آنگ سان سوچی با ‘جدی ترین’ اتهام فساد مالی روبروست

توریست مالزی – مقامات نظامی میانمار، آنگ سان سوچی، رهبر برکنار شده این کشور را به فساد مالی متهم کرده‌اند. این جدی‌ترین اتهامی است که تاکنون علیه او مطرح...
توریست مالزی – مقامات نظامی میانمار، آنگ سان سوچی، رهبر برکنار شده این کشور را به فساد مالی متهم کرده‌اند. این جدی‌ترین اتهامی است که تاکنون علیه او مطرح شده است.

به گزارش بی بی سی، خانم سوچی متهم به دریافت پول و طلا شده و در صورت اثبات جرم به ۱۵ سال زندان محکوم خواهد شد. او با شش اتهام دیگر در رابطه با ادعای واردات غیرقانونی و تحریک به ناآرامی های عمومی روبروست.

خانم سوچی در فوریه سال جاری در پی کودتایی نظامی در کشور از مقامش برکنار شد و از زمان خلع قدرت در حبس خانگی بسر می‌برد. به جز حضوری کوتاه در دادگاه، خبر زیادی از او شنیده نمی‌شود.

در اعلامیه مطبوعاتی شورای نظامی، آمده است که خانم سوچی ۶۰۰ هزار دلار و ۷ قطعه طلا به عنوان رشوه پذیرفته است. در این اعلامیه همچنین ادعا شده که دولت غیرنظامی قبلی، اتحادیه ملی برای دموکراسی، مبالغ قابل توجهی پول را در معاملات زمین از دست داده است. علاوه بر خانم سوچی شماری دیگر از مقامات سابق هم با اتهامات مشابه فساد و گرفتن رشوه روبرو هستند.

ارتش میانمار در اوایل ماه فوریه سال جاری با اتهام تقلب در انتخاباتی که در نوامبر (۲۰۲۰) انجام شد، قدرت را به دست گرفت. در آن انتخابات حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی به رهبری خانم سوچی به پیروزی رسید. اما ناظران مستقل می‌گویند که این انتخابات عمدتا آزاد و منصفانه بوده و اتهامات مطرح شده علیه خانم سوچی را به دلیل انگیزه‌های سیاسی مورد انتقاد قرار داده‌اند.

کودتای نظامی در میانمار به برپایی اعتراضاتی گسترده در کشور منجر شد و ارتش با خشونت معترضان طرفدار دموکراسی را سرکوب کرد. براساس گروه نظارت بر انجمن کمک به زندانیان سیاسی، تاکنون در جریان این اعتراضات بیش از ۸۰۰ نفر کشته و نزدیک به ۵۰۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

میانمار که به برمه هم شناخته می‌شود، در سال ۱۹۴۸ از بریتانیا جدا شد. این کشور در بخش زیادی از تاریخ مدرن خود تحت حکومت نظامیان بوده است. محدودیت‌ها در میانمار از سال ۲۰۱۰ به بعد کاهش یافت که منجر به برگزاری انتخاباتی آزاد در سال ۲۰۱۵ و ایجاد دولتی به رهبری آنگ سان سوچی، رهبر سرشناس مخالفان در سال بعد شد.

در سال ۲۰۱۷، ارتش میانمار حملات شبه نظامیان روهینگیا به پلیس را با شدت سرکوب کرد که این امر باعث شد که بیش از نیم میلیون مسلمان روهینگیایی به بنگلادش بگریزند. سازمان ملل این اقدام را “نمونه‌ای از پاکسازی قومی” خواند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست + سیزده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!