پروتون مالزی در پاکستان مونتاژ می شود

توریست مالزی- برخی از رسانه های مالزیایی به نقل از نخست وزیر این کشور گزارش دادند؛ این کشور جنوب شرق آسیا که در فهرست خودروسازان جهانی قرار دارد، بزودی...
توریست مالزی- برخی از رسانه های مالزیایی به نقل از نخست وزیر این کشور گزارش دادند؛ این کشور جنوب شرق آسیا که در فهرست خودروسازان جهانی قرار دارد، بزودی شعبه ای از کارخانه مونتاژ خودرو پروتون را در پاکستان با بیش از ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت ، راه اندازی می کند.
به گزارش ایرنا، مالایی میل گزارش داد: ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی گفت که این کشور فعالیت‌ها برای ایجاد کارخانه مونتاژ پروتون در پاکستان را آغاز کرده است.
عمران خان نخست وزیر پاکستان ۲۲ مارس سال جاری میلادی به مالزی سفر کرد و در این سفر با مقام‌های مالزی برای انتقال این فناوری به پاکستان به توافق رسید. ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در جریان این سفر در یک مراسم ویژه به طور نمادین کلید خودرو پروتون مدل X۷۰ را به عمران خان تحویل داد.
ماهاتیرمحمد، نخست وزیر مالزی که پس از سال‌ها دوباره قدرت را دراین کشور جنوب شرق آسیا به دست گرفته، درصدد است با اصلاح سیاست‌های اقتصادی داخلی و خارجی صنایع این کشور را به سوی توسعه بیشتر سوق دهد. ارتقای صنعت خودروسازی مالزی و افزایش صادرات آن از جمله اهداف دراین زمینه اعلام شده است. وی در سخنانی در ۳۲ امین جایزه بین المللی راولپندی، در کوالالامپور همچنین به بازرگانان مالزیایی توصیه کرد تا فرصت‌های افزایش همکاری‌های تجاری میان کوالالامپور و اسلام آباد را بررسی و تقویت کنند.
وی در این مراسم که با حضور برخی تجار پاکستانی مقیم مالزی برگزارشد، افزود: ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیاری برای افزایش روابط تجاری مالزی و پاکستان وجود دارد و کوالالامپور متعهد است که محیط دوستانه و باامنیتی را برای تمام سرمایه گذاران و تجار خارجی فعال در مالزی فراهم کند. مالزی و پاکستان با جمعیتی افزون بر ۲۲۴ میلیون نفر یک بازار بسیار بزرگ مصرف را در منطقه غرب و شرق آسیا تشکیل می‌دهند و باتوجه به اینکه هر دو کشور صنایع و اقتصاد ویژه ای دارند، به خوبی می‌توانند از ظرفیت‌های موجود این بازار بزرگ، به نفع یکدیگر استفاده کنند.
نخست وزیر مالزی گفت: در حقیقت، کوالالامپور امیدوار است که همکاری‌های اقتصادی بیشتری با اسلام آباد از طریق تبادل دانش و گسترش تجارت داشته باشد تا ظرفیت‌های اقتصادی دو طرف تکمیل شود. وی تاکید کرد که عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفر سال جاری اش به این مالزی نیز بر این موضوع تاکید کرده است و کوالالامپور مصمم است تا ظرفیت‌های تجاری دو کشور را ارتقا دهد.
مالزی، در فهرست ۹ کشور اول جهان در تولید و صادرات با فناوری‌های پیشرفته به ویژه در عرصه خودرو آن هم با ظرفیت و توانمندی بالاست که همگی ناشی از بکارگیری ازنتایج تازه‌ترین تحقیقات در این زمینه است. شرکت ملی خودروسازی مالزی تحت عنوان پروتون در سال ۱۹۸۳ توسط ماهاتیر محمد نخست وزیر وقت مالزی تأسیس شد. این شرکت درمدت یک دهه بعد توانست ۴۷ درصد از بازار داخلی این کشور با جمعیت افزون بر ۳۰ میلیون نفر را در اختیار بگیرد، زیرا دولت مالزی مردم این کشو را برای استفاده از خودروهای ملی از طریق ارائه وام‌های بدون بهره و بلند مدت خرید تشویق می‌کرد.
اما این رقم به دلیل کاهش میزان رقابت پذیری این شرکت درخصوص ارائه خدمات پس از فروش و رقابت شدید خودروهای خارجی تا سال ۲۰۱۷ به ۱۴ درصد کاهش یافت و این خودرو سازی در آستانه ورشکستگی قرار گرفت از این رو شرکت خودروسازی چینی Zhejiang Geely Holding Group دو سال پیش ۴۹.۹ درصد سهام شرکت خودروسازی پروتون را خریداری کرد.
کارشناسان اقتصادی می‌گویند افتتاح کارخانه مونتاژ پروتون در پاکستان، سبب می‌شود تا کوالالامپور از بازار پرجمعیت حدود ۲۰۰ میلیون نفری پاکستان بخوبی بهره مند شود و صنعت خودروسازی مالزی نیز با استفاده از این فرصت منطقه‌ای، می‌تواند دوران رشد طلایی دیگری را تجربه کند.
پاسخی ارسال کنید

*

*

5 × 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!