پناهجوی کرد ایرانی، برنده جایزه مهمی که ربوده شد

توریست مالزی – یک پناهجوی ایرانی متولد مریوان که استاد دانشگاه کمبریج است، به عنوان یکی از ۴ برنده مهم‌ترین جایزه ریاضی جهان به نام “فیلدز” برگزیده شد. این...
توریست مالزی – یک پناهجوی ایرانی متولد مریوان که استاد دانشگاه کمبریج است، به عنوان یکی از ۴ برنده مهم‌ترین جایزه ریاضی جهان به نام “فیلدز” برگزیده شد. این جایزه را نوبل ریاضیات می‌شناسند. جایزه بیرکار دقایقی بعد ربوده شد.
به گزارش دویچه وله، کوچر بیرکار، ریاضیدان کرد ایرانی، یکی از چهار برنده مهم‌ترین جایزه ریاضی جهان به نام فیلدز است. این جایزه هر چهار سال یک بار تقدیم می‌شود. برندگان جایزه چهارشنبه (اول اوت برابر ۱۰ مرداد) جوایز خود را در ریودوژانیرو، برزیل، دریافت کردند.
بیرکار تنها دقایقی پس از آن که جایزه خود را دریافت کرد، متوجه شد که جایزه به همراه کیف جیبی او ربوده شده است. این جایزه طلایی است و ۱۴ قیراط وزن دارد. برگزارکنندگان مراسم از دزدیده شدن جایزه ابراز تأسف کردند.
بیرکار که در سال ۱۳۵۶ در مریوان به دنیا آمده، نخست در دانشگاه تهران ریاضیات تحصیل کرد و سپس برای ادامه تحصیلات به بریتانیا کوچ کرد و تقاضای پناهندگی نمود. او پس از پایان تحصیلات در رشته ریاضی در دانشگاه کمبریج به تدریس پرداخت.
مریم میرزاخانی، ریاضیدان نامدار ایرانی، که در سال ۲۰۱۴ این جایزه را دریافت کرد، اولین و تنها زنی است که این جایزه را از آن خود کرده است. او حدود یک سال پیش درگذشت.

دزد جایزه ریاضیدان کرد ایرانی ‘شناسایی شد’
گزارش‌ها حاکی از آن است که شخصی که مدال فیلدز کوچر بیرکار را دزدیده، با استفاده از تصاویر دوربین‌های مداربسته شناسایی شده است. رویترز از شناسایی دو مظنون در این رابطه خبر داده است. گزارشی از هویت سارق یا سارقان احتمالی منتشر نشده است. ماموران جعبه‌ مدال را خالی پیدا کرده‌اند، اما تاکنون اثری از مدال نیافته‌اند.
کوچر بیرکار هنگام دریافت مدال خود گفت مطالعه ریاضی برایش دو مرحله دارد. مرحله اول برای او مطالعه پژوهش‌های قبلی است. او گفت: “خواندن ریاضیات زیبا، مثل قدم زدن در یک شهر تاریخی زیبا است، که طی آن شما بناهای زیبایی می‌بینید. مرحله دوم مثل این است که ناگهان بال درآوردم و می‌توانم بر فراز شهر پرواز کنم و چیزهایی را ببینم که از روی زمین معلوم نبود.” کوچر بیرکار همچنین گفت امیدوار است جایزه‌اش “۴۰ میلیون مردم کرد” را خوشحال کند. او گفت: “کرد بودن آسان نیست. ما ضرب‌المثلی داریم که یک کرد رفیقی به جز کوهستان ندارد.”
برنده مدال فیلدز در سال‌های اخیر نام خود را به کوچر بیرکار تغییر داده که به زبان کردی به معنی ریاضیدان مهاجر است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

13 + شش =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!