ویروس کرونا: چین گسترده‌ترین تحقیق در مورد بیماری را منتشر کرد

توریست مالزی – بالاترین میزان مرگ و میر ۱۴/۸ درصد است که در میان افراد بالای ۸۰ سال دیده می‌شود. به گزارش بی بی سی، چین برای نخستین بار...
توریست مالزی – بالاترین میزان مرگ و میر ۱۴/۸ درصد است که در میان افراد بالای ۸۰ سال دیده می‌شود.

به گزارش بی بی سی، چین برای نخستین بار جزئیات بیش از ۴۴۰۰۰ پرونده مربوط به ویروس جدید کرونا (۱۹-Covid) را از زمان فراگیر شدن این ویروس منتشر کرد.

طبق داده‌های مرکز کنترل و پشگیری از بیماری‌های چین (سی‌سی‌دی‌سی) بیش از هشتاد درصد افراد مبتلا به بیماری خفیف شده‌اند و سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و کادر پزشکی بیشتر در معرض خطر بوده‌اند.

روز سه‌شنبه مدیر بیمارستانی در شهر ووهان به دلیل ابتلا به این بیماری درگذشت. لیو ژیمینگ ۵۱ ساله، رئیس بیمارستان ووچانگ در ووهان بود؛ یکی از بیمارستان‌های اصلی درگیر با بیماری در این شهر. آقای ژیمینگ یکی از عالیرتبه‌ترین مقام‌های پزشکی چین است که در اثر شیوع بیماری مرده‌اند. هوبی، ایالتی که شهر ووهان در آن قرار دارد، بدترین وضعیت را از نظر شیوع ویروس جدید کرونا در بین کل ایالت‌های چین دارد.

گزارش سی‌سی‌دی‌سی نشان می‌دهد که متوسط مرگ و میر در این ایالت ۲/۹ درصد، در دیگر ایالت‌ها ۰/۴ درصد و در مجموع ۲/۳ درصد است.

طبق آخرین آمار رسمی چین از ۷۲۴۳۶ مورد ابتلا ۱۸۶۸ نفر جانشان را از دست داده‌اند.

به گفته مقام‌های رسمی، یک روز قبل از اعلام این آمار ۹۸ مرگ جدید در ۱۸۸۶ پرونده تازه مشاهده شد که از این میان ۹۳ مرگ از ۱۸۰۷ مورد ابتلا در استان هوبی بوده است.

طبق گزارش مقام‌های چینی ۱۲۰۰۰ نفر بهبود یافته‌اند.

از این تحقیق چه می‌فهمیم؟
تحقیق مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری‌های چین روز دوشنبه در نشریه پزشکی همه‌گیرشناسی چین منتشر شد. این تحقیق بر مبنای مطالعه بیش از ۴۴۰۰۰ مورد تایید شده ویروس جدید کرونا در چین از ۱۱ فوریه بود. این تحقیق نظریه‌های قبلی در مورد وضعیت و الگوی گسترش ویروس را تایید می‌کند.

طبق این تحقیق میزان مرگ و میر در میان بچه‌های کوچک صفر است. طبق این تحقیق ۹/۸۰ درصد موارد ابتلا در رده خفیف طبقه‌بندی شده‌اند، ۸/۱۳ درصد جدی هستند و تنها ۷/۴ درصد در رده بحرانی قرار می‌گیرند. میزان مرگ و میر افراد که در خطر مرگ طبقه‌بندی می‌شوند در کل بسیار پایین است اما در میان افراد بالای ۸۰ سال افزایشی محسوس دارد.

این گزارش همچنین می‌گوید که از میان ۳۰۱۹ نفر کادر درمان که با ویروس جدید کرونا سر و کار داشته‌اند ابتلای ۱۷۱۶ نفر تایید شده و پنج نفر از ۱۱ فوریه جانشان را از دست داده‌اند.

تحقیق در مورد آینده چه می‌گوید؟
شیوع بیماری بین ۲۳ تا ۲۶ ژانویه به اوج رسید و بعد از آن تا ۱۱ فوریه کاهش پیدا کرد.

طبق برآورد این تحقیق، افت آمار به دنبال اطلاع‌رسانی گسترده و نتیجه “قرنطینه کامل شهرها” و افزایش اقداماتی نظیر شستن دست، استفاده از ماسک و رعایت توصیه‌های بهداشتی است.

نویسندگان این مقاله در عین حال هشدار می‌دهند که با بازگشت افراد زیادی که از تعطیلات طولانی بازمی‌گردند، کشور نیازمند “آمادگی برای احتمال همه‌گیر شدن مجدد بیماری” است.

واکنش چین به همه‌گیر شدن ویروس کرونا، ممنوع کردن خروج افراد از ووهان (بزرگ‌ترین شهر ایالت هوبی) و بقیه ایالت و همچنین محدودیت شدید مسافرت در داخل کشور بود.

در مورد سفرهای خارجی چه اتفاقی می‌افتد؟
ویروس جدید کرونا از سرزمین اصلی چین به کشورهای اطراف و سایر نقاط جهان منتقل شده و تاکنون مشخص شده که دو کشتی مسافرتی به این ویروس آلوده شده‌اند.

پس از این که جواب آزمایش مسافری هنگ‌کنگی مثبت درآمد، کشتی “دایموند پرینسس” سوم فوریه در بندر یوکوهامای ژاپن قرنطینه شد. از آن زمان بیش از ۴۵۰ نفر از ۳۷۰۰ انسانی که در این کشتی بودند، مبتلا شده‌اند. سه‌شنبه کره جنوبی هم به فهرست کشورها و سرزمین‌هایی ملحق شد که می‌خواهند شهروندانشان را از این کشتی بیرون بیاورند. این فهرست در حال حاضر شامل کانادا، استرالیا، بریتانیا، اسرائیل و هنگ‌کنگ است. حدود ۳۷۰۰ نفر از افراد حاضر در کشتی دایموند پرینسس قرنطینه شده‌اند.

کشتی دوم “ام‌اس وستردم” بود که کشورهای مختلف آسیایی از ترس آلوده بودن مسافرانش به ویروس حاضر به پذیرش آن نشدند. پس از این که هیچ مورد ابتلا گزارش نشد، این کشتی سرانجام در کامبوج پهلو گرفت. مسافران پس از پیاده شدن مورد استقبال هون سن، نخست‌وزیر کامبوج قرار گرفتند و هیچکس هم قرنطینه نشد. چند روز بعد جواب آزمایش یکی از مسافران زن که به مالزی رسیده بود، مثبت اعلام شد. حالا تلاش زیادی برای پیدا کردن ردپای سایر مسافران آغاز شده است که احتمالا به کشورهای مختلف از مالزی و تایلند رفته‌اند یا به مقصدهای دورتر مانند آمریکا و کانادا. کشورهای مختلفی اعلام کرده‌اند که اجازه ورود به خارجی‌هایی که مسافر این کشتی بوده‌اند را نمی‌دهند.

کشتی ام‌اس وستردم ۲۵۵ مسافر و ۷۴۷ نفر خدمه داشت و در حال حاضر ۴۰۰ نفر از کسانی که سوار آن بودند به هتلی در پنوم‌پن، پایتخت کامبوج فرستاده شده‌اند تا نتایج آزمایش‌هایشان مشخص شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!