آیا بعد از واکسن کووید می‌توانید الکل بنوشید؟

توریست مالزی – مصرف زیاد الکل به ویژه در طولانی‌مدت، می‌تواند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و به طور بالقوه در پاسخ ایمنی بدن اختلال ایجاد کند. این...
توریست مالزی – مصرف زیاد الکل به ویژه در طولانی‌مدت، می‌تواند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و به طور بالقوه در پاسخ ایمنی بدن اختلال ایجاد کند. این را متخصصان آمریکایی به تازگی اعلام کرده‌اند.

به گزارش دویجه وله به نقل از نیویورک‌تایمز، متخصصان مرکز تحقیقات ویروسی در دانشگاه کالیفرنیا هشدار می‌دهند که نوشیدن مقادیر زیاد الکل خطرناک است زیرا اثرات مخربی بر تمام سیستم‌های بیولوژیکی، از جمله سیستم ایمنی بدن می‌گذارد.

​برخی از اولین نگرانی‌ها درباره تداخل الکل با اثر واکسن، پس از هشدار یک مقام بهداشتی روس در ماه دسامبر ۲۰۲۰ شروع شد؛ هشداری مبنی بر اینکه افراد باید دو هفته قبل از واکسیناسیون و ۴۲ روز بعد از آن، از مصرف الکل خودداری کنند. او ادعا کرد که الکل می‌تواند توانایی بدن در ایجاد ایمنی در برابر ویروس کرونا را مختل کند. با این حال آزمایش‌های بالینی واکسن‌های کووید که در حال حاضر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای استفاده تایید شده‌اند، به طور خاص بررسی نکردند که آیا الکل تاثیری در اثربخشی واکسن‌ها داشته است یا خیر.

به گفته دکتر آنجلا هیولت، دانشیار بیماری‌های عفونی مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا، چیزی که از مطالعات مشخص است این است که مصرف زیاد الکل پاسخ ایمنی بدن را مختل کرده و حساسیت شما را نسبت به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی افزایش می‌دهد، از سفر سلول‌های ایمنی به مکان‌های آلوده و انجام وظایف خود مانند از بین بردن ویروس‌ها، باکتری‌ها و سلول‌های آلوده جلوگیری می‌کند، حمله پاتوژن‌ها به سلول‌های شما را آسان‌تر می‌کند و باعث مشکلات عدیده دیگری می‌شود.

به گفته او، یکی دیگر از دلایل تعدیل در مصرف الکل این است که نوشیدن زیاد، همراه با خماری، می‌تواند به طور بالقوه عوارض جانبی ناشی از واکسن کووید را افزایش دهد، از جمله تب، کسالت یا بدن درد. «البته یک لیوان نوشیدنی با درصد الکل پایین احتمالاً هیچ‌گونه تاثیری در مهار پاسخ ایمنی ندارد و نوشیدن در حد اعتدال و متوسط می‌تواند اثرات ضد‌التهابی داشته و برای سیستم ایمنی بدن مفید باشد.»

به طور کلی دو وعده نوشیدنی در روز برای مردان و حداکثر یک نوشیدنی در روز برای زنان به عنوان “نوشیدن در حد متوسط” در نظر گرفته می‌شود، در حالی که بیش از ۴ وعده نوشیدنی در روز برای مردان و بیش از ۳ وعده نوشیدنی برای زنان به عنوان “مصرف بیش از حد” تعریف می‌شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

ده − 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!