آتش‌سوزی‌ استرالیا پدیده‌ای ‘عادی’ در جهان خواهد شد

توریست مالزی – پژوهشگران می گویند که آتش سوزی های استرالیا نشان دهنده وضعیت زیست محیطی دشواری است که ممکن است تا پایان قرن حاضر تبدیل به یک پدیده...
توریست مالزی – پژوهشگران می گویند که آتش سوزی های استرالیا نشان دهنده وضعیت زیست محیطی دشواری است که ممکن است تا پایان قرن حاضر تبدیل به یک پدیده عادی شود. پیش‌بینی می‌شود که در آن هنگام دمای هوای جهان سه درجه سانتی گراد بالاتر از دوران پیش از صنعتی شدن باشد، حتی اگر همه کشورها به تعهدات مندرج در توافق پاریس عمل کنند.

به گزارش بی بی سی، محققان اداره هواشناسی بریتانیا می گویند که درک عمومی این است که تغییرات آب و هوایی خطر حوادث دشواری را که در هفته های اخیر شاهد آن بودیم افزایش داده است. سال گذشته گرمترین سال ثبت شده در استرالیا بود.

محققان بریتانیایی یک تحلیل فشرده درباره تاثیر تغییرات آب و هوایی بر امکان وقوع آتش سوزی در جنگل ها در سرتاسر جهان انجام داده اند. در این پژوهش، ۵۷ مقاله تحقیقی که از سال ۲۰۱۳ چاپ شده بود بررسی شد. همه این تحقیقات نشانگر ارتباط بین تغییرات آب و هوایی و افزایش تعداد و شدت آتش سوزی ها بوده است. در این دوران به دلیل دمای بالا، میزان رطوبت پایین، بارش کم باران و بادهای شدید، احتمال وقوع آتش سوزی بیشتر است.

با گذشته زمان، علایم گرم شدن زمین با عامل انسانی در نقاط مختلف جهان آشکارتر شده است. البته این بررسی می گوید که تشخیص علت دقیق آتش سوزی های شدید استرالیا در ماه های اخیر چندان هم آسان نیست. الگوهای طبیعی آب و هوایی در استرالیا نقش عمده ای در ایجاد شرایط مناسب برای آغاز آتش سوزی در جنگل داشته اند. شرایط موجود در اقیانوس هند و آرام منجر به دوره ای گرم و خشک در سرتاسر استرالیا شده است.

به گفته پروفسور ریچارد بتس ( Betts) از اداره هواشناسی بریتانیا، این آتش سوزی ها به طور طبیعی هم روی می داد ولی مطمئن هستیم که دمای آن به دلیل تغییرات آب و هوایی با منشأ انسانی، داغ تر شده است. او در سخنرانی خود به هنگام ارائه تحقیق این اداره گفت که استرالیا اکنون ۱.۴ درجه سانتی گراد (یک و چهار دهم) گرمتر از دمای متوسط جهانی در دوران پیش از صنعتی شدن است.

هم اکنون جهان یک درجه گرمتر از دهه ۱۸۵۰ میلادی است. حتی اگر برنامه دولت ها برای کاهش تصاعد دی اکسیدکرین عملی شود، جهان در مسیر افزایش سه درجه ای دما تا پایان قرن قرار دارد. کارشناسان دیگری که در این تحقیق شرکت داشته اند می گویند که مردم با دیدن آتش سوزی در جنگل ها و دوره های گرمای شدید، نشانه گرم شدن کره زمین را به “چشم خود می بینند”.

در همین حال یک گروه از محققان بین المللی می گویند که در سال گذشته میلادی دمای اقیانوس ها بالاتر از هر زمان دیگری در طول تاریخ بشر بوده اند. در گزارشی که در نشریه “پیشرفت های علوم جوی” چاپ شده، آمده است که بین سال های ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۹ و در مقایسه به سه دهه پیش از این دوره، اقیانوس ها چهار و نیم درجه گرمتر شده اند.

بیشترین گرما را اقیانوس اطلس و جنوبی جذب کرده اند. لیجینگ چنگ، نویسنده ارشد این نشریه، می گوید گه این یافته ها سند دیگری است بر روند گرم شدن کره زمین و تنها توضیح منطقی برای این موضوع، تولید گازهای گلخانه ای است. (گازهایی که گرما را جذب و از خود متصاعد می کنند مانند دی اکسیدکربن، اوزون و دی اکسیدنیتروژن).

او گفت که گرم شدن کره زمین سبب افزایش آتش سوزی های فاجعه بار در آمازون، کالیفرنیا و استرالیا شده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

ده − 7 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!