آمار واقعی مرگ ناشی از کرونا در جهان ۱۵ میلیون نفر است

توریست مالزی – سازمان بهداشت جهانی برآورد کرده همه‌گیری کووید باعث مرگ نزدیک به ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان شده است. این میزان مرگ و میر ۱۳ درصد...
توریست مالزی – سازمان بهداشت جهانی برآورد کرده همه‌گیری کووید باعث مرگ نزدیک به ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان شده است. این میزان مرگ و میر ۱۳ درصد بیشتر از حد انتظار طی دو سال است.

به گزارش بی بی سی، این سازمان معتقد است که بسیاری از کشو‌رها شمار مرگ و میر ناشی از کووید را کمتر از میزان واقعی برآورد کرده‌اند. تاکنون تنها تعداد ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار مورد مرگ به دلیل ابتلا به کرونا در جهان گزارش شده است.

بنابر گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت تنها در هند ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار مرگ ناشی از کووید روی داده است؛ یعنی ۱۰ برابر ارقام رسمی اعلام شده. این رقم تقریبا یک سوم مرگ و میر ناشی از کووید در جهان است. دولت هند این برآورد را زیر سوال برده و در مورد شیوه ارزیابی ابراز نگرانی کرده است. این در حالی است که مطالعات دیگر به نتایج مشابهی در مورد مقیاس مرگ و میر در این کشور رسیده‌اند.

معیاری که توسط سازمان جهانی بهداشت مورد استفاده قرار می‌گیرد، مرگ و میر “اضافی” نامیده می‌شود. یعنی چند نفر بیشتر از آن چه که به طور معمول و براساس نرخ مرگ و میر در همان منطقه قبل از شیوع همه گیری کووید جان خود را از دست داده‌اند. این محاسبات همچنین مرگ و میرهایی را در نظر می‌گیرد که مستقیما به کووید مربوط نیست، بلکه در عوض به خاطر عوامل دیگری مانند عدم دسترسی افراد به بیمارستان برای مراقبت اتفاق افتاده است.

اما سازمان بهداشت جهانی گفته تصور می‌شود که اکثر این ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار مرگ اضافی که بیشتر از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار مرگ گزارش شده، است مستقیما به ویروس کووید مرتبط بوده نه ناشی از سایر عوامل.

دکتر سمیرا اسما، از بخش داده‌های سازمان جهانی بهداشت، در مورد مقیاس این ارقام گفت: “این یک تراژدی است.” “این رقمی بسیار شوک‌آور است. برای ما مهم است به زندگی‌هایی که از دست رفته، احترام بگذاریم و باید سیاست‌گذاران را پاسخگو کنیم.” به گفته دکتر اسما “اگر مردگان را نشماریم، فرصت را برای این که دفعه بعد بهتر آماده شویم، از دست خواهیم داد.”

براساس ارقام سازمان جهانی بهداشت، علاوه بر هند کشورهای روسیه، اندونزی، آمریکا، برزیل، مکزیک و پرو دارای بالاترین ارقام مرگ و میر “اضافی” هستند. این آمار در روسیه سه برابر و نیم مرگ و میر ثبت شده در این کشور است. این گزارش همچنین به نرخ مرگ و میر “اضافی” نسبت به جمعیت هر کشور هم پرداخته است. نرخ مرگ و میر “اضافی” در بریتانیا مانند آمریکا، اسپانیا و آلمان در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، بالاتراز میانگین جهانی بوده است.

چین از جمله کشورهایی است که میزان مرگ و میر بیش از حد پایینی دارد. این کشور سیاست “کووید صفر” را دنبال می‌کند و برای نیل به این هدف به انجام تست‌های انبوه و قرنطینه رو آورده است. استرالیا هم محدودیت‌های شدید در زمینه مسافرت اعمال کرد تا ویروس را از کشورش دور نگه دارد. دو کشور ژاپن و نروژ هم سیاستی مشابه اعمال کردند.

پژوهشگرانی که در تهیه این گزارش همکاری داشتند، اذعان کرده‌اند که برآوردهای آن‌ها بیشتر برای کشورهای جنوبی صحرای آفریقا بر پایه حدس و گمان است، چرا که اطلاعات کمی در مورد مرگ و میر در این منطقه وجود دارد. آمار قابل اعتمادی در مورد ۴۱ کشور از ۵۴ کشور آفربقا وجود نداشت.

پروفسور جان ویکفیلد، آمارشناس از دانشگاه واشنگتن در شهر سیاتل آمریکا که به سازمان بهداشت جهانی در این مورد کمک کرده گفت: “این مایه شرمساری است که مردم بدنیا می‌آیند و می‌میرند، اما ما هیچ سابقه‌ای از مرگ آن‌ها نداریم.” بنابراین ما واقعا باید در سیستم های ثبت کشورها سرمایه‌گذاری کنیم تا بتوانیم داده‌های دقیق و به موقع به دست آوریم.

پاسخی ارسال کنید

*

*

2 × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!