پیام کنسرت بزرگ در کمنیتس: در آلمان خارجی‌ها تنها نیستند + فیلم

توریست مالزی – کنسرتی خیریه علیه بیگانه‌ستیزی به ابتکار گروه راک “کرافت کلوب” از شهر کمنیتس برگزار شد؛ شهری که در دوران آلمان شرقی سابق “شهر کارل مارکس” نام...
توریست مالزی – کنسرتی خیریه علیه بیگانه‌ستیزی به ابتکار گروه راک “کرافت کلوب” از شهر کمنیتس برگزار شد؛ شهری که در دوران آلمان شرقی سابق “شهر کارل مارکس” نام داشت. این گروه می‌کوشد با شعارهای نازیستی و نفرت از بیگانگان در این شهر مقابله کند، و این کنسرت بزرگ حاصل فراخوان ناگهانی این گروه بود. ۶۵ هزار نفر این فراخوان را دنبال کرده و به کمنیتس آمده‌اند، و نه تنها ساکنان شهر. این شمار فراتر از انتظار برگزارکنندگان بود.
به گزارش دویچه وله، یکی از جوانان شرکت‌کننده در این کنسرت می‌گوید: «من به این کنسرت آمدم، چون می‌خواهم با راستگرایی مقابله کنم. چون این برایم غیرقابل تحمل است که برخی‌ها این را رسالت خود می‌دانند که فریاد بزنند، “مردم ماهستیم”، با وجود اینکه آنان در اقلیت‌اند، همانطور که در این کنسرت می‌بینیم.» و جوانی دیگر در تأکید بر این گفته تصریح می‌کند: «من به این کنسرت آمده‌ام، چون باید به صراحت نشان دهیم که با آنچه در روزها‌ی گذشته در کمنیتس روی داده، مخالفیم. و اینکه ما توده‌ بزرگی هستیم که پیامی روشن دارد: شمار ما بیشتر است و ما مخالف بیگانه‌ستیزی هستیم.»
شش گروه در این کنسرت خیریه و رایگان شرکت کردند. یکی از آنان گروه “دی توتن هوزن” (Die Toten Hosen) است که از معروف‌ترین گروه‌های راک آلمان محسوب می‌شود. کامپینو سرپرست گروه در کنفرانسی خبری درباره حضور این گروه می‌گوید: «مهم این است که بدانیم، مسئله بر سر مبارزه راست با چپ نیست. بلکه هر گروه و دسته‌ سیاسی که از متانت برخوردار است، به مقابله با خشونت‌های راستگراها برمی‌خیزد. این مهم است که ما تا زمانی که با توپی برفی و نه با یک بهمن سر و کار داریم، جلوی این رفتار و روند را بگیریم.»
البته همه مردم کمنیتس از برگزاری چنین کنسرتی خرسند نیستند. یکی از جوانان مخالف می‌گوید: «به نظر من باید کنسرتی بی‌طرفانه و خنثی برگزار می‌شد؛ برای صلح و نه علیه راست‌گراها، چرا که با این کار، تحریکات ادامه پیدا می‌کند.» یکی از شهروندان دیگر کمنیتس با اجرای کنسرت مخالفتی ندارد، اما معتقد است: «با برگزاری یک کنسرت نمی‌توانیم مشکلاتی را که در شهرمان به وجود آمده، حل کنیم.»
گروه‌های شرکت‌کننده در این کنسرت و طرفداران آنها هم به این موضوع واقف هستند، اما آنها می‌خواهند اولین قدم را بردارند، علیه راست‌گرایی برخیزند و نشان دهند که شمار آنان بیش از کسانی است که در روزهای گذشته در کمنیتس رژه رفتند.


پاسخی ارسال کنید

*

*

چهار × دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!