آسیا و جنوب شرق آسیا در اسارت ذرات معلق

توریست مالزی – سراسر قاره آسیا در دو ماه اخیر «آلودگی کم‌سابقه» ناشی از انتشار ذرات معلق در هوا را تجربه کرد. براساس گزارش دفتر محیط زیست سازمان ملل،...
توریست مالزی – سراسر قاره آسیا در دو ماه اخیر «آلودگی کم‌سابقه» ناشی از انتشار ذرات معلق در هوا را تجربه کرد. براساس گزارش دفتر محیط زیست سازمان ملل، موج آلودگی هوا در کشورهای مختلف آسیایی به‌خصوص در هند، چین، اندونزی و پاکستان طی هفته‌های گذشته باعث جابه‌جایی چشمگیر شاخص آلودگی در جهت «تشدید شرایط اضطرار» شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، هر چند منابع انتشار ذرات معلق در هوای کلان‌شهرهای مختلف آسیایی کاملاً متفاوت از هم بوده – و مثلا در آلوده‌ترین شهرهای چین، فعالیت ابرکارخانه‌ها و سوخت صنایع عامل اصلی آلودگی محسوب می‌شود – اما هوای آغشته به ذرات آلاینده با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون از هر منبع انتشاری – بنزین، سوخت کارخانه‌ها و…- وارد آسمان شود، عوارض مشترک در شهرهای مختلف دنیا روی سلامت شهروندان ایجاد می‌کند.

نشانگرهای آلودگی هوا در یکی از پایگاه‌های جهانی اعلام شاخص کیفیت هوا – پایگاه ایرویژوال مستقر در آمریکا – بیانگر بدترشدن وضعیت هوای قابل تنفس در شهرهای آسیایی طی دو ماه اخیر است. واکنش دولت‌ها در آلوده‌ترین کشورها طی این مدت مشخص می‌کند: هم دولت مرکزی و هم دولت‌های محلی در کشورهایی همچون هند و چین بدون آنکه ترس از تعطیلات آلودگی داشته باشند با تصویب تعطیلی همه مدارس و مراکز آموزشی قبل از بروز شرایط اضطرار، جلوی تشدید آلودگی در اثر انباشت ذرات معلق را می‌گیرند.

تعطیلات بازدارنده اقدام مشترک ماه‌های اخیر در شهرهای آلوده آسیا برای مدیریت شرایط اضطراری بوده است. امسال علاوه بر تهران، موج آلودگی هوا در سراسر آسیا از سال‌های گذشته نیز شدید‌تر بوده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در برخی از این شهرها نظیر لاهور پاکستان شاخص آلایندگی به عدد مرگبار ۵۵۱ هم رسیده است. براساس گزارش برنامه زیست‌محیطی سازمان‌ملل، طی حداقل دو ماه اخیر موجی از دوره‌های آلودگی شدید هوا در آسیا رخ داده‌اند که رکورد‌های پیشین در زمینه شاخص کیفیت هوا (AQI) را جابه‌جا کرده‌اند. آمارهای منتشر شده این سازمان نشان می‌دهند بیشترین میزان آلودگی جهان در آسیا وجود دارد و از این بین کشورهایی نظیر چین، هند، اندونزی و پاکستان به پای ثابت این آلودگی هوا بدل شده‌اند.

همین چند ماه پیش، مدارس و مراکز آموزش‌ عالی در شهر جاکارتا اندونزی تعطیل و صدها هزار نفر از مردم نیز این شهر را که آسمان آن از شدت آلودگی قرمز رنگ شده بود تخلیه کردند. در تاریخ ۴ جولای امسال، براساس اعلام سازمان «ایرویژوال»، جاکارتا آلوده‌ترین شهر جهان لقب گرفت و شاخص کیفیت هوا در این شهر به ۲۱۰ رسید. این درحالی است که این شاخص اگر به مرز ۱۰۰ برسد، کیفیت هوا ناسالم درنظر گرفته می‌شود. شهر متراکم جاکارتا در نیمه نخست سال ۲۰۱۹، تنها ۱۰ روز پاک را به نام خود ثبت کرد.

