Chap Goh Meh یا روز ولنتاین چینی

این فستیوال در واقع به معنای خاتمه جشن های سال نوی چینی هاست.
Chap Goh Meh یا فستیوال فانوس ها در گویش Hokkien به معنی پانزدهمین روز از اولین ماه تقویم چینی است و در واقع روز خاتمه جشن های سال نوی چینی محسوب میشود.

این فستیوال نیز همانند شب قبل از آغاز عید چینی ها با جشن و شادی فراوان همراه است, خانه ها به زیبایی با فانوس های قرمز تزیین می شوند و خانواده ها برای خوردن یک وعده غذایی مفصل دور هم جمع میشوند.

از آنجایی در شب این جشن چینی ها  فانوس های کاغذی زیبا و نورانی خود را در آسمان رها میکنند این رویداد به فستیوال فانوس ها نیز شهرت پیدا کرده است.

عقاید مختلفی در مورد منشاء جشنواره فانوس ها وجود دارد. در یکی از افسانه تائویسم آمده است که Tianguan خدای شانس و اقبال در این شب متولد شده است و مردم هر ساله با جشن گرفتن این روز بزرگ و هوا کردن فانوس های رنگارنگ و درخشان نظر این الهه را جلب کرده و بخت و اقبال خوب را برای خود و خانواده شان طلب می کنند.

این مناسبت همچنین فرصتی برای زنان و مردان جوان و مجرد است تا با بیرون رفتن و شرکت در مراسم جشن, نیمه گمشده و عشق زندگی خود را بیابند.

یکی از محبوب ترین و جذاب ترین آیین جشن Chap Goh Meh اجرای مراسم سنتی پرتاب پرتقال است که گفته میشود در اواخر قرن ۱۹ و از شهر پینانگ سر چشمه گرفته است.

در اسطوره های قدیمی آمده است که دوشیزگان جوان در این روز با لباس های زیبا از خانه بیرون می آمده اند و پس از نوشتن نام خود روی یک ماندارین, آنرا به دریا یا رودخانه پرتاب می کردند به این امید که بتوانند همسر ایده آل خود بیایند و شاید به همین دلیل است که این روز به عنوان نسخه چینی روز ولنتاین شهرت دارد.

عمل پرتاب پرتقال به دریا بیانگر این است که زنان جوان برای ازدواج آماده اند و همچنین کسانی که پرتقال های شناور در آب را بردارند میتوانند همسران خوبی پیدا کنند.

امروزه مراسم پرتاب پرتقال تنها برای زنده نگه داشتن سنت ها, یادآوری افسانه های قدیمی و به صورت مسابقه ای نمایشی برگزار میشود که طی آن زنان جوان مجرد نام و شماره تلفن خود را روی یک پرتقال ماندارین می نویسند و آنها را به رودخانه پرتاب می کنند. پسران جوان قایق سوار باید پرتقال ها را از روی آب جمع آوری کنند و در نهایت قایقی که بیشترین پرتقال را جمع کرده باشد برنده مسابقه است.

در شهر پینانگ مالزی هر ساله ده ها هزار نفر در محل Esplanade دور هم جمع می شوند و در مسابقه پرتاب پرتقال و همچنین مراسم روشن کردن فانوس های رنگارنگ شرکت می کنند.

این جشنواره با نمایش سنتی رقص شیر و اجرای موسیقی و آواز های عاشقانه همراه است و با ترقه و آتش بازی های بزرگ تا پاسی از شب ادامه می یابد.

m_2changstr2_cb_1402_p9lead16chapTBG_5139_thumbCHAP GOH MEH

پاسخی ارسال کنید

*

*

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^