هزاران برنامه اندرویدی گوشی شما را ردیابی می کنند

توریست مالزی – شاید باورکردنی نباشد اما هزاران برنامه اندرویدی به شکل مداوم در حال رصد کردن اطلاعات موقعیت مکانی یا به عبارتی دقیق تر ردیابی شما بدون آن...
توریست مالزی – شاید باورکردنی نباشد اما هزاران برنامه اندرویدی به شکل مداوم در حال رصد کردن اطلاعات موقعیت مکانی یا به عبارتی دقیق تر ردیابی شما بدون آن که مطلع باشید هستند. این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که حتی اگر مجوز دسترسی و ردیابی به اطلاعات را لغو کنید این ردیابی ها ادامه پیدا می کند.
به گزارش انتخاب، اگر کاربر سیستم عامل اندروید باشید می دانید که وقتی یک برنامه جدید را نصب می کنید، برای شما یک پیغام ارسال می شود که برخی مجوزهای دسترسی را می پذیرید یا خیر. در بسیاری از موارد شما گزینه رد دسترسی را انتخاب می کنید و در نتیجه انتظار می رود این دسترسی ها واقعا قطع شوند اما محققان می گویند که هزاران برنامه بدون آن که از سوی شما مجوزی داشته باشند در حال رصد و ردیابی اطلاعات موقعیت مکانی شما هستند.
به نظر می رسد این اتفاق زمانی میفتد که شما به برخی برنامه ها اجازه دسترسی می دهید و برخی دیگر را محدود می کنید، در نیجه یکی از برنامه ها با بیت ها و فضای ذخیره سازی مشترک سعی می کند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد. البته ماجرا به همین سادگی نیست . درواقع به دلیل ساخت نرم افزارها با استفاده از کیت های توسعه ی نرم افزاری مشترک، برخی برنامه ها با وجود عدم دریافت مجوز از سوی شما باز هم به ردیابی مکانی دسترسی دارند. این درست مثل این است که یک بچه از مادر خود درخواست دسر کند اما مادرش به او جواب منفی دهد. با این وجود، چون پدرش اجازه خوردن دسر را به او داده او می تواند از دسر استفاده کند.
بر اساس یک مطالعه ارائه شده در PrivacyCon 2019، ما در مورد برنامه هایی ناشناخته صحبت نمی کنیم و حتی برخی از برنامه های سامسونگ نیز شامل این موضوع می شود. برنامه هایی که صدها میلیون بار دانلود شده اند. افزون بر این ها برخی برنامه ها نیز به علت آسیب پذیری های جانبی دچار این مشکلات می شوند و به اطلاعات سرورهای شما دسترسی پیدا می کنند. مشکل وقتی حادتر می شود که بدانیم ردیابی عکس های شما توسط این برنامه ها حتی می تواند برنامه زندگی ماهانه و سالانه شما را نیز رصد کند و این یک موضوع خطرناک است.
محققان معتقدند که گوگل باید به روز رسانی های امنیتی بیشتری را انجام دهد تا اعتماد مشتریان را جلب کند. یک کارشناس امنیتی در این خصوص می گوید: مدتی پیش ساندار پیچای مدیرعامل گوگل گفت تامین امنیت کاربران یک موضوع اشرافی نیست که تنها در دست عده ای خاص باشد اما به نظر می رسد ادعای او اشتباه است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!