نیمار ستاره‌ای که دل برزیل را می‌برد و اعصاب جهان را خرد می‌کند

 توریست مالزی – تیتر این مطلب عنوانی است که روزنامه برزیلی گلوبو به عملکرد نیمار در جام جهانی روسیه داده است، ستاره‌ای که همان قدر که فوق‌العاده است می‌تواند...

 توریست مالزی – تیتر این مطلب عنوانی است که روزنامه برزیلی گلوبو به عملکرد نیمار در جام جهانی روسیه داده است، ستاره‌ای که همان قدر که فوق‌العاده است می‌تواند مسخره به نظر برسد.

به گزارش بی بی سی، نیمار، گران‌ترین بازیکن فوتبال جهان است و بسیاری معتقدند او، پس از حذف رونالدو و مسی تنها فوق ستاره‌ای است که هنوز در جام جهانی روسیه باقی مانده است. اما به رغم عملکرد عالی نیمار و از جمله گل حیاتی او مقابل مکزیک در یک‌‌هشتم نهایی جام جهانی، او کارهایی می‌کند که در میان طرفداران فوتبال، منهای برزیلی‌ها، محبوب نیست.

زمان‌سنجی نیمار در بازی مقابل مکزیک عالی بود. او معمولا یک قدم از بازیکنان حریف پیش بود، در فضا خیلی خوب حرکت می‌کرد و پاس پشت پای هوشمندانه‌ای که داد هم پایه‌گذار گلی بود که خودش (با پرتاب به سوی توپ) وارد دروازه حریف کرد. اما سوی دیگر عملکرد این ستاره زشت و اغراق شده است. تمارض‌های نیمار در زمین بستگی به حرکت حریف دارد، از گرفتن یک موقعیت کوچک گرفته تا کارهایی که با روح و هدف ورزش فوتبال تناقض دارد.

۲۰ دقیقه به پایان بازی با مکزیک مانده بود که حرکت نیمار موجب شد تا بسیاری از هواداران به این نتیجه برسند که او همان قدر که سزاوار گرفتن توپ طلا است، باید در فهرست نامزدهای دریافت اسکار قرار بگیرد. وقتی که میگل لایون، دفاع کناری مکزیک به آرامی پایش را روی قوزک نیمار گذاشت، بازیکن برزیلی چنان تقلا کرد و وانمود کرد از درد به خود می‌پیچد که انگار حریف با کف پا روی قوزک او کوبیده است. این کار نیمار همه را درگیر کرد: هم‌تیمی‌های او، بازیکنان مکزیک، داور، کمک داور و همین‌طور داور چهارم. من به سوی خبرنگار آلمانی که کنار نشسته بود برگشتم و او گفت: “نیمار است دیگر.”

بازی در پایان با صعود برزیل به یک‌چهارم نهایی تمام شد و این تیم باید جمعه آینده ۶ ژوئیه (۱۵ تیر) با بلژیک بازی کند. بازیکن ۲۶ ساله پاری‌سن‌ژرمن هم به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد و طبق روال آخر بازی باید مصاحبه می‌کرد. او داشت به سوالی در مورد برخورد با لایون پاسخ می‌داد، که تیته، سرمربی برزیل وسط حرفش پرید و گفت: “آن‌ها پای او را لگد کردند، من از تلویزیون دیدم.”

نیمار هم اضافه کرد: “ببین، این به نظرم قبل از هرچیز عملی برای صدمه زدن به من بود. من خیلی به انتقاد‌ها و تعریف‌ها اهمیت نمی‌دهم، برای این که می‌تواند روی ذهن تاثیر بگذارد. در دو بازی اخیر با رسانه‌ها صحبت نکردم، چون دلم نمی‌خواست.” اما سوی دیگر قضیه. خوان کارلوس اوسوریو، سرمربی مکزیک پس از بازی گفت: “این یک شرمساری برای فوتبال بود. یک مثال بد برای بازی و یک مسخره‌بازی ناشیانه.”

