آغاز رزمایش مشترک دریایی مالزی و استرالیا

نیروی دریایی مالزی و استرالیا در رزمایش مشترکی با عنوان 'رزمایش آموزش دریایی مالزی – استرالیا' (ماستکس) توسعه جنبه های مشترک آموزش، عملیات و جنگ دریایی در دو کشور را دنبال می کنند.
توریست مالزی – نیروی دریایی مالزی و استرالیا در رزمایش مشترکی با عنوان ‘رزمایش آموزش دریایی مالزی – استرالیا’ (ماستکس) توسعه جنبه های مشترک آموزش، عملیات و جنگ دریایی در دو کشور را دنبال می کنند.

‘ابوبکر عمر محمد آجیس’ معاون فرمانده ناوگان غرب مالزی گفت برگزاری چنین رزمایش هایی از سال ۲۰۰۲ آغاز شده و تمرکز آن بر افزایش آموزش های دوجانبه و شناخت بیشتر دو کشور بوده است.

به گفته وی، در این رزمایش مشترک دریایی نیروهای دو طرف می توانند تخصص خود را در حوزه های مختلفی از قبیل فناوری و سایر امور دریایی توسعه دهند.

در رزمایش ‘ماستکس’ که تا روز هفتم ماه اکتبر (۱۵ مهرماه) ادامه می یابد حدود ۲۴۰ عضو نیروی دریایی مالزی و ۱۹۰ عضو نیروی دریایی استرالیا شرکت دارند.

همزمان با آغاز این رزمایش دریایی، بزرگترین و جدیدترین کشتی جنگی استرالیا با هدف انجام ماموریت حسن نیت خود در بندر ‘کلنگ’ این کشور پهلو گرفت و تا فردا (پنجشنبه) در این بندر حضور دارد.

‘جاناتان ایرلی’ فرمانده این کشتی به رسانه ها گفت: طراحی آن برای کمک های بشردوستان و مقابله با بلایای طبیعی و فوریت ها در منطقه است.

این کشتی جنگی که ‘آدلاید اچ.ماس’ نام دارد مجهزه به تجهیزات مورد نیاز از قبیل بیمارستان و سالن آمفی تئاتر است.

علاوه بر این کشتی جنگی، پنج فروند کشتی دیگر با حدود سه هزار و ۸۰۰ نیرو نیز ‘آدلاید اچ.ماس’ را در سفری که در ‘ماموریت هند – اقیانوس آرام'(PIE) نام دارد، همراهی می کنند.

‘جاناتان ایرلی’ همچنین تصریح کرد: ما به مناسبت بیست و پنجمین سال همکاری های دفاعی مشترک مالزی و استرالیا در اینجا حاضر شدیم و دو کشور منافع مشترکی در حوزه دریایی دارند و با تهدیدات مشترکی در بخش دریایی مواجه هستند.

‘ابوبکر عمر محمد آجیس’ معاون فرمانده ناوگان غرب مالزی نیز عنوان کرد که این رزمایش آمادگی خوبی برای رزمایش بزرگتر ‘کاکادو’ است که در سال ۲۰۱۸ در شهر داروین استرالیا برگزار می شود.

رزمایش ‘کاکادو’ با حضور حدود ۲۰ کشور حوزه آقیانوس آرام و اقیانوس هند برگزار می شود که علاوه بر دهها کشتی و زیردریایی بیش از دو الی سه هزار نیروی نظامی نیز در آن حضور می یابند.

استرالیا، کانادا، فیجی، هند، اندونزی، ژاپن، مالزی، نیوزیلند، پاکستان، پاپوآ گینه نو، فیلیپین، کره جنوبی، سنگاپور، تایلند، تیمور شرقی، آمریکا و ویتنام از جمله کشورهای هستند که در این رزمایش شرکت می کنند.

رزمایش دوسالانه کاکادو از سال ۱۹۹۳ در استرالیا آغاز شده است.

منبع: ایرنا

پاسخی ارسال کنید

*

*

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^