پناهجویان مانوس: مقامات آب تانکرها را تخلیه کرده‌اند

توریست مالزی – پناهجویان در اردوگاه مانوس واقع در “پاپوآ گینه نو” می‌گویند که مقامات اقداماتی را برای مجبور کردن آنها به ترک این محل انجام داده‌اند. به گزارش...
توریست مالزی – پناهجویان در اردوگاه مانوس واقع در “پاپوآ گینه نو” می‌گویند که مقامات اقداماتی را برای مجبور کردن آنها به ترک این محل انجام داده‌اند.

به گزارش بی بی سی، به گفته آنها آب تانکهای محوطه تخلیه شده و بخشهای دیگری از دیوار حفاظتی اطراف این اردوگاه برداشته شده است.دو هفته پیش این اردوگاه به طور رسمی بسته اعلام شد اما برخی از پناهجویان که تعداد آنها بیش از ۴۰۰ نفر تخمین زده می‌شود از اردوگاه خارج نشده‌اند. مقامات گفته‌اند که این افراد را بزور از این اردوگاه بسته اعلام شده خارج خواهند کرد. پیشتر نیز چنین هشداری داده شده بود.

پیشتر نخست وزیر استرالیا به پناهجویانی که از خروج از اردوگاه مانوس خودداری می‌کنند هشدار داد تا هرچه زودتر این محل را ترک کنند و یک عضو کابینه این کشور بعضی از پناهجویان را به زمینه‌سازی برای درگیری با ماموران محلی متهم کرد.

مالکوم تورنبول، نخست‌وزیر استرالیا، از ساکنان باقی مانده در اردوگاه پناهجویان در جزیره مانوس خواست تا این محل را تخلیه کنند. وی گفت که ماموران دولت پاپوآ گینه نو برای باز پس‌گیری این اردوگاه وارد عمل خواهند شد و کسانی که در این محل باقی مانده باشند به زور از آن اخراج خواهند شد.

اردوگاه واقع در جزیره مانوس، متعلق به پاپوآ گینه نو، یکی از مراکز تعیین شده توسط دولت استرالیا برای اعزام پناهجویان بوده است اما سال گذشته، دادگاه قانون اساسی گینه نگهداری افراد در این محل را مغایر قانون اساسی این کشور دانست و به دولت دستور داد این محل را تعطیل کند. مهلت تعیین شده برای تخلیه اردوگاه روز ۳۱ اکتبر بود اما چند صد تن از ساکنان اردوگاه از خروج از آن خودداری کردند. باقی‌ماندگان در این محل گفته‌اند که در صورت خروج از اردوگاه، نگران اقدامات خشونت‌آمیز برخی از اهالی محل هستند و امنیت جانی ندارند.

به ساکنان اردوگاه گفته شده بود که می‌توانند به کشورهای خود بازگردند، یا با اعزام به اردوگاه واقع در جزیره نارو موافقت کنند و یا به عنوان پناهجو یا پناهنده به کشورهای دیگر طرف توافق با استرالیا، از جمله کامبوج بروند. حدود دوهفته پیش، برق و آب اردوگاه قطع شده و غذایی برای این پناهجویان باقی مانده ارسال نمی‌شود. آنان گفته بودند که مقداری مواد غذایی ذخیره کرده‌اند و در نظر دارند با جمع‌آوری آب باران، نیاز خود را تامین کنند.

نخست‌وزیر استرالیا فعالان مدافع حقوق پناهجویان در این کشور را به تحریک و تشویق باقی ماندگان در اردوگاه مانوس متهم کرده و گفته است که با توجه به شرایط نامساعد اردوگاه، این گروه‌ها مسئول عواقب این وضعیت خواهند بود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

16 + 8 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^