آیا تزریق همزمان دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا ایمن است؟

توریست مالزی – هنوز هیچ‌کس نمی‌‌داند فصل آنفلوآنزا در آینده چه تعدادی از افراد را در سراسر جهان درگیر خود خواهد کرد، به‌ویژه با رویکردهای متفاوت کشورهای دنیا در...
توریست مالزی – هنوز هیچ‌کس نمی‌‌داند فصل آنفلوآنزا در آینده چه تعدادی از افراد را در سراسر جهان درگیر خود خواهد کرد، به‌ویژه با رویکردهای متفاوت کشورهای دنیا در مورد ضرورت ماسک زدن و حفظ فاصله‌گذاری فیزیکی.

به گزارش دویجه وله به نقل از هافینگتون پست، اما یک چیز واضح است: دستورالعمل‌های بهداشتی همچنان ایجاب می‌کند که همه افراد ۶ ماهه به بالا باید واکسن سالانه آنفلوآنزا را دریافت کنند. اما سوال این است که آیا می‌توان هر دو واکسن آنفلوآنزا و کووید ۱۹ را هم‌زمان تزریق کرد؟

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، اگر واجد شرایط دریافت واکسن کووید هستید، می‌توانید همزمان با آن واکسن آنفلوآنزا را نیز دریافت کنید.

کارل مینگس، رئیس دانشکده علوم بهداشتی در دانشگاه نیوهیون می‌گوید: «هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید هر دوی این واکسن‌ها را یک‌جا دریافت کنید چون آنها به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند اثر یکدیگر را خنثی کنند. در واقع واکسن‌های کووید از مکانیسم بسیار متفاوتی برای ایمن کردن افراد نسبت به واکسن آنفلوآنزا استفاده می‌کنند. تنها مشکل این است که اگر هر دو واکسن همزمان به شما تزریق شود، ممکن است عوارض جانبی بیشتری را تجربه کنید.»

او می‌افزاید: «شایع‌ترین عوارض جانبی واکسن آنفلوآنزا شامل درد یا قرمزی در محل تزریق، سردرد، تب، حالت تهوع، دردهای عضلانی و خستگی است. این علائم با شایع‌ترین عوارض جانبی واکسن‌های کووید هم‌پوشانی زیادی دارد. اما بیشتر عوارض جانبی هر دو واکسن خفیف هستند و ظرف یک یا دو روز از بین می‌روند.»

به‌گفته مینگس، تجویز همزمان واکسن‌ها یک تاکتیک بسیار رایج است که انجام می‌شود.

به ‌گفته کارشناسان، سپتامبر و اکتبر زمان ایده‌آل برای دریافت واکسن آنفلوآنزا است. طبق اعلامCDC، برای فصل آنفلوآنزا ۲۰۲۱-۲۰۲۲، سه نوع اصلی واکسن آنفلوآنزا در دسترس خواهد بود. دو نوع آن، واکسن‌های غیرفعال آنفلوآنزا(IIV4s)و واکسن آنفلوانزای نوترکیب (RIV4)، به شکل تزریقی هستند. نوع سوم، واکسن آنفلوانزای ضعیف‌شده زنده (LAIV4)است که از طریق اسپری بینی استعمال می‌شود.

برخی از افراد (به عنوان مثال، افراد باردار و افرادی که دارای برخی بیماری‌های مزمن هستند) نباید برخی از انواع واکسن‌های آنفلوانزا را دریافت کنند. اما هیچ‌کدام از این واکسن‌ها، بر دیگری ارجحیت ندارد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

دو × سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!