دایان دابلین، بازیکن پیشین استون ویلا هم به بی‌بی‌سی گفت: “من به جای نیمار خجالت کشیدم. او یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان دنیا است، ولی وقتی روی زمین غلت می‌زند، او را درک نمی‌کنم. پسر، تو بهتر از آن هستی که نیازی به این کارها داشته باشی، بازی خودت را بکن.” نیمار بدون شک یکی از بهترین بازیکنانی جهان است، نگاهی به آمار او در جام جهانی روسیه خیلی خوب جایگاه این بازیکن را نشان می‌دهد:

  • زدن بیشترین شوت (۲۳) و بیشترین شوت داخل چارچوب (۱۲)  • خلق بیشترین موقعیت مسلم گلزنی (۱۶)  • بیشترین دریبل (۴۰)  • و بازیکنی که بیشترین خطا رویش انجام شده (۲۳)


با زدن اولین گل بازی با مکزیک او تعداد گل‌هایش در جام‌های جهانی را به ۶ رساند. او این تعداد گل را با ۳۸ شوت داخل چارچوب به دست آورد، در حالی برای زدن ۶ گل، مسی ۶۷ شوت داخل چارچوب داشت و کریستیانو رونالدو ۷۴ شوت. با این حال او در ارزیابی عملکرد بازیکنان از سوی مخاطبان بی‌بی‌سی، پایین‌ترین نمره (۶۷/۴-) را گرفت. در حالی که هم گل اول بازی را زد و هم نقش بزرگی روی گل فرمینو داشت.

واکنش‌ها نسبت به نیمار بسیار گسترده است؛ چه مثبت و چه منفی. او در حدود ۱۰۰ میلیون دنبال‌کننده روی اینستاگرام دارد و پستی که پس از این بازی روی این شبکه اجتماعی گذاشت، در کمتر از ۱۵ دقیقه “یک میلیون لایک خورد.” اما در توییتر تصوری دیگری از نیمار وجود دارد، درست از بازی اول برزیل مقابل سوئیس که یک بر یک مساوی شد و نیمار به شکلی اغراق‌شده روی زمین غلت زد.

۸ حالت او در یک عکس کنار هم قرار گرفت و زیر عکس نوشته شده بود: با مقیاس نیمار، امروز حالتان چگونه است؟ بدون شک طرفداران برزیل (و البته هواداران نیمار) مقیاس خودشان را برای قضاوت در مورد او دارند. چیزی که برای آن‌ها اهمیت دارد، توانایی نیمار برای درخشیدن در بالاترین سطح فوتبال جهان است.
نیمار
۸ حالت او در یک عکس کنار هم قرار گرفت و زیر عکس نوشته شده بود: با مقیاس نیمار، امروز حالتان چگونه است؟

در دومین بازی مرحله گروهی برزیل مقابل کاستاریکا، ما یک عملکرد عجیب دیگر از نیمار دیدیم. قضیه زمانی رخ داد که داور برای کم کردن تنش بازی دستش را روی بازوی نیمار گذاشت. ستاره برزیلی ناگهان دستش را کشید و حالتی به خودش گرفت که انگار می‌گوید: “دست به من نزن.”

این عملکردی ناشی از استرس بود؟ از آرامش؟ یا حسی ناشی از نزدیک شدن به صعود در جام جهانی روسیه؟

شاید ترکیبی از تمام این‌ها و البته با تاثیر از اتفاقی که چهار سال پیش افتاد و آلمان در نیمه‌نهایی میزبان جام جهانی را نابود کرد. نیمار البته در شکست ۱-۷ برزیل مقابل آلمان غایب بود. او به دلیل برخورد خشن خوان کامیلون زونیگا، مدافع کلمبیا در دیدار مرحله یک‌چهارم نهایی مصدوم شد و آن بازی را از دست داد.

این مرحله‌ای است که حالا برزیل برای هفتمین بار پیاپی در هشت جام جهانی اخیر به آن رسیده است و آن‌چه در این مرحله سرنوشت برزیل را رقم می‌زند بستگی زیادی به فوق ستاره این تیم و توانایی‌اش برای ارائه بهترین عملکرد دارد.


پاسخی ارسال کنید

*

*

سه × 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!