آتشفشان اندونزی؛ تمامی روستاهای مجاور این کوه زیر خاکستر پوشانده شدند

مقامات اورژانس اندونزی اعلام کردند که بر اثر فوران آتشفشان روز شنبه در جزیره جاوه، دست کم ۱۳ نفر جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر...
مقامات اورژانس اندونزی اعلام کردند که بر اثر فوران آتشفشان روز شنبه در جزیره جاوه، دست کم ۱۳ نفر جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند.

این آتشفشان از دیروز شروع به فوران کرد و توده عظیمی از خاکستر به آسمان برخاسته و موجب شده که تمامی روستاهای مجاور این کوه زیر خاکستر پوشانده شوند. در تصاویر منتشر شده از روستاهای اطراف این کوه آتشفشانی، ساکنان منطقه در حال فرار از ابر خاکستری عظیمی هستند که از کوه سمرو به آسمان برخواسته.

کل روستاهای اطراف این کوه تا پشت بام‌ها در خاکستر آتشفشانی مدفون شده‌، و مردم محلی گفته‌اند که دود غلیظ جلوی تابش خورشید را گرفته و آنها در تاریکی مطلق بودند. ساکنان نزدیک کوه سمرو در شرق جاوه اقدام به فرار کرده‌اند. مقامات محلی گفته‌اند که دست کم ۵۷ نفر زخمی شده‌اند که بسیاری از آنها دچار سوختگی شدید هستند.

مقامات می‌گویند که خاکسترها و گدازه‌های آتشفشان با باران سیل‌آسیا تبدیل به گل غلیظی شده که تلاش‌ها برای تخلیه را با مشکل مواجه کرده است. سخنگوی مرکز رسیدگی به بلایای اندونزی گفت که مجروحان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلف تحت مداوا هستند.

این فوران باعث شده حداقل ۱۱ روستا در منطقه لوماجانگ، پوشیده از خاکستر آتشفشانی شوند، برخی ساکنان مجبور به تخلیه خانه‌های خود شده‌اند و در جستجوی سرپناه، به مساجد و پناهگاه‌های موقت رفته‌اند. به گفته مرکز بلایای اندونزی ۹۰۲ نفر مجبور به تخلیه این منطقه شده‌اند. این فوران در حدود ساعت ۱۴:۳۰ به وقت محلی شروع شده و مقامات محلی یک منطقه ممنوعه را در فاصله ۵ کیلومتری از دهانه آتشفشان ایجاد کرده اند.

اما تلاش‌ها برای تخلیه به دلیل دودها خفه‌کننده، قطع برق و باران‌های سیل‌آسیا در طول فوران که خاکسترهای آتشفشانی را به گِل تبدیل کرده، با مشکل مواجه شده است. توریق حق، از مقام‌های محلی به خبرگزاری رویترز گفته است دسترسی به یک جاده و پل این منطقه که آن را به شهر مالنگ وصل می‌کند، قطع شده است. در همین حال، یک نهاد نظارتی به خطوط هوایی هشدار داده و گفته است که ابر خاکستر ممکن است تا ارتفاع ۱۵ هزار متری بلند شود.

این آتشفشان که در ارتفاع ۳ هزار و ۶۷۶ متر بالاتر از سطح دریا است، در ژانویه سال جاری میلادی نیز فوران کرده بود. مرکز مشاور خاکستر آتشفشانی در داروین استرالیا گفت که به نظر می‌رسد خاکستر از قله جدا شده و در حال حرکت به سمت جنوب غربی است. وظیفه این مرکز بررسی خاکسترهای آتشفشانی به لحاظ مکان و نوع جابه‌جایی و دادن مشاوره به صنعت هوانوردی است.

کمبل بیگز، هواشناس در مرکز مشاور خاکستر آتشفشانی به بی‌بی‌سی گفت که ارتفاع ۱۵ هزار متری خاکستر برخواسته از این آتشفشان بالاتر از اتفاعی است که بیشتر هواپیماها امکان پرواز دارند و این امر باعث می‌شود تا بیشتر پروازها مسیرهای خود را تغییر دهند، تا با خاکستر مواجه نشوند. خاکستر آتشفشان در قسمت‌های خنک‌تر موتور هواپیما تبدیل به جامد می‌شود و این امر می‌تواند جریان هوا را مختل کرده و در نهایت به از توقف فعالیت موتور هواپیما و یا از کار افتادن کامل منجر شود.

به گفته آقای بیگز، کوه سمرو یک آتشفشان کاملا فعال بود که به طور منظم خاکستر را تا ارتفاع ۴ هزار و ۳۰۰ متری پرتاب می‌کرد، بنابراین فوران روز شنبه “افزایش بسیار قابل توجهی در شدت” را نشان می‌دهد. این آتشفشان یکی از ۱۳۰ آتشفشان فعال اندونزی است.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، ساکنان روستاهای اطراف این کوه آتشفشانی را نشان می‌دهد که در حال فرار هستند و همزمان یک ابر غول‌پیکر خاکستر پشت سرشان در حال بالا رفتن در آسمان است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

دو + 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!