گزارش سازمان سیا: ایران از برجام عدول نکرده است

توریست مالزی- گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد فعالیتهای هسته ای ایران و پایبندی این کشور به برجام به اطلاع سناتورهای ایالات متحده رسید. بر اساس این گزارش مسوولان...
توریست مالزی- گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد فعالیتهای هسته ای ایران و پایبندی این کشور به برجام به اطلاع سناتورهای ایالات متحده رسید. بر اساس این گزارش مسوولان اطلاعاتی آمریکا تصریح کرده‌اند که ایران تا کنون از برجام عدول نکرده‌است اما اگر تهران به منافع تجاری مورد نظر خود نرسد احتمالا از برجام خارج خواهد شد.
به گزارش یورونیوز، این گزارش مفصل توسط جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و دن کوتز، رئیس‌کل تشکیلات اطلاعاتی این کشور به سناتورهای کنگره ارایه شد. این گزارش که درباره تهدیدهای امنیتی متوجه ایالات متحده به کنگره ارایه شده بود تاکید کرده که روسیه، چین بزرگ‌ترین «دشمنان» این کشور به شمار می‌آیند.

«ایران اگر به منافع تجاری مورد نظر نرسد، برجام را ترک می‌کند»
در این گزارش همچنین تاکید شده که «به دنبال خروج دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا از معاهده هسته‌ای، ایران تا کنون از شروط برجام عدول نکرده اما پس از خروج آمریکا از این معاهده ‌بین‌المللی تهدید کرده که به برخی بندهای آن عمل نخواهد کرد. اگر ایران به منافع تجاری و سرمایه گذاری مورد نظر از محل ارتباط با اروپا دست نیابد آن موقع شرایط خروج و عقب‌نشینی از برجام را بررسی خواهد کرد.»
گزارش سازمان اطلاعات سیا همچمنین به این نکته اشاره کرده که «ایران در حال بررسی شرایط است تا در صورت نهایی شدن تصمیم برای خروج از برجام بتواند در این زمینه گام‌های عملیاتی بردارد.»

«جاه‌طلبی منطقه‌ای ایران خطری برای آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای»
در این گزارش همچنین اعلام شده «جاه طلبی‌های منطقه‌ای ایران و ارتقای توان نظامی منافع ایالات متحده و هم‌پیمانان منطقه‌اش را در سال‌های آینده تهدید خواهد کرد.»
رهبران سرویس اطلاعاتی آمریکا همچنین گفته اند «چین و روسیه بزرگترین تهدید برای آمریکا به شمار می‌روند و بیش از هر زمان همسو با یکدیگر عمل می کنند.» شواهد و مستنداتی که با سخنان دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا درباره تهدیدهای جهانی تناقض دارد. در گزارش آنها همچنین تاکید شده که بعید است کره‌ شمالی بخواهد از مواضع هسته‌ای خود کوتاه بیاید.

پاسخی ارسال کنید

*

*

20 + 6 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!