آنچه درباره مالزی باید بدانید

مالزی کشوری استوایی است که با وسعت بیش از 329 هزار کیلومتر مربع در در منطقه جنوب شرق آسیا واقع شده است.
توریست مالزی – مالزی کشوری استوایی است که با وسعت بیش از ۳۲۹ هزار کیلومتر مربع در در منطقه جنوب شرق آسیا واقع شده است. این کشور متشکل از ۱۳ ایالت و ۳ قلمرو فدرال است که در دو بخش مالزی غربی و مالزی شرقی واقع شده‌‌ و توسط دریای چین جنوبی از یکدیگر جدا شده‌‌اند.

به طور معمول به بخش غربی مالزی شبه جزیره مالزی یا Peninsular گفته می‌شود که محل قرارگیری ۱۱ ایالت است و دو ایالت دیگر با نام‌های صباح و ساراواک و همچنین منطقه فدرال لابوان در مالزی شرقی جای گرفته‌اند.

مالزی غربی یا شبه جزیره مالزی با کشورهای تایلند، سنگاپور، ویتنام و اندونزی مرز آبی و خاکی مشترک دارد و مالزی شرقی نیز با کشورهای برونئی، اندونزی و فیلیپین هم‌مرز است.

کوالالامپور پایتخت مالزی در قلب ایالت سلانگور جای گرفته است و پوتراجایا نیز به عنوان پایتخت ستادی مالزی در فاصله چند ده کیلومتری آن واقع شده و محل فعالیت دولت فدرال است.

آخرین سرشماری انجام شده در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که جمعیت مالزی بالغ بر ۳۲.۷ میلیون نفر است.

از مجموع جمعیت مالزی حدود ۶۰ درصد را نژاد مالایی تشکیل می‌دهند و این در حالی است که چینی‌ها ۲۷ درصد و هندوها ۱۲ درصد جمعیت مالزی را تشکیل داده‌اند و یک درصد نیز نژادهای دیگر هستند.

مالزی کنونی زمانی شکل گرفت که فدراسیون مالایا؛ سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند اما در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا و به کشوری مستقل تبدیل شد.

ایالت‌های مالزی:  جوهور، کداه، کلانتان، ملاکا، نگری سمبیلان، پهنگ، پراک، پرلیس، پنانگ، صباح، ساراواک، سلانگور، ترنگانو

قلمروهای فدرال:    کوالالامپور، پوتراجایا و لابوان

مالزی پس از استقلال از انگلیس در سال ۱۹۵۷ حکومت سلطنتی دوره‌ای را پذیرفت و این بدان معنی است که پادشاه مالزی از میان ۹ سلطان ایالت‌های مختلف مالزی بطور دوره‌ای و برای مدت ۵ سال انتخاب می‌شود. در چهار ایالت دیگر مالزی که سلطان ندارند بالاترین مقام رسمی، فرمانداران انتصابی هستند که آنها نیز با ترتیب خاصی انتخاب شده و مقام تشریفاتی و اختیارات رسمی سلاطین را دارا هستند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

19 − 16 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!