اما هوای برخی از پرجمعیت‌ترین شهرهای هند نیز دست کمی از جاکارتا ندارد و افزایش میزان شاخص آلودگی هوا موجب شد تا دولت‌ مرکزی هند با اعلام وضعیت اضطرار عمومی، شمار زیادی از مدرسه‌ها را تعطیل کند. در هند علاوه بر چهار فصل، اکنون دیگر اواسط پاییز تا اواسط زمستان نیز به فصل آلودگی تبدیل شده است. در دهلی‌نو بنابر دلیل افزایش شدید آلودگی هوا، دولت محلی وادار شده است تا در چند روز طی ماه‌های نوامبر و دسامبر، تمامی مدارس این شهر را تعطیل کند.

در ماه‌های گذشته، موج آلودگی‌ هوا به ویتنام هم رسید تا زنگ خطر برای شهروندان و مقامات آن به ویژه در هانوی، پایتخت این کشور به صدا درآید. طی ماه اکتبر، شاخص کیفیت هوا با رسیدن به عدد ۲۷۲ در برخی روزها یک رکورد جدید را ثبت کرد. شدت آلودگی به حدی در پایتخت ویتنام افزایش یافت که دولت محلی از شهروندان درخواست کرد برای تردد در سطح شهر، علاوه بر ماسک از عینک نیز استفاده کنند. هانوی در ماه اکتبر چند روز را در صدر جدول آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفت.

میزبان بعدی آلودگی هوا و ذرات معلق همراه آن باز هم از منطقه جنوب شرق آسیا است. بانکوک، پایتخت تایلند نیز سطح بسیار بالایی از وجود آلایند‌ه‌ها را در هوای خود تجربه کرد و مقامات این شهر در ماه نوامبر تصمیم گرفتند فرمان تعطیلی ۴۵۰ مدرسه را در این شهر صادر کنند. درجه آلودگی برای بانکوک عدد ۱۷۱ را هم نشان داد. امسال تعداد بالای روزهای آلوده برای دولت مرکزی تایلند به یک بحران جدی بدل شده است.

آسمان بانکوک طی چند ماه اخیر، هفته‌ها خاکستری بود و این امر موجب شد تا موجی از نارضایتی‌های عمومی در فضای مجازی نسبت به بی‌کفایتی دولت در این زمینه ایجاد شود. این روزها ماسک‌ها به یک کالای ثابت در فروشگاه‌های مختلف بانکوک بدل شده‌اند. اما دولت تایلند نیز متعاقب افزایش فشارهای عمومی وادار شده است برخی از راهکارها را برای کاهش آلایندگی هوا به‌کار ببرد. از همین رو دولت تصمیم گرفت صدها پهپاد را برای پخش ماده‌ای قندی در آسمان به پرواز دربیاورد تا مقادیر ذرات معلق در آن را کاهش دهد. اقدام دیگر بارور ساختن ابرها بوده است که سازمان‌های مربوطه آن را انجام داده‌اند.

مالزی نیز از این امر مستثنی نبوده . همراه با آتش زدن جنگل ها در اندونزی و مالزی برای کشت درخت پالم . مالزی نیز هفته های آلوده بسیاری را همراه با تعطیلی مدارس و هشدار خودداری از خروج غیرضروری از منزل را داشته است. مالزی و سنگاپور به دلیل همسایگی با اندونزی هر ساله چند ماه آلوده دارند. که این امر موجب اعتراضات متعددی به این کشور شده که تاکنون نتیجه بخش نبوده است.

در سال ۲۰۱۸، پاکستان پس از بنگلادش دومین کشور آلوده جهان لقب گرفت. شاخص کیفیت هوا در لاهور حتی رکورد ۵۵۱ را هم ثبت کرده است. باید گفت که هرگونه عددی بالاتر از ۳۰۰، مرگبار است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهار × چهار =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!