعه در کشورهای مختلف را مد نظر قرار دهد. به اقتصادهای کوچکتر و ضعیف تر باید این شانس داده شود تا از محصولات خود دفاع و حمایت کنند.

انتقاد نخست وزیر مالزی، یک چالش بزرگ و جدید برای این پیمان تجاری با مشارکت ۱۱ کشور به شمار می رود. این در شرایطی است که خروج آمریکا از این پیمان پیش از این نیز یک چالش و دردسر بزرگ را برای سایر کشورهای امضا کننده به وجود آورده بود و کشورهای باقی مانده توانستند اوایل سال جاری پس از مذاکرات سخت و دشوار به یک توافق جدید دست یابند.

کشورهای امضا کننده این پیمان تجاری در مجموع ۱۳ درصد اقتصاد جهانی را در اختیار دارند و تولید ناخالص داخلی این کشورها ۱۰ تریلیون دلار برآورد شده است. اگر آمریکا در این پیمان تجاری باقی می ماند، کشورهای عضو پیمان ترانس پاسیفیک حدود ۴۰ درصد اقتصاد جهان را شامل می شدند. البته نخست وزیر مالزی اهمیت این قراردادهای تجاری را نفی نکرده و نگفته است که خروج از پیمان ترانس پاسیفیک را مورد بررسی قرار خواهد داد.

ماهاتیر محمد ۹۲ ساله توانست در انتخابات جنجالی ماه گذشته بر نجیب رزاق پیروز شود. وی قول داده است تا با فساد مالی و اقتصادی به شدت مقابله کرده و هزینه های زندگی را کاهش دهد. ماهاتیر محمد بلافاصله پس از به قدرت رسیدن اقدام به بازنگری و لغو قراردادها و پروژه های تصویب شده از سوی نجیب رزاق کرده است. به عنوان مثال ماهاتیر محمد دستور لغو پروژه قطار سریع السیر با سنگاپور را صادر کرده است.


پاسخی ارسال کنید

*

*

چهارده − 14 